Vznik usnesení inicioval severočeský poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna (vlevo). Usnesení posvětilo jeho práci na přípravě zákona s poslanci hnutí Úsvit i dalších stran a s advokátem Jiří Vyvadilem. (Vpravo krajský předseda ČSSD Radek Scherfer.)

Vznik usnesení inicioval severočeský poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna (vlevo). Usnesení posvětilo jeho práci na přípravě zákona s poslanci hnutí Úsvit i dalších stran a s advokátem Jiří Vyvadilem. (Vpravo krajský předseda ČSSD Radek Scherfer.) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Omezte církevní restituce, uložila svým poslancům severočeská ČSSD

  • 4
Sociální demokracie z Ústeckého kraje vyzvala své poslance, aby zatlačili na omezení církevních restitucí. Krajskému výkonnému výboru vadí, že po koaličních jednáních s KDU-ČSL debaty o církevních restitucích kvůli vzniku nové vlády utichly.

"Stávající rozsah a způsob restitucí považuje Krajský výkonný výbor ČSSD za nespravedlivý vůči občanům České republiky. KVV ČSSD vyzývá poslance zvolené za ČSSD v Ústeckém kraji k osobní aktivitě ve věci redukce církevních restitucí," stojí v usnesení, které krajské vedení ČSSD přijalo na svém posledním zasedání.

I severočeští poslanci sociální demokracie si ale uvědomují, že zvrátit vyrovnání s církvemi není reálné. Zákon o restitucích je platný, stížnost proti němu zamítl Ústavní soud a smlouvy s církvemi jsou podepsané. Prostor pro omezení restitucí tak není příliš velký.

"Moc možností nemáme. Restituční zákon byl schválen a už se vydávají nemovitosti," poznamenal poslanec ČSSD za Ústecký kraj Jaroslav Krákora. S usnesením krajského výkonného výboru strany se tak vypořádá tím, že bude na téma restitucí vyvolávat diskuse v poslaneckém klubu.

Mnohem ostřeji se do boje proti restitucím položí severočeský poslanec a první místopředseda krajské ČSSD Jaroslav Foldyna. S některými poslanci za hnutí Úsvit i dalších stran a s advokátem Jiří Vyvadilem chce připravit nový zákon, jenž by vyrovnání s církvemi upravil.

"Platnost církevních restitucí by se měla odložit o rok," řekl Foldyna. Během roku by se podle něj vyjasnilo, který majetek se má církvím skutečně vrátit a který ne. Usnesení krajského vedení ČSSD jeho aktivity jen posvětilo, Foldyna ho také sám inicioval.

Forma a načasování restitucí je nešťastné, říká lidovec

Zásadní změna legislativy by ale ohrozila stávající koalici, protože pro KDU-ČSL jsou církevní restituce nedotknutelné téma. Přesto se i mezi severočeskými lidovci najdou politici, kteří mají k restitucím výhrady.

"Vracet rozkradený majetek bez rozdílu ano, ale forma a načasování je nešťastné, a to zejména pro církev," uvedl krajský lídr KDU-ČSL v loňských sněmovních volbách Leo Steiner.

Poslanec hnutí ANO za Ústecký kraj a pravděpodobný příští ministr životního prostředí Richard Brabec odhaduje, že pnutí kvůli restitucím budoucí vládu neohrozí. Pro sladění rozdílných postojů koaličních stran podle něj existuje jediná možnost.

"Bedlivě zkoumat každý případ vydání majetku, zda souhlasí dokumenty a vydání je oprávněné," řekl Brabec.

Podle zákona o církevních restitucích se stát vyrovná celkem se sedmnácti církvemi, jimž vrátí majetek v hodnotě 76 miliard korun, a v příštích 30 letech jim vyplatí kompenzace ve výši 59 miliard.