Poukázkami může úřad práce vyplácet příspěvek na bydlení nebo okamžitou finanční pomoc. (Ilustrační snímek)

Poukázkami může úřad práce vyplácet příspěvek na bydlení nebo okamžitou finanční pomoc. (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MF DNES

Desítky lidí v Děčíně mají dávky ve stravenkách, peníze končily v herně

  • 9
Na tři desítky sociálně slabých lidí nedostává v Děčíně od státu do ruky peněžní příspěvky, ale jen stravenky. Jsou to ti, kteří peníze utrácejí v hernách. Úřad práce jim sice nesmí dávky úplně odebrat, ale až pětašedesát procent z nich jim může vyplatit právě formou poukázek.

„Seznam lidí, kteří peníze utrácejí v hernách, nám dodává městská i státní policie, peníze odebíráme zpravidla na půl roku ve výši kolem šedesáti procent,“ uvedla vedoucí hmotných dávek děčínského úřadu práce Jana Komová. Poukázkami lze vyplácet příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení či okamžitou finanční pomoc.

Strážníci i policie v hernách vykonávají pravidelné kontroly. Heren je v Děčíně na šest desítek.

„Koho nachytáme u hracího automatu, zapíšeme na seznam a ten předáme úřadu práce. Tamní úřednice ze seznamu ‚vyzobou‘ ty, kteří jsou příjemci dávek, a úplatní sankce,“ popsal praxi zástupce ředitele děčínské městské policie Tomáš Pavlík.

Měsíčně strážníci zkontrolují desítky lidí, jen od začátku prázdnin jich bylo více než padesát.

„Samozřejmě se mnozí vymlouvají, že nehráli, že šli jen na záchod nebo si rozměnit peníze, ale my do seznamu dáváme skutečně jen ty lidi, kteří aktivně u automatu hrají,“ dodal Pavlík a potvrdil, že některá jména se občas opakují.

Stravenky neplatí na alkohol a cigarety

Měsíčně vyplatí stát jen v Děčíně na dva tisíce dávek v hmotné nouzi v celkové výši přes 10 milionů korun.

„Za stravenky si klienti nesmí koupit alkohol a cigarety. Jenže já z doslechu vím, že si někteří chodí stravenky vyměnit do obchodu za peníze a pak peníze utratí právě za ně nebo v herně,“ poznamenala vedoucí Komová.

To, zda klient stravenky utratí tak, jak má, úřad totiž nekontroluje. „Ani to není v naší moci. Pokud jsou ale v rodině děti, může s hospodařením pomoci sociální pracovnice,“ dodala Komová.

Do Drábkovy sociální reformy vyplácela dávky města. Ta měla větší pravomoci.

„Byla obrovská chyba převést výplaty dávek na úřady práce. Města si mohla mnohem lépe ohlídat, aby lidé dávky nezneužívali. Mohli jsme jim z dávek strhávat dluhy, které měli vůči městu, to stát dělat nesmí,“ řekl děčínský primátor František Pelant.

Podvody při žádostech o dávky vyšetřuje policie

To, že by se agenda opět vrátila na radnice, si Pelant už neumí představit. Úředníky, kteří měli agendu dávek dříve na starost, totiž radnice musela propustit. „Teď bychom je zase přijímali a sháněli na jejich platy peníze. To by potřebovalo důkladnou přípravu,“ dodal primátor.

Další miliony korun zneužívají lidé, kterým stát vyplácí státní sociální podporu, tedy podporu v nezaměstnanosti, příspěvky na bydlení, na děti a další.

„Jen letos na celém území Děčínska policisté vyšetřovali takových podvodů šedesát osm, některé překvalifikovali na přestupky, ale přesto čtyřiatřicet pachatelů stíháme za podvod,“ uvedla mluvčí děčínské policie Petra Trypesová.

Celková škoda, kterou podvodníci spáchali jen na Děčínsku, činí více než milion korun. „Ve dvanácti případech to byli recidivisté a těm hrozí až tříleté vězení,“ dodala mluvčí.