Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ze stojanu na kolo budete u ústeckého nádraží pohánět fontánu

  17:50aktualizováno  17:50
Stane se Ústí nad Labem hravým městem? Dopomoci by mu k tomu mohl nový cyklostojan, který má vyrůst v centru u vlakového nádraží. Když do něj zaparkujete kolo, můžete si zašlapat a tím rozběhnout fontánu nebo si dobít svůj mobilní telefon.

Architekt Jan Soukup se svým vítězným návrhem. | foto: Vladimír Mayer, 5plus2.cz

Právě tento projekt vyhrál designovou soutěž Navrhněte stojan!, kterou vypsalo občanské sdružení Ústím na kole. Nejlepší cyklostojan navrhl Jan Soukup.

"Má představa v sobě integruje tři prvky," uvedl architekt z Čížkovic. "Uprostřed to bude mít takový trenažér, do kterého by se měla dát zasadit většina typů kol a potom, když budete šlapat, mohl byste tím rozproudit fontánu, v noci rozsvítit diodami stojan nebo si dobít telefon. Bude to takový hravý prvek ve městě."

Další návrhy

Do soutěže se přihlásilo třináct projektů, dvanáct z nich vyhovovalo nastaveným podmínkám. V nich například bylo, že stojan má být na deset kol a zastřešený. "Chtěli jsme krytý stojan, protože žádný takový ve městě není. Bude to pro cyklisty komfortní," vysvětlil Jan Musil, předseda sdružení Ústím na kole.

Mezi pěti porotci seděli zástupci magistrátu, ústecký cyklokoordinátor a za sdružení například Jan Hrouda. "U vítězného projektu jsme nejvíce ocenili, jak zapadá do prostředí. K ústeckému nádraží prostě sedí," myslí si Hrouda.

Mezi všemi návrhy vyčníval ten od Lukáše Mrázika. Jeho stojan totiž jako jediný nebyl přiřazen k opěrné zdi nádraží. "Důvod byl jediný," uvedl architekt, jehož návrh nakonec skončil čtvrtý. "Historická opěrná zeď, která odděluje tento prostor, by neměla být narušována něčím novým a dočasným."

Pak si ještě Mrázik trochu rýpl do pořadatelů soutěže. Myslí si, že například zastřešení cyklostojanu je nesmyl. "Když prší, nikdo na kole nejezdí, a když náhodou vyjede, tak je mokrý a sedlo kola si utře rukávem," dodal.

Nakonec i on souhlasil s porotou, že vybrala zajímavý návrh. Jenže, kdy stojan začne pro ústecké cyklisty fungovat, momentálně nikdo neví.

"Městský cyklokoordinátor přislíbil grant z městských peněz, ale ty momentálně nejsou," pokrčil rameny Jan Musil.

Předseda sdružení Ústím na kole s vítězným návrhem.

Předseda sdružení Ústím na kole s vítězným návrhem.

Vítězný návrh od Jana Soukupa.

Vítězný návrh od Jana Soukupa.

Tím koordinátorem je Jaromír Veselý, který seděl také v porotě. "Primátor Vít Mandík mi slíbil, že by se mohly peníze na cyklistiku nakonec najít a měla by v nich být i položka na stojan. Máme spolu ještě jednání ke konci března, tak uvidíme. Nechci slibovat, co nemůžu, ale mým přáním je, aby tento stojan u nádraží vyrostl," řekl Veselý.

Jan Soukup doufá, že se jeho projekt realizovat bude: "V soutěži byl na stojan limit 80 tisíc korun, snažil jsem se to dodržet. Ještě jsem dostal nějaké podněty, jak mou konstrukci zlevnit, takže nevidím důvod, abych se do té částky nevešel."

Na místě už jeden dočasný cyklostojan od města je. "Místo je pod dohledem kamer, takže doufáme, že tam budou cyklisté parkovat," věří Jan Musil a upozornil milovníky kol, aby si s sebou raději brali vlastní zámky.

Cyklisté budou mít u nádraží pěkný stojan, ale dovede je k němu někdy i stezka? Podle Musila je návrhů několik, ovšem magistrát má vždy nějaký důvod, proč to nejde. "Cyklisty v Ústí tu moc nikdo nechce. Nové cyklostezky jsou tu během na dlouhou trať, nyní maximálně víme, že za dva až tři měsíce se rozhodne, zda se za rok něco bude možná stavět," povzdechl si Musil.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz