Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Škodíte nám, zlobí se ČSSD kvůli názvu na Bílinské sociální demokraty

  10:59aktualizováno  10:59
ČSSD se chce vymezit vůči straně Bílinští sociální demokraté. Jednak si lidé občas oba subjekty pletou, jednak jsou Bílinští sociální demokraté podezřelí z uplácení voličů. ČSSD upozorňuje, že jí konkurenční strana s podobným názvem škodí. ČSSD se navíc bojí, že na to doplatí před druhým kolem senátních voleb.

Vlastimil Aubrecht upozornil, že lidé si ČSSD a BSD pletou. | foto: Karel KopáčMAFRA

„Když jsem si šel v sobotu koupit noviny, trafikant se rozčiloval, že se při volbách spletl a volil, co nechtěl. A ať s tím konečně už něco uděláme,“ popsal Vlastimil Aubrecht z ČSSD v Bílině, exposlanec a bývalý vládní zmocněnec pro severozápadní Čechy.

„Navíc když se v médiích mluví o Bílinských sociálních demokratech a podezření z uplácení, stačí zaměnit velké B za malé, a lidé si mohou myslet, že se mluví o nás,“ říká. „Myslím, že ústředí by na to mělo zareagovat žalobou, třeba se domáhat vyškrtnutí BSD ze seznamu politických stran,“ dodal první krajský místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna.

„V Praze už hledají právníka,“ oznámil Aubrecht. „Lidový dům se opravdu chystá celou situaci v Bílině prověřit,“ uvedla mluvčí ČSSD Eva Gregorová. Jak konkrétně, ale neupřesnila. „Víc informací v tuto chvíli nemám,“ dodala.

Bílinští sociální demokraté se od ČSSD odtrhli v roce 2010

Strana Bílinští sociální demokraté (BSD) vznikla před čtyřmi roky po ostrých sporech uvnitř bílinské buňky ČSSD, kdy se někteří lidé přeli o vliv. Začátkem roku 2010 mělo do ČSSD v Bílině vstoupit 90 nováčků. Masivní nábor, který měl některým lidem zajistit větší moc, ale Aubrecht zarazil. Nováčci pak rozšířili řady BSD.

Ve volbách tehdy kandidovali za BSD, ale na kandidátce uváděli, že jsou členy ČSSD, což ale v okamžiku, kdy souhlasili s kandidaturou v jiné straně, už podle stanov ČSSD nebyli. Podle Aubrechta navíc parazitovali na značce ČSSD, názvu, stranických barvách i symbolech. ČSSD už tehdy protestovala.

Registraci BSD už zatrhnout nemohla, dozvěděla se o ní pozdě a prošvihla lhůtu. Sociální demokraté proto podali alespoň žalobu, aby BSD nebyla připuštěna k volbám. Tu ale Krajský soud v Ústí nad Labem zamítl.

Bílinští sociální demokraté uplácení odmítají

Aktivistům z nevládních organizací se v letošních komunálních volbách podařilo zajistit zvukové i obrazové záběry dokazující uplácení voličů v Bílině, které probíhalo ve prospěch strany BSD. Její lídr, místostarosta Bíliny Zdeněk Rendl, prohlásil, že jeho strana s tím nemá nic společného a vše vnímá jako výsledek spiknutí s cílem jeho straně ublížit. Policie už vyzvala svědky, aby podali vysvětlení.

V souvislosti s kupčením s hlasy se mezitím v Bílině rozšířila humorná historka. Na Mírovém náměstí v centru Bíliny policie oslovila i bývalého ředitele kulturního centra Kaskáda Martina Bergera. „Slyšel jsem, že se vydával za německého turistu, ale policistka mu sdělila, aby přestal, protože ho zná,“ sdělil zmocněnec hnutí PRO! Bílinu Michal Mlej.

Stejnou verzi potvrdilo i několik dalších lidí včetně hejtmana a lídra vítězné KSČM v Bílině Oldřicha Bubeníčka. Berger ale má jinou. „To je neskutečná pomluva,“ reagoval. „Já jsem naopak překládal pro jednoho Němce, který nerozuměl,“ řekl. Mimochodem Berger stejně jako BSD jakoukoli spojitost s uplácením voličů odmítá.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Najdete na iDNES.cz