Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi cvičili s Němci na hranicích pád stožáru i s požárem a bombou

  18:07aktualizováno  18:07
Dvě stovky záchranářů, energetiků a dělníků se v úterý zúčastnily unikátního česko-německého cvičení DRILL 2014 u Hory sv. Šebestiána na Chomutovsku. Společného cvičení se vedle správců přenosových soustav, českého Čeps a německého 50 Hertz, zúčastnily složky záchranného systému obou zemí.

Profesionálové z obou zemí cvičně řešili problém, kdy v příhraniční oblasti spadnou stožáry zvlášť vysokého napětí a vznikne stav energetické nouze. Situací navíc komplikuje rozsáhlý lesní požár a nastražená bomba. Takhle komplikovaná situace zatím nikdy nenastala.

Fotogalerie

„Ale cvičení se dělá právě proto, aby všichni byli připraveni i na situace, které nelze vždy předjímat,“ poznamenal předseda představenstva Čeps Vladimír Tošovský.

Ke zřícení stožárů zvláště vysokého napětí už v Česku v minulosti došlo několikrát, naposledy v roce 2008. Energetici v těch případech postupovali stejně jako při cvičení. Postavili improvizované stožáry, díky kterým vybudovali obchozí trasu pro vedení energie.

Úterní akce byla unikátní vzhledem ke svému rozsahu, komplikacím i tomu, že poprvé součinnost trénovaly složky dvou sousedních zemí. Například německý pyrotechnik zneškodnil bombu u jednoho zříceného stožáru. Čeští hasiči zase předváděli, jak zachraňují kolegu, kterého srazil padající strom v lese.

Společně pak jednotky z obou stran hranice hasily požár. Němci na svém území postavili na potoku přehradu, odkud se dálkovým vedením voda dostala až k místu lesního požáru.

Na místě pomáhal český vrtulník hasit, zatímco ve stejnou chvíli už vojenský vrtulník pomáhal dopravovat části stožárů na místo stavby náhradního vedení.

Češi jsou mezi nejlepšími, složil poklonu německý kolega

Drill 2014 probíhal na českém území i proto, že čeští záchranáři jsou zvyklí častěji trénovat než jejich němečtí kolegové. Přípravu českého Integrovaného  záchranného systému ocenil i nejvyšší šéf německé společnosti 50 Hertz Boris Schucht.

„Jsme rádi, že se můžeme zúčastnit cvičení s českými kolegy. Jsou v tomto směru mezi nejlepšími v Evropě, dělají více věcí než my,“ řekl Schucht.

Nešlo jen o zdvořilostní projev. „U nás se skutečně tolik cvičení nebo v takovém rozsahu nedělá,“ potvrdil německý novinář Steffen Neumann, který se s desítkami dalších kolegů cvičení zúčastnil.

Navíc podle něj mají větší problémy s energetickou sítí spíš Němci než Češi. I proto byl pro Němce Drill 2014 tak důležitý. „Přes vaše území například probíhá i energie, která se ze Saska převádí na jih Německa. S naším přetížením se tak musíte vyrovnávat i vy,“ dodal Neumann.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz