Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Voda z dálnice D8 zaplavuje Prackovice. Obec hrozí žalobou na stát

  11:11aktualizováno  11:11
Dostavba dálnice D8 přes České středohoří může způsobit státu další potíže. Vedle toho, že svah v okolí Prackovic, na němž se D8 buduje, je nestabilní, zastupitelstvo obce Prackovice zvažuje žalobu za poškozování infrastruktury.

V obci od května nefunguje čistírna odpadních vod, už před třemi lety radnice musela řešit škody na šesti přečerpávacích stanicích splaškových vod za 8 milionů korun, lidem praskají rodinné domy a vyvalují se zdi okolo nich.

Podle starostky Prackovic Andrey Svobodové Křešové je to důsledek výstavby dálnice D8. Pět let kvůli tomu radnice píše na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), na ministerstva dopravy, životního prostředí, zemědělství i pro místní rozvoj (psali jsme o tom zde).

„Nikdo nám nechce pomoci. Podle nich D8 za nic nemůže. Jelikož i my se musíme chovat s péčí řádného hospodáře, stejně jako ministr dopravy, zvažujeme žalobu vůči státu,“ dodává Svobodová Křešová.

„Podle našich posudků za škody může nedokončení dálnice a šest let neřešené odvodnění,“ je přesvědčena starostka Prackovic.

Dostavbu nechceme blokovat, říká starostka

„Stavbu nehodláme blokovat, dálnice se musí dokončit, ale nechceme, aby ohrožovala zdraví, životy a majetek lidí pod dálnicí. Na to, co se děje pod autostrádou, nikdo nehledí, jako by to neexistovalo,“ upozorňuje.

Fotogalerie

Investor, tedy ŘSD, vinu na škodách v obci popírá. Mimořádné události i změnu vodního režimu ve vsi a v okolí nelze podle firmy spojovat s dálnicí.

„Stavba se v tomto úseku dělá dle schválené projektové dokumentace, která zahrnuje i bezpečné odvodnění. Veškerá voda z rozestavěné dálnice se odvádí regulovaným odtokem přes retenční nádrže,“ uvedl ve středu mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Prameny zvláštně vyvěrají

Podle místních lidí ale některé prameny ve svahu nad obcí, do kterého se dálnice zaryla, mizí, další vyvěrají na povrch na neobvyklých místech - v cestách, ve zdech domů a v polích.

„Na polích se objevují laguny, kde zapadne i traktor, při dešti se voda valí na obec, už i nová přečerpávací stanice se opět mění na ‚Křižíkovu fontánu‘. Přitom neexistuje žádné povolení vydané obcí, že dálnice může vodu svádět do naší kanalizace, která na takové množství není připravená,“ stěžuje si starostka.

Když prší, kanalizace nestíhá, vybuchují betonové poklopy, ze silnic je řeka. Protože potrubí splaškové kanalizace jsou uložená ve štěrkovém loži, aktivizovaná spodní voda jej vymílá a kanalizace praská.

Křišťálová Lupa 2016

Geologové před nestabilním územím varovali dávno a v úterý vážné potíže, kvůli kterým hrozí, že dálnice nebude otevřená v prosinci 2016, připustilo i ŘSD (psali jsme o tom zde).

„Ano, hýbe se celý tři kilometry dlouhý svah nad obcí. Dokazují to i naše posudky, podle nichž se stavbou dálnice změnily hydrogeologické poměry území. Pojišťovna nám poškození čističky neuznala, protože k havárii došlo v důsledku lidské činnosti,“ popisuje starostka.

Splašková voda končí v Labi

Kvůli nefunkční čističce může od letošního června obec s povolením úřadů pouštět splaškovou vodu přímo do Labe. Potíže jsou ale podle starostky i ve vedlejších Litochovicích.

„Nad obcí jsou retenční nádrže dešťových vod z dálnice, voda z nich se valí korytem k nám, usazovací nádrž v obci se pak po jediném větším dešti naplní bahnem a kamením, které stále musíme vybírat, což stojí tisíce,“ vysvětluje.

„Vody ze sesuvu nad Litochovicemi se po našich urgencích měly vést přes vesnici zvlášť mimo obecní kanalizaci. Projekt je zřejmě hotový, ale nic se neděje,“ podotýká Svobodová Křešová.

„Nad Prackovicemi se staví odvodňovací štěrkové stěny, ale vše v režimu havarijních úprav, takže když se na to zeptáte stavebního úřadu, nemá informace,“ přiblížila starostka obce nad dálnicí.

Chybějící úsek přes České středohoří, který měří 16,4 km, se v okolí Prackovic rychle dokončuje. Zda bude podle plánů ministerstva dopravy otevřen v prosinci, je ale nejisté.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

NEJ památky roku 2017. Dřevěný most přes Jizeru a kaple ukřižování

Dřevěný most přes řeku Jizeru (na snímku z 6. září 2017) v obci Bystrá nad...

Dřevěný most přes řeku v obci Bystrá nad Jizerou a kaple ukřižování v Jiřetíně pod Jedlovou dostaly cenu za nejlepší...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Grafton Recruitment Praha
Buyer

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz