Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Děčín musí dát další miliony do akvaparku, kterému chybí dokumentace

  15:37aktualizováno  15:37
Děčínská plavecká hala, otevřená před čtrnácti lety, bude stát další miliony korun. Praská na ní zdivo, na výměnu jsou tobogány i potrubí. Vedení Děčína zjišťuje, kdo za problémy nese odpovědnost, moc se ale nemá o co opřít. Záhadně se totiž ztratila dokumentace ke stavbě.

Vnitřní bazény akvaparku v Děčíně | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Už po devíti letech přišly první problémy se střechou a tehdejší vedení města v čele s primátorem Františkem Pelantem ji nechalo za 16,5 milionu korun opravit, protože byla v dezolátním stavu. Proč, když měli znalecký posudek, který hovoří o špatné práci? Proč o posudku zastupitelé nevěděli, proč bývalá rada nepodala žádné trestní oznámení ani žalobu. Není to náhodu špatné hospodaření se svěřeným majetkem?“ ptá se zastupitel Václav Němeček z ČSSD, jejímž členem je i exprimátor Pelant.

Fotogalerie

Na dotaz, zda město bude škodu vymáhat po bývalých radních, ale odpověděl vyhýbavě. „Nevím, co policie dál udělá,“ poznamenal.

Potíže s oblíbenou plaveckou halou má Děčín 15 let. Stavět ji začala v roce 1999 firma Syner. Původně měla hala stát 99 milionů korun, ale nakonec se suma při dokončení v roce 2001 vyšplhala na 150 milionů.

Záruční doba uplynula v roce 2006. Když se objevily potíže, Syner za problémy opakovaně odmítl nést odpovědnost, jeho vedení vždy argumentovalo, že podle dokumentace zaměstnanci stavěli správně.

Ovšem stavební deníky i dokumentace, ze kterých by bylo možné případně zjistit, zda a jak se na stavbě šetřilo a co se udělalo špatně, se ztratily nejen městu, ale i z archivu firmy Syner. Děčínu zbyla pouze projektová dokumentace ke stavebnímu povolení.

„Nikdo v té době neprošetřoval proč, neptal se, dokumenty nehledal. V každém případě mělo být podáno trestní oznámení na neznámého pachatele,“ říká primátorka Marie Blažková z ANO.

Neměli jsme v ruce žádné důkazy, říká exprimátor

Kvůli promlčení a uplynutí záručních lhůt nyní město nemůže žádat nápravu od stavitele. Jediné co může, je volat k odpovědnosti bývalé vedení města, které v roce 2011 mělo v ruce posudek, že stavba není v pořádku.

„Podle posudku je stavba o polovinu předražená, ošizená a je to velký průšvih, který bude město stát ještě hodně peněz,“ přiblížil zastupitel Němeček.

Exprimátor Pelant odmítá, že by město stavební deníky nehledalo. Připustil ale, že je nikdy nenašlo.

„Jak jsme pak mohli dokázat, že Syner postupoval špatně? Neměli jsme v ruce žádné důkazy,“ argumentuje Pelant. Podle něj byly názory právníků jednoznačné - do žádného sporu nejít, protože by se vše prodražilo ještě o soudní výlohy.

„A kdybychom to reklamovali, což bylo možné, i když jsme na to měli velice krátkou dobu, znamenalo by to zastavení veškerých oprav bazénu. Ten by pak stál do doby, než se situace vyřeší, to znamená třeba deset let. To by byla ztráta, která by přesáhla sumu za opravu střechy. Myslím, že jsme jednali správně. Vše vyšlo najevo již za předchozího vedení (primátorem tehdy byl Vladislav Raška z ODS, pozn. red.), a to nedělalo vůbec nic,“ hájí se Pelant.

Sondy zjišťují, na čem hala stojí

Děčínu tak zatím nezbude nic jiného, než do plaveckého areálu nalít další miliony. V první řadě do praskajících zdí, o kterých se ani neví, zda jsou na pevných nebo plovoucích pilotech. To nyní zjišťují sondy a vrty. Pokud je hala na plovoucích, musely by se dostavět nové.

„Trhliny ve zdivu jsou pod kontrolou, lidé se ničeho bát nemusí. Když už hala stála takové nekřesťanské peníze, dáme ji dohromady, i když na nás mohou vypadnout další kostlivci ze skříně,“ říká náměstek primátorky Jiří Anděl.

Aby se podobná situace už nikdy neopakovala, město pečlivě hlídá stavební dozor. Radní chodí na stavby a zabezpečena byla i evidence stavební dokumentace. Každý list má číslo a musí se vracet.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Najdete na iDNES.cz