Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hrušovany tlačí majitele k péči o nemovitosti vysokou daní a příspěvky

  8:29aktualizováno  8:29
Hrušovany na Chomutovsku si pochvalují nevšední systém, jak motivovat majitele, aby se starali o své domy a pozemky. Obec stanovila nejvyšší možnou daň z nemovitosti a těm, kdo se o nemovitosti starají, část peněz vrací.

Hrušovany na Lounsku | foto: Martin Adamec, MAFRA

„Osvědčilo se nám to velice,“ pochvaluje si systém starosta Hrušovan Petr Šmíd. Opatření platí pět let a zastupitelé nyní schválili, že obecní vyhlášky, jež dovolují žádat o příspěvek na daň z nemovitosti, budou platit i další čtyři roky.

K neobvyklému přístupu radnici přiměla asi pětice velkých majitelů nemovitostí. Nejsou místní, ale třeba až z Moravy. O statky či polnosti se starají málo nebo vůbec, což kazí vzhled obce, která získala před pěti lety titul krajská Vesnice roku.

„Majitel má právo se o svůj majetek nestarat. Protože se to ale týká i ostatních lidí v obci, stojí ho to více peněz,“ okomentoval smysl vysoké daně z nemovitosti Šmíd.

V Hrušovanech už několik let platí nejvyšší možný místní koeficient 5, kterým se násobí základní státem stanovená daň z nemovitosti. Když má někdo platit třeba desítky tisíc korun, nutí ho to o majetek pečovat.

Vysoká daň, jediná, o jejíž výši mohou rozhodovat městská a obecní zastupitelstva, se tak v Hrušovanech stala důležitou motivací pro všechny majitele nemovitostí.

Majitelé mohou žádat o příspěvek

Slouží k tomu dvě speciální vyhlášky. Každý majitel domu, ve kterém byla loni trvale přihlášena alespoň jedna osoba, může letos žádat o příspěvek čtyři tisíce korun z Fondu podpory obydlení obce. Podobně to bude fungovat i v dalších letech. Vesnice tak bojuje proti prázdným, a tedy chátrajícím domům.

„Kdo má malý domek, platí daň kolem dvou tisíc, takže na příspěvku ještě vydělá. Kdo má střední dům, tomu se peníze vrátí. A kdo je bohatý a má hodně domů a pozemků, ten musí něco zaplatit navíc,“ popisuje systém Šmíd.

Stejně funguje druhá vyhláška, která umožňuje majitelům polností žádat o příspěvek z Fondu obnovy zemědělské výroby. Tam může majitel získat za rok až 50 tisíc korun. 

Opět je cílem, aby majitelé na polích něco pěstovali a udržovali zemědělskou tradici, ale zároveň také zaměstnávali místní obyvatele.

„Příspěvek přitom může dostat každý majitel nemovitosti, i když tady není trvale hlášený. Třeba i cizinec. Takže systém není nijak diskriminační,“ zdůrazňuje Šmíd.

Výsledný efekt je pro obec příznivý. Majitelé se většinou o domy a pozemky starají, obec navíc na svém systému něco vydělala. Celkový výnos daně z nemovitosti se i po rozdání příspěvků ročně zvýšil asi o milion korun. Za tyto peníze radnice opravuje chodníky nebo pořádá dětské dny či společné grilování.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Najdete na iDNES.cz