Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi cvičili s Němci na hranicích pád stožáru i s požárem a bombou

  18:07aktualizováno  18:07
Dvě stovky záchranářů, energetiků a dělníků se v úterý zúčastnily unikátního česko-německého cvičení DRILL 2014 u Hory sv. Šebestiána na Chomutovsku. Společného cvičení se vedle správců přenosových soustav, českého Čeps a německého 50 Hertz, zúčastnily složky záchranného systému obou zemí.

Profesionálové z obou zemí cvičně řešili problém, kdy v příhraniční oblasti spadnou stožáry zvlášť vysokého napětí a vznikne stav energetické nouze. Situací navíc komplikuje rozsáhlý lesní požár a nastražená bomba. Takhle komplikovaná situace zatím nikdy nenastala.

Fotogalerie

„Ale cvičení se dělá právě proto, aby všichni byli připraveni i na situace, které nelze vždy předjímat,“ poznamenal předseda představenstva Čeps Vladimír Tošovský.

Ke zřícení stožárů zvláště vysokého napětí už v Česku v minulosti došlo několikrát, naposledy v roce 2008. Energetici v těch případech postupovali stejně jako při cvičení. Postavili improvizované stožáry, díky kterým vybudovali obchozí trasu pro vedení energie.

Úterní akce byla unikátní vzhledem ke svému rozsahu, komplikacím i tomu, že poprvé součinnost trénovaly složky dvou sousedních zemí. Například německý pyrotechnik zneškodnil bombu u jednoho zříceného stožáru. Čeští hasiči zase předváděli, jak zachraňují kolegu, kterého srazil padající strom v lese.

Společně pak jednotky z obou stran hranice hasily požár. Němci na svém území postavili na potoku přehradu, odkud se dálkovým vedením voda dostala až k místu lesního požáru.

Na místě pomáhal český vrtulník hasit, zatímco ve stejnou chvíli už vojenský vrtulník pomáhal dopravovat části stožárů na místo stavby náhradního vedení.

Češi jsou mezi nejlepšími, složil poklonu německý kolega

Drill 2014 probíhal na českém území i proto, že čeští záchranáři jsou zvyklí častěji trénovat než jejich němečtí kolegové. Přípravu českého Integrovaného  záchranného systému ocenil i nejvyšší šéf německé společnosti 50 Hertz Boris Schucht.

„Jsme rádi, že se můžeme zúčastnit cvičení s českými kolegy. Jsou v tomto směru mezi nejlepšími v Evropě, dělají více věcí než my,“ řekl Schucht.

Nešlo jen o zdvořilostní projev. „U nás se skutečně tolik cvičení nebo v takovém rozsahu nedělá,“ potvrdil německý novinář Steffen Neumann, který se s desítkami dalších kolegů cvičení zúčastnil.

Navíc podle něj mají větší problémy s energetickou sítí spíš Němci než Češi. I proto byl pro Němce Drill 2014 tak důležitý. „Přes vaše území například probíhá i energie, která se ze Saska převádí na jih Německa. S naším přetížením se tak musíte vyrovnávat i vy,“ dodal Neumann.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Najdete na iDNES.cz