Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Děčín musí dát další miliony do akvaparku, kterému chybí dokumentace

  15:37aktualizováno  15:37
Děčínská plavecká hala, otevřená před čtrnácti lety, bude stát další miliony korun. Praská na ní zdivo, na výměnu jsou tobogány i potrubí. Vedení Děčína zjišťuje, kdo za problémy nese odpovědnost, moc se ale nemá o co opřít. Záhadně se totiž ztratila dokumentace ke stavbě.

Vnitřní bazény akvaparku v Děčíně | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Už po devíti letech přišly první problémy se střechou a tehdejší vedení města v čele s primátorem Františkem Pelantem ji nechalo za 16,5 milionu korun opravit, protože byla v dezolátním stavu. Proč, když měli znalecký posudek, který hovoří o špatné práci? Proč o posudku zastupitelé nevěděli, proč bývalá rada nepodala žádné trestní oznámení ani žalobu. Není to náhodu špatné hospodaření se svěřeným majetkem?“ ptá se zastupitel Václav Němeček z ČSSD, jejímž členem je i exprimátor Pelant.

Fotogalerie

Na dotaz, zda město bude škodu vymáhat po bývalých radních, ale odpověděl vyhýbavě. „Nevím, co policie dál udělá,“ poznamenal.

Potíže s oblíbenou plaveckou halou má Děčín 15 let. Stavět ji začala v roce 1999 firma Syner. Původně měla hala stát 99 milionů korun, ale nakonec se suma při dokončení v roce 2001 vyšplhala na 150 milionů.

Záruční doba uplynula v roce 2006. Když se objevily potíže, Syner za problémy opakovaně odmítl nést odpovědnost, jeho vedení vždy argumentovalo, že podle dokumentace zaměstnanci stavěli správně.

Ovšem stavební deníky i dokumentace, ze kterých by bylo možné případně zjistit, zda a jak se na stavbě šetřilo a co se udělalo špatně, se ztratily nejen městu, ale i z archivu firmy Syner. Děčínu zbyla pouze projektová dokumentace ke stavebnímu povolení.

„Nikdo v té době neprošetřoval proč, neptal se, dokumenty nehledal. V každém případě mělo být podáno trestní oznámení na neznámého pachatele,“ říká primátorka Marie Blažková z ANO.

Neměli jsme v ruce žádné důkazy, říká exprimátor

Kvůli promlčení a uplynutí záručních lhůt nyní město nemůže žádat nápravu od stavitele. Jediné co může, je volat k odpovědnosti bývalé vedení města, které v roce 2011 mělo v ruce posudek, že stavba není v pořádku.

„Podle posudku je stavba o polovinu předražená, ošizená a je to velký průšvih, který bude město stát ještě hodně peněz,“ přiblížil zastupitel Němeček.

Exprimátor Pelant odmítá, že by město stavební deníky nehledalo. Připustil ale, že je nikdy nenašlo.

„Jak jsme pak mohli dokázat, že Syner postupoval špatně? Neměli jsme v ruce žádné důkazy,“ argumentuje Pelant. Podle něj byly názory právníků jednoznačné - do žádného sporu nejít, protože by se vše prodražilo ještě o soudní výlohy.

„A kdybychom to reklamovali, což bylo možné, i když jsme na to měli velice krátkou dobu, znamenalo by to zastavení veškerých oprav bazénu. Ten by pak stál do doby, než se situace vyřeší, to znamená třeba deset let. To by byla ztráta, která by přesáhla sumu za opravu střechy. Myslím, že jsme jednali správně. Vše vyšlo najevo již za předchozího vedení (primátorem tehdy byl Vladislav Raška z ODS, pozn. red.), a to nedělalo vůbec nic,“ hájí se Pelant.

Sondy zjišťují, na čem hala stojí

Děčínu tak zatím nezbude nic jiného, než do plaveckého areálu nalít další miliony. V první řadě do praskajících zdí, o kterých se ani neví, zda jsou na pevných nebo plovoucích pilotech. To nyní zjišťují sondy a vrty. Pokud je hala na plovoucích, musely by se dostavět nové.

„Trhliny ve zdivu jsou pod kontrolou, lidé se ničeho bát nemusí. Když už hala stála takové nekřesťanské peníze, dáme ji dohromady, i když na nás mohou vypadnout další kostlivci ze skříně,“ říká náměstek primátorky Jiří Anděl.

Aby se podobná situace už nikdy neopakovala, město pečlivě hlídá stavební dozor. Radní chodí na stavby a zabezpečena byla i evidence stavební dokumentace. Každý list má číslo a musí se vracet.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz