Hrušovany na Lounsku

Hrušovany na Lounsku | foto: Martin Adamec, MAFRA

Hrušovany tlačí majitele k péči o nemovitosti vysokou daní a příspěvky

  • 3
Hrušovany na Chomutovsku si pochvalují nevšední systém, jak motivovat majitele, aby se starali o své domy a pozemky. Obec stanovila nejvyšší možnou daň z nemovitosti a těm, kdo se o nemovitosti starají, část peněz vrací.

„Osvědčilo se nám to velice,“ pochvaluje si systém starosta Hrušovan Petr Šmíd. Opatření platí pět let a zastupitelé nyní schválili, že obecní vyhlášky, jež dovolují žádat o příspěvek na daň z nemovitosti, budou platit i další čtyři roky.

K neobvyklému přístupu radnici přiměla asi pětice velkých majitelů nemovitostí. Nejsou místní, ale třeba až z Moravy. O statky či polnosti se starají málo nebo vůbec, což kazí vzhled obce, která získala před pěti lety titul krajská Vesnice roku.

„Majitel má právo se o svůj majetek nestarat. Protože se to ale týká i ostatních lidí v obci, stojí ho to více peněz,“ okomentoval smysl vysoké daně z nemovitosti Šmíd.

V Hrušovanech už několik let platí nejvyšší možný místní koeficient 5, kterým se násobí základní státem stanovená daň z nemovitosti. Když má někdo platit třeba desítky tisíc korun, nutí ho to o majetek pečovat.

Vysoká daň, jediná, o jejíž výši mohou rozhodovat městská a obecní zastupitelstva, se tak v Hrušovanech stala důležitou motivací pro všechny majitele nemovitostí.

Majitelé mohou žádat o příspěvek

Slouží k tomu dvě speciální vyhlášky. Každý majitel domu, ve kterém byla loni trvale přihlášena alespoň jedna osoba, může letos žádat o příspěvek čtyři tisíce korun z Fondu podpory obydlení obce. Podobně to bude fungovat i v dalších letech. Vesnice tak bojuje proti prázdným, a tedy chátrajícím domům.

„Kdo má malý domek, platí daň kolem dvou tisíc, takže na příspěvku ještě vydělá. Kdo má střední dům, tomu se peníze vrátí. A kdo je bohatý a má hodně domů a pozemků, ten musí něco zaplatit navíc,“ popisuje systém Šmíd.

Stejně funguje druhá vyhláška, která umožňuje majitelům polností žádat o příspěvek z Fondu obnovy zemědělské výroby. Tam může majitel získat za rok až 50 tisíc korun. 

Opět je cílem, aby majitelé na polích něco pěstovali a udržovali zemědělskou tradici, ale zároveň také zaměstnávali místní obyvatele.

„Příspěvek přitom může dostat každý majitel nemovitosti, i když tady není trvale hlášený. Třeba i cizinec. Takže systém není nijak diskriminační,“ zdůrazňuje Šmíd.

Výsledný efekt je pro obec příznivý. Majitelé se většinou o domy a pozemky starají, obec navíc na svém systému něco vydělala. Celkový výnos daně z nemovitosti se i po rozdání příspěvků ročně zvýšil asi o milion korun. Za tyto peníze radnice opravuje chodníky nebo pořádá dětské dny či společné grilování.