Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nová dálnice D8 zabrání mnoha tragédiím, míní šéf dopravní policie

  8:05aktualizováno  8:05
Méně nehod a hlavně méně vyhaslých životů přinese podle policie poslední úsek dálnice D8 přes České středohoří. „Už po týdnu provozu se ulevilo objízdným trasám, nejvíce je to vidět na silnici I/30 a okolo Velemína. Kvalita provozu v kraji se zvýšila,“ říká šéf krajské dopravní policie Jiří Ušák.

Šéf severočeské dopravní policie Jiří Ušák | foto: MF DNES

„Úsek od Ústí přes Krušné hory k hranicím byl otevřen před deseti lety, 21. prosince 2006. Ověřili jsme si, že za těch deset let na přeplněných objízdných trasách kolem nedokončeného úseku docházelo při nehodách ročně k sedmi úmrtím,“ uvádí Úšák

„Jsou to zcela zbytečně vyhaslé životy, ti lidé mohli žít, kdyby dálnice stála,“ dodává. Podle něj je dálnice jednoznačně bezpečnější druh komunikace a dodává i zkušenost s dálnicí u Lovosic a Terezína z počátku tisíciletí.

„Když kvůli chybějícímu úseku dálnice vedl hlavní tah krajem na Prahu Terezínem a Doksany, stávala se u Vodochod či Straškova spousta děsivých nehod. Když se dálnice postavila, najednou je to bezpečná a prázdná silnice druhé třídy, která vede paralelně vedle dálnice,“ přiblížil Ušák.

Fotogalerie

Stejná situace podle něj čeká silnici I/30 podél Labe z Ústí Labem do Lovosic a silnici I/8 od Velemína přes kopce do Teplic.To ovšem neznamená, že s D8 zmizí ze silnic v kraji potíže. Naopak přibudou starosti, které znají všechny kraje, jimiž prochází dálnice, třeba D1.

„Očekáváme, že na dálnici se nyní provoz trojnásobně zvýší, může docházet k nehodám kamionů, neočekávaným událostem, vysypání nákladu. Přes to všechno je dálnice jednoznačným přínosem,“ říká šéf dopravní police, která na ochranu autostrády vyčlení více lidí.

Projeli jsme nově otevřený úsek s kamerou:

Bude se měnit číslo silnice

K dispozici má nové motorky BMW, do konce roku dostane nový a velmi rychlý VW Passat i VW Transporter s technikou na řešení dopravních nehod a přestupků. Díky otevření posledního úseku autostrády se cesta z Prahy do Německa zkrátí o půl hodiny až hodinu (o otevření dálnice jsme psali zde).

„Často se na objízdných ramenech stávalo, že se silnice opravovaly, stala se zde nehoda a pak se tvořily kolony. Letos se brousila na trase u ústeckého Vaňova silnice a v kolonách nebyl problém stát třicet minut. To vše zmizí, doprava se zklidní a bude se zde jezdit povolenou rychlostí,“ sdělil Ušák.

Ta možná v budoucnosti může být o málo vyšší, než je nyní povolená padesátka na výpadovce přes ústecký Vaňov na Lovosice. Možná zmizí i les kamer, který už na klidnějším úseku nebude tolik potřebný, a také některé značky.

„Vždy to zůstanou silnice první třídy, ovšem vzniknou zde úplně nové podmínky a možná se bude po čase znovu posuzovat rychlost. Je zřejmé, že dojde k úpravě značení, v jakém rozsahu, to nyní nelze říci,“ uvedl Úšák

„Bude se ovšem muset změnit číslo silnice přes Velemín. Dnes je to silnice I/8, ale označení 8 bude příslušet jen D8. Tah přes Velemín a Bořislav tak zřejmě bude pokračováním silnice II/608 a její číslo se bude přeznačovat,“ dodává.

Situaci na dálnici monitorují kamery i policie

Situaci na dálnici policie sleduje ze svého sídla v Řehlovicích, které je plné obrazovek napojených na dálniční kamery. S otevřením posledního úseku přibyly další a celý systém kamer na hlídání situace na autostrádě je mnohem modernější.

„Protože je nová a modernější technologie na novém úseku dálnice, byly tou nejnovější vybaveny i tunely před hranicemi,“ podotkl Ušák.

Policie také více spolupracuje s velínem Ředitelství silnic a dálnic, který stojí vedle policejní budovy. Zde technici sledují provozní věci a údržbu a informace z míst, kam nedohlédnou policejní kamery, ihned policistům předávají.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz