Rozvodněné Labe v Děčíně. (5. června 2013)

Rozvodněné Labe v Děčíně. (5. června 2013) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Děčín chce zvýšit protipovodňový val. Zeď zadrží jen dvacetiletou vodu

  • 0
Město Děčín usiluje o zvýšení protipovodňových hrází na levém břehu řeky Labe. Současná ochrana totiž postačuje jen na úroveň hladiny dvacetileté vody. Loňské červnové záplavy předvedly, že takováto výška zábran nestačí.

"Povodně nám ukázaly, že levá strana je daleko méně chráněná než ta pravá," říká primátor Děčína František Pelant. Radní města souhlasili se zpracováním studie proveditelnosti, která má zjistit, zda je možné navýšit zdi na úroveň padesátileté vody. Zakázku za 329 tisíc korun rada přiklepla firmě AZ Consult.

Hlavním účelem dokumentu je podle primátora odhalit, nakolik je možné pro stavbu vyšších protipovodňových stěn využít stávající základy.

"Pokud budeme úspěšní a dostaneme kladné stanovisko, budeme žádat o dotaci na navýšení zábran," řekl Pelant.

Pravá strana Labe je na hrozbu možných záplav připravená o něco lépe než strana protilehlá. Zeď postavená na padesátiletou vodu loni ochránila před vyplavením plavecký areál a zimní stadion. "Zde byly škody minimální," konstatoval Pelant.

Voda zaplavila sportoviště

Naproti tomu povodeň vyplavila sportovní areály stojící na levém břehu řeky. Zásah dostal atletický ovál, tenisové kurty, fotbalové hřiště. Město platilo drahou opravu umělých povrchů. "Škody byly velké. Toho bychom se chtěli příště vyvarovat," říká primátor.

Vodohospodáři nicméně bývají vůči podobným stavbám protipovodňových zábran obezřetní. Při záplavách totiž zvyšují průtok řeky, což se může negativně projevit na dolním toku u saských sousedů. Ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek řekl, že nebezpečí v tomto případě zřejmě nehrozí. 

"Musíme vždy německé straně dokládat, že chráníme nasucho a neovlivňujeme negativně kulminaci povodně. V tomto případě by se nejednalo o tak velký objem, který by byl významný. Já s tím problém nemám," reagoval Zídek.

Zároveň dodal, že udělat technickou úpravu stávající ochrany bývá technicky složité. "Možná to ale půjde jednoduše. To už musí vyřešit projektant," míní Zídek.