Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Další kaly už pálit nebudeme, slibuje nový šéf čížkovické cementárny

  18:53aktualizováno  18:53
Nový ředitel čížkovické cementárny Janusz Miluch vyslal důležitý vzkaz. Žádné další ropné kaly už se v čížkovické cementárně pálit nebudou. V roce 2018 cementárna ukončí pálení ostravských kalů a poté už bude likvidovat jen standardní odpad.

Ropné kaly z ostravských lagun se po smíchání s vápnem proměnily na materiál, který bude šest let spalovat cementárna Lafarge v Čížkovicích u Lovosic. | foto: Karel PešekMF DNES

Podle Milucha se firma chce soustředit na spalování průmyslového odpadu dostupného v regionu, který by jinak skončil na skládkách. Cementárna už dříve naznačila, že zakázka na pálení ostravských kalů je poslední svého druhu.

"O další palivo z ostravských kalů nemáme zájem, nikdo s námi o tom ani nejednal," řekla loni na podzim mluvčí firmy Lafarge Cement Milena Hucanová. Nyní je to ale poprvé, co stopku novému pálení kalů potvrdilo samotné vedení firmy. Miluch nahradil ve funkci bývalého ředitele firmy Ivana Mareše, který po osmi letech vedení společnosti odešel do důchodu.

Pokud by stát chtěl v Ústeckém kraji nechat zlikvidovat další kaly, musí k tomu nově získat souhlas krajské rady. Tím také loni na podzim argumentovala tehdejší hejtmanka Jana Vaňhová, že na povolení aktuálního pálení kalů z Ostravska tehdejší vedení kraje nemělo vliv.

Pálení kalů z Ostravska monitoruje kraj i lidé

"Až nyní ministerstvo životního prostředí podmínilo další případný dovoz kalů do Ústeckého kraje souhlasem ze strany vedení kraje. Z toho jasně plyne, že stát žádný souhlas Ústeckého kraje k likvidaci ostravských kalů nepotřeboval," řekla loni na podzim končící hejtmanka Vaňhová.

O likvidaci 110 tisíc tun ropných kalů z Ostravska se rozhodovalo na přelomu léta a podzimu roku 2011. Její povolení provázelo několik demonstrací občanů. Nejvíce se angažovalo litoměřické sdružení Proti kalům, které dnes pálení monitoruje.

"Jakmile se začne víc kouřit z komína cementárny, už nám lidé z okolí dávají zprávu," potvrdil hlavní představitel sdružení Libor Pisklák, že lidé z Čížkovic a okolí závod sami hlídají.

Likvidace kalů z Ostravska potrvá až do roku 2018. Krajský úřad průběžně nechává monitorovat, zda složení kalů splňuje z pohledu dopadu na životní prostředí potřebné normy. Všechny kontroly dosud dopadly v pořádku.

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz