Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Škodíte nám, zlobí se ČSSD kvůli názvu na Bílinské sociální demokraty

  10:59aktualizováno  10:59
ČSSD se chce vymezit vůči straně Bílinští sociální demokraté. Jednak si lidé občas oba subjekty pletou, jednak jsou Bílinští sociální demokraté podezřelí z uplácení voličů. ČSSD upozorňuje, že jí konkurenční strana s podobným názvem škodí. ČSSD se navíc bojí, že na to doplatí před druhým kolem senátních voleb.

Vlastimil Aubrecht upozornil, že lidé si ČSSD a BSD pletou. | foto: Karel KopáčMAFRA

„Když jsem si šel v sobotu koupit noviny, trafikant se rozčiloval, že se při volbách spletl a volil, co nechtěl. A ať s tím konečně už něco uděláme,“ popsal Vlastimil Aubrecht z ČSSD v Bílině, exposlanec a bývalý vládní zmocněnec pro severozápadní Čechy.

„Navíc když se v médiích mluví o Bílinských sociálních demokratech a podezření z uplácení, stačí zaměnit velké B za malé, a lidé si mohou myslet, že se mluví o nás,“ říká. „Myslím, že ústředí by na to mělo zareagovat žalobou, třeba se domáhat vyškrtnutí BSD ze seznamu politických stran,“ dodal první krajský místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna.

„V Praze už hledají právníka,“ oznámil Aubrecht. „Lidový dům se opravdu chystá celou situaci v Bílině prověřit,“ uvedla mluvčí ČSSD Eva Gregorová. Jak konkrétně, ale neupřesnila. „Víc informací v tuto chvíli nemám,“ dodala.

Bílinští sociální demokraté se od ČSSD odtrhli v roce 2010

Strana Bílinští sociální demokraté (BSD) vznikla před čtyřmi roky po ostrých sporech uvnitř bílinské buňky ČSSD, kdy se někteří lidé přeli o vliv. Začátkem roku 2010 mělo do ČSSD v Bílině vstoupit 90 nováčků. Masivní nábor, který měl některým lidem zajistit větší moc, ale Aubrecht zarazil. Nováčci pak rozšířili řady BSD.

Ve volbách tehdy kandidovali za BSD, ale na kandidátce uváděli, že jsou členy ČSSD, což ale v okamžiku, kdy souhlasili s kandidaturou v jiné straně, už podle stanov ČSSD nebyli. Podle Aubrechta navíc parazitovali na značce ČSSD, názvu, stranických barvách i symbolech. ČSSD už tehdy protestovala.

Registraci BSD už zatrhnout nemohla, dozvěděla se o ní pozdě a prošvihla lhůtu. Sociální demokraté proto podali alespoň žalobu, aby BSD nebyla připuštěna k volbám. Tu ale Krajský soud v Ústí nad Labem zamítl.

Bílinští sociální demokraté uplácení odmítají

Aktivistům z nevládních organizací se v letošních komunálních volbách podařilo zajistit zvukové i obrazové záběry dokazující uplácení voličů v Bílině, které probíhalo ve prospěch strany BSD. Její lídr, místostarosta Bíliny Zdeněk Rendl, prohlásil, že jeho strana s tím nemá nic společného a vše vnímá jako výsledek spiknutí s cílem jeho straně ublížit. Policie už vyzvala svědky, aby podali vysvětlení.

V souvislosti s kupčením s hlasy se mezitím v Bílině rozšířila humorná historka. Na Mírovém náměstí v centru Bíliny policie oslovila i bývalého ředitele kulturního centra Kaskáda Martina Bergera. „Slyšel jsem, že se vydával za německého turistu, ale policistka mu sdělila, aby přestal, protože ho zná,“ sdělil zmocněnec hnutí PRO! Bílinu Michal Mlej.

Stejnou verzi potvrdilo i několik dalších lidí včetně hejtmana a lídra vítězné KSČM v Bílině Oldřicha Bubeníčka. Berger ale má jinou. „To je neskutečná pomluva,“ reagoval. „Já jsem naopak překládal pro jednoho Němce, který nerozuměl,“ řekl. Mimochodem Berger stejně jako BSD jakoukoli spojitost s uplácením voličů odmítá.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Najdete na iDNES.cz