Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hrušovany tlačí majitele k péči o nemovitosti vysokou daní a příspěvky

  8:29aktualizováno  8:29
Hrušovany na Chomutovsku si pochvalují nevšední systém, jak motivovat majitele, aby se starali o své domy a pozemky. Obec stanovila nejvyšší možnou daň z nemovitosti a těm, kdo se o nemovitosti starají, část peněz vrací.

Hrušovany na Lounsku | foto: Martin Adamec, MAFRA

„Osvědčilo se nám to velice,“ pochvaluje si systém starosta Hrušovan Petr Šmíd. Opatření platí pět let a zastupitelé nyní schválili, že obecní vyhlášky, jež dovolují žádat o příspěvek na daň z nemovitosti, budou platit i další čtyři roky.

K neobvyklému přístupu radnici přiměla asi pětice velkých majitelů nemovitostí. Nejsou místní, ale třeba až z Moravy. O statky či polnosti se starají málo nebo vůbec, což kazí vzhled obce, která získala před pěti lety titul krajská Vesnice roku.

„Majitel má právo se o svůj majetek nestarat. Protože se to ale týká i ostatních lidí v obci, stojí ho to více peněz,“ okomentoval smysl vysoké daně z nemovitosti Šmíd.

V Hrušovanech už několik let platí nejvyšší možný místní koeficient 5, kterým se násobí základní státem stanovená daň z nemovitosti. Když má někdo platit třeba desítky tisíc korun, nutí ho to o majetek pečovat.

Vysoká daň, jediná, o jejíž výši mohou rozhodovat městská a obecní zastupitelstva, se tak v Hrušovanech stala důležitou motivací pro všechny majitele nemovitostí.

Majitelé mohou žádat o příspěvek

Slouží k tomu dvě speciální vyhlášky. Každý majitel domu, ve kterém byla loni trvale přihlášena alespoň jedna osoba, může letos žádat o příspěvek čtyři tisíce korun z Fondu podpory obydlení obce. Podobně to bude fungovat i v dalších letech. Vesnice tak bojuje proti prázdným, a tedy chátrajícím domům.

„Kdo má malý domek, platí daň kolem dvou tisíc, takže na příspěvku ještě vydělá. Kdo má střední dům, tomu se peníze vrátí. A kdo je bohatý a má hodně domů a pozemků, ten musí něco zaplatit navíc,“ popisuje systém Šmíd.

Stejně funguje druhá vyhláška, která umožňuje majitelům polností žádat o příspěvek z Fondu obnovy zemědělské výroby. Tam může majitel získat za rok až 50 tisíc korun. 

Opět je cílem, aby majitelé na polích něco pěstovali a udržovali zemědělskou tradici, ale zároveň také zaměstnávali místní obyvatele.

„Příspěvek přitom může dostat každý majitel nemovitosti, i když tady není trvale hlášený. Třeba i cizinec. Takže systém není nijak diskriminační,“ zdůrazňuje Šmíd.

Výsledný efekt je pro obec příznivý. Majitelé se většinou o domy a pozemky starají, obec navíc na svém systému něco vydělala. Celkový výnos daně z nemovitosti se i po rozdání příspěvků ročně zvýšil asi o milion korun. Za tyto peníze radnice opravuje chodníky nebo pořádá dětské dny či společné grilování.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Národní park České Švýcarsko zakázal kvůli riziku požárů vstup do lesů

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

Až do 15. září nemohou turisté vstupovat do lesů Národního parku České Švýcarsko. Na vině je velké riziko vzniku požárů...

Okolí zavřené ústecké ubytovny zamořují švábi, situace je kritická

Z uzavřené ubytovny Modrá v Ústí nad Labem se rozlézají švábövé

Ústecký Střekov trápí enormní výskyt rusa domácího. Švábovitý hmyz se vyskytuje především v okolí nedávno uzavřené...

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Najdete na iDNES.cz