Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Voda z dálnice D8 zaplavuje Prackovice. Obec hrozí žalobou na stát

  11:11aktualizováno  11:11
Dostavba dálnice D8 přes České středohoří může způsobit státu další potíže. Vedle toho, že svah v okolí Prackovic, na němž se D8 buduje, je nestabilní, zastupitelstvo obce Prackovice zvažuje žalobu za poškozování infrastruktury.

V obci od května nefunguje čistírna odpadních vod, už před třemi lety radnice musela řešit škody na šesti přečerpávacích stanicích splaškových vod za 8 milionů korun, lidem praskají rodinné domy a vyvalují se zdi okolo nich.

Podle starostky Prackovic Andrey Svobodové Křešové je to důsledek výstavby dálnice D8. Pět let kvůli tomu radnice píše na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), na ministerstva dopravy, životního prostředí, zemědělství i pro místní rozvoj (psali jsme o tom zde).

„Nikdo nám nechce pomoci. Podle nich D8 za nic nemůže. Jelikož i my se musíme chovat s péčí řádného hospodáře, stejně jako ministr dopravy, zvažujeme žalobu vůči státu,“ dodává Svobodová Křešová.

„Podle našich posudků za škody může nedokončení dálnice a šest let neřešené odvodnění,“ je přesvědčena starostka Prackovic.

Dostavbu nechceme blokovat, říká starostka

„Stavbu nehodláme blokovat, dálnice se musí dokončit, ale nechceme, aby ohrožovala zdraví, životy a majetek lidí pod dálnicí. Na to, co se děje pod autostrádou, nikdo nehledí, jako by to neexistovalo,“ upozorňuje.

Fotogalerie

Investor, tedy ŘSD, vinu na škodách v obci popírá. Mimořádné události i změnu vodního režimu ve vsi a v okolí nelze podle firmy spojovat s dálnicí.

„Stavba se v tomto úseku dělá dle schválené projektové dokumentace, která zahrnuje i bezpečné odvodnění. Veškerá voda z rozestavěné dálnice se odvádí regulovaným odtokem přes retenční nádrže,“ uvedl ve středu mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Prameny zvláštně vyvěrají

Podle místních lidí ale některé prameny ve svahu nad obcí, do kterého se dálnice zaryla, mizí, další vyvěrají na povrch na neobvyklých místech - v cestách, ve zdech domů a v polích.

„Na polích se objevují laguny, kde zapadne i traktor, při dešti se voda valí na obec, už i nová přečerpávací stanice se opět mění na ‚Křižíkovu fontánu‘. Přitom neexistuje žádné povolení vydané obcí, že dálnice může vodu svádět do naší kanalizace, která na takové množství není připravená,“ stěžuje si starostka.

Když prší, kanalizace nestíhá, vybuchují betonové poklopy, ze silnic je řeka. Protože potrubí splaškové kanalizace jsou uložená ve štěrkovém loži, aktivizovaná spodní voda jej vymílá a kanalizace praská.

Křišťálová Lupa 2016

Geologové před nestabilním územím varovali dávno a v úterý vážné potíže, kvůli kterým hrozí, že dálnice nebude otevřená v prosinci 2016, připustilo i ŘSD (psali jsme o tom zde).

„Ano, hýbe se celý tři kilometry dlouhý svah nad obcí. Dokazují to i naše posudky, podle nichž se stavbou dálnice změnily hydrogeologické poměry území. Pojišťovna nám poškození čističky neuznala, protože k havárii došlo v důsledku lidské činnosti,“ popisuje starostka.

Splašková voda končí v Labi

Kvůli nefunkční čističce může od letošního června obec s povolením úřadů pouštět splaškovou vodu přímo do Labe. Potíže jsou ale podle starostky i ve vedlejších Litochovicích.

„Nad obcí jsou retenční nádrže dešťových vod z dálnice, voda z nich se valí korytem k nám, usazovací nádrž v obci se pak po jediném větším dešti naplní bahnem a kamením, které stále musíme vybírat, což stojí tisíce,“ vysvětluje.

„Vody ze sesuvu nad Litochovicemi se po našich urgencích měly vést přes vesnici zvlášť mimo obecní kanalizaci. Projekt je zřejmě hotový, ale nic se neděje,“ podotýká Svobodová Křešová.

„Nad Prackovicemi se staví odvodňovací štěrkové stěny, ale vše v režimu havarijních úprav, takže když se na to zeptáte stavebního úřadu, nemá informace,“ přiblížila starostka obce nad dálnicí.

Chybějící úsek přes České středohoří, který měří 16,4 km, se v okolí Prackovic rychle dokončuje. Zda bude podle plánů ministerstva dopravy otevřen v prosinci, je ale nejisté.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Najdete na iDNES.cz