Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ze stojanu na kolo budete u ústeckého nádraží pohánět fontánu

  17:50aktualizováno  17:50
Stane se Ústí nad Labem hravým městem? Dopomoci by mu k tomu mohl nový cyklostojan, který má vyrůst v centru u vlakového nádraží. Když do něj zaparkujete kolo, můžete si zašlapat a tím rozběhnout fontánu nebo si dobít svůj mobilní telefon.

Architekt Jan Soukup se svým vítězným návrhem. | foto: Vladimír Mayer, 5plus2.cz

Právě tento projekt vyhrál designovou soutěž Navrhněte stojan!, kterou vypsalo občanské sdružení Ústím na kole. Nejlepší cyklostojan navrhl Jan Soukup.

"Má představa v sobě integruje tři prvky," uvedl architekt z Čížkovic. "Uprostřed to bude mít takový trenažér, do kterého by se měla dát zasadit většina typů kol a potom, když budete šlapat, mohl byste tím rozproudit fontánu, v noci rozsvítit diodami stojan nebo si dobít telefon. Bude to takový hravý prvek ve městě."

Další návrhy

Do soutěže se přihlásilo třináct projektů, dvanáct z nich vyhovovalo nastaveným podmínkám. V nich například bylo, že stojan má být na deset kol a zastřešený. "Chtěli jsme krytý stojan, protože žádný takový ve městě není. Bude to pro cyklisty komfortní," vysvětlil Jan Musil, předseda sdružení Ústím na kole.

Mezi pěti porotci seděli zástupci magistrátu, ústecký cyklokoordinátor a za sdružení například Jan Hrouda. "U vítězného projektu jsme nejvíce ocenili, jak zapadá do prostředí. K ústeckému nádraží prostě sedí," myslí si Hrouda.

Mezi všemi návrhy vyčníval ten od Lukáše Mrázika. Jeho stojan totiž jako jediný nebyl přiřazen k opěrné zdi nádraží. "Důvod byl jediný," uvedl architekt, jehož návrh nakonec skončil čtvrtý. "Historická opěrná zeď, která odděluje tento prostor, by neměla být narušována něčím novým a dočasným."

Pak si ještě Mrázik trochu rýpl do pořadatelů soutěže. Myslí si, že například zastřešení cyklostojanu je nesmyl. "Když prší, nikdo na kole nejezdí, a když náhodou vyjede, tak je mokrý a sedlo kola si utře rukávem," dodal.

Nakonec i on souhlasil s porotou, že vybrala zajímavý návrh. Jenže, kdy stojan začne pro ústecké cyklisty fungovat, momentálně nikdo neví.

"Městský cyklokoordinátor přislíbil grant z městských peněz, ale ty momentálně nejsou," pokrčil rameny Jan Musil.

Předseda sdružení Ústím na kole s vítězným návrhem.

Předseda sdružení Ústím na kole s vítězným návrhem.

Vítězný návrh od Jana Soukupa.

Vítězný návrh od Jana Soukupa.

Tím koordinátorem je Jaromír Veselý, který seděl také v porotě. "Primátor Vít Mandík mi slíbil, že by se mohly peníze na cyklistiku nakonec najít a měla by v nich být i položka na stojan. Máme spolu ještě jednání ke konci března, tak uvidíme. Nechci slibovat, co nemůžu, ale mým přáním je, aby tento stojan u nádraží vyrostl," řekl Veselý.

Jan Soukup doufá, že se jeho projekt realizovat bude: "V soutěži byl na stojan limit 80 tisíc korun, snažil jsem se to dodržet. Ještě jsem dostal nějaké podněty, jak mou konstrukci zlevnit, takže nevidím důvod, abych se do té částky nevešel."

Na místě už jeden dočasný cyklostojan od města je. "Místo je pod dohledem kamer, takže doufáme, že tam budou cyklisté parkovat," věří Jan Musil a upozornil milovníky kol, aby si s sebou raději brali vlastní zámky.

Cyklisté budou mít u nádraží pěkný stojan, ale dovede je k němu někdy i stezka? Podle Musila je návrhů několik, ovšem magistrát má vždy nějaký důvod, proč to nejde. "Cyklisty v Ústí tu moc nikdo nechce. Nové cyklostezky jsou tu během na dlouhou trať, nyní maximálně víme, že za dva až tři měsíce se rozhodne, zda se za rok něco bude možná stavět," povzdechl si Musil.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Najdete na iDNES.cz