Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Čtvrtina lékařů Krajské zdravotní chce odejít za lepším platem do zahraničí

  • 9
Krajská zdravotní má obrovský problém. Z 838 lékařů v pěti jejích největších severočeských nemocnicích je čtvrtina odhodlána jít za lepším do ciziny a hrozí, že jejich počet může být na konci roku až dvakrát vyšší.

"Zvládnout víc než 120 hodin přesčasů za měsíc a být v práci i přes 50 hodin v kuse, to už není ani lidsky zvládnutelné. Pracujeme na úkor svého zdraví a rodiny. A nikdo vám nezaplatí, protože spousta věcí není vůbec brána v úvahu," říká za sebe i stovky kolegů mladý lékař z chomutovské nemocnice.

Rozhodl se dát výpověď a podpořit výzvu Lékařského odborového klubu (LOK) Děkujeme, odcházíme. Ta se snaží zatlačit na stát, aby lékařům zvedl platy a změnil systém financování zdravotnictví. Až lékařům po dvou měsících skončí výpovědní lhůta, může se stát, že v březnu nebude v leckteré nemocnici mít kdo léčit.

"V ústecké Masarykově nemocnici výzvu podepsalo 40 procent lékařů, v Mostě 30, v Děčíně, Teplicích a Chomutově po 10 procentech. Do konce roku jich ale přibude, další lékaři zatím vyčkávají," přiblížil lékař Jan Sedláček z LOK, který akci koordinuje.

Téměř polovina zdravotníků, kteří výzvu podepsali, jsou přitom rozhodnuti skutečně odejít a pracovat v zahraničí. V Německu a Rakousku je teď po lékařích velká poptávka. Nejčastěji dávají hromadné výpovědi lékaři a primáři z oddělení ARO a chirurgie. Stává se, že účast je i stoprocentní. Která oddělení v kraji kolabují, ale odmítá LOK prozradit.

Ústecká Masarykova nemocnice.

Ústecká Masarykova nemocnice. Foto: Karel Kopáč, MF DNES

Vedení Krajské zdravotní si hrozbu uvědomuje a s odbory jedná. Už nyní přitom na řadě oddělení lékaři chybí, před časem už vedení muselo řešit "odchodovou krizi" na ARO. Dnes zde lékaři mají vyšší platy, bez anesteziologů se totiž operovat nedá.

Naruší se generační řetěz

Největší problémy mohou nastat především na odděleních interny, protože v této oblasti je nabídka ze zahraničí velká. Dále třeba na ORL, gynekologii a podobných oborech, kde je výhodnější přejít do soukromé praxe než sloužit v nemocnici.

Podle Sedláčka je alarmující, že k výzvě se nejvíce přidávají atestovaní lékaři ve středním věku, kterých je už nyní velký nedostatek. Nemálo jich už odešlo do Anglie, Německa či Skotska, a to i z Krajské zdravotní.

"Problém ale také je, že v nemocnicích bude chybět střední generace, která by za 5 nebo 10 let měla převzít primářská místa a řízení oddělení," obává se šéf LOK v ústecké nemocnici Antonín Gabera.

Jedinou šancí pro pacienty tak v brzké době mohou být lékaři z Ukrajiny, Ruska, Asie nebo Afriky. Už nyní jich řada pracuje třeba v Mostě, kde měli problémy získat českého lékaře. A podobné to teď může být i jinde.