Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ČSSD hledá primátora Ústí. Pomozte s výběrem

  13:44aktualizováno  13:44
Arno Fišera, Zuzana Kailová, Vít Mandík, Gustav Krov a Pavel Dlouhý. Ti jsou podle ČSSD připraveni zasednout po Janu Kubatovi na místo ústeckého primátora. Podle šéfa ústeckých sociální demokratů Arno Fišery bude do konce týdne jasno, kdo křeslo obsadí.

Ústecká ČSSD bezprostředně po vyhraných komunálních volbách. (16. října 2010) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Musíme najít někoho, kdo by tak odpovědnou roli zvládl. Jména ale budeme nejprve projednávat s naším koaličním partnerem," řekl Fišera a přiznal, že některá z uvedených jmen ODS vadí. Právě ODS je totiž staronovým koaličním partnerem ČSSD, která poslední komunální volby vyhrála.

SZSP: CHCEME MÍT VLIV

"Nebudeme mít zásadní vliv, ale některé věci ovlivňovat můžeme. Z hlediska optiky SZSP je současná koalice jediným řešením," řekl Zdeněk Kubec ze SZSP. Podle se jeho strana mohla zase na čtyři roky ocitnout v úplné opozici, nebo při podpoře ODS se snažit něco prosadit. "Tato varianta vyhrála," přiblížil důvody podpory staronové koalice Kubec.

Oběma stranám sice nechyběla k panování nad městem většina, ale do hry přibraly i Stranu Zdraví Sportu Prosperity (SZSP), která dostala 12 procent hlasů. "Sportovci" u sobotního odpoledního podpisu koaliční smlouvy oranžových a modrých však nebyli.

Fišera od začátku jasně deklaroval, že podobná sdružení a hnutí jsou pro něj nečitelná. Domluvil se tedy s ODS, která mu měla zaručit poslušnost "Sportovců". Občanský demokrat a vyjednavač za tuto stranu Jan Řeřicha tedy Fišerovi podpisy "Sportovců" na separátní smlouvě s ODS přinesl. "To je to, co jsem chtěl. Důležité pro nás je, že ODS řekne, my jsme se dohodli. Náš partner je ODS," přiblížil výsledky jednání Fišera.

KTERÝ KANDIDÁT ČSSD NA PRIMÁTORA SE VÁM ZAMLOUVÁ? HLASUJTE ZDE.

Pravicová koalice by byla křehká, míní SZSP

Stejně jako po volbách před čtyřmi lety, kdy na spadnutí byla koalice vítězné ODS a SZSP, i tentokrát se SZSP nepodařilo volební zisk přetavit v reálný vliv a sílu na radnici. To jim zaručovala pouze pravicová koalice s ODS a TOP 09, o které se tak od prvních chvil po zavření volebních místností jednalo.

TOP 09: JSME ZKLAMANÍ

Totální rozčarování z nové vlády v Ústí zavládlo v táboře TOP 09. "Byla to ODS, kdo přivedl do Ústí nad Labem primátora z ČSSD," komentoval uzavření koalice Jakub Zavoral z TOP 09. Strana čekala, co jí na sobotním jednání ODS nabídne. "Vzápětí ale bylo rozhodnuto o koalici s ČSSD," komentoval Zavoral. "Topka" přitom i v sobotu byla ochotna se SZSP jednat, přestože o ukončení vzájemné spolupráce se její zástupci dozvěděli z médií.

"Bojovali jsme do poslední chvíle. Všechna jednání, která směřovala k pravicové koalici, měla ale většinu jediného mandátu. Vzhledem k nevyrovnanosti jednoho z partnerů se ale zdála neřešitelná. Proto jsme se ve čtvrtek rozhodli s TOP 09 ukončit jednání. Pak se situace posunula," uvádí šéf SZSP Zdeněk Kubec.

Podle Řeřichy bylo toto rozhodnutí "Sportovců" smrtelnou ranou pravicové koalici. V sobotu dopoledne se podle něj ODS snažila situaci pro pravici ještě zachránit, vyjednavači prý ale byli ze strany SZSP ujištěni, že s TOP 09 jít nechtějí.

"Jelikož jsme měli signály o jednání o koalici ČSSD a TOP 09 s tichou podporou KSČM, dostali jsme mandát k jednání s ČSSD. Díky tomu má teď pravice v radě 6 křesel a ČSSD 5," komentoval výsledek Řeřicha.

"V Ústí se přestane betonovat a začneme šetřit," TVRDÍ ARNO FIŠERA Z čssd

Arno FišeraCo může ČSSD změnit na magistrátu? Příliš asi ne, když jste se opět dohodli s ODS a vláda se v podstatě nemění.
My bychom rádi, aby se něco změnilo. Bouřlivé období betonování se utlumí. Podařilo se dohodnout, že obvodní radnice by měly mít více pravomocí, aby se hlavně ony staraly o to, co je trápí, tedy o čistotu a bezpečnost. Chceme, aby vedení radnic nebylo jen loutkovými postavami. Dalším naším velkým cílem je doplnit zastaralý vozový park MHD.

Na kolik starostů budete mít v městských obvodech nárok?
Smlouva to říká, ale jména ještě na stole nejsou. Budeme mít tři místostarosty a jednoho starostu. Na Severní Terase to bude pan Macík. Místostarosty budeme mít v Neštěmicích, v obvodu Střed a na Střekově.

Co bude pro vás v prvním roce vlády prioritou?
Říká se, že ČSSD vždy jen něco rozdává. Já si to nemyslím, nejsem zastánce rozdávání. Ekonomika hospodaření je pro nás jednoznačnou prioritou. Dnešní doba si to žádá, musíme šetřit a může to znamenat i úspory v městských organizacích. Musí hospodařit efektivněji.

ODS a ČSSD vládly pospolu čtyři roky, nebojíte se, že se vám pokračování vymstí? Proti ODS volilo dost lidí. Nebojíte se, že za čtyři roky propadnete i vy?
Osobně jsem si myslel, že když jsou lidé hladoví po změně, tak nebudou volit různá hnutí, která se posléze ukážou slabá. Ale senátní volby ukázaly, že zavedená značka je skutečně nejschopnější pro města a kraje něco udělat. Já jsem zastáncem většinového systému, kdy vítěz bere vše, čímž by se problémy s domluvou s malými stranami odstranily. Pokud by vyhrála ODS, tak by vládla ODS a pak by jí to voliči spočítali, jako to spočítají nám. Pokud ale někdo skutečně neudělá nic se systémem, kdy život ve městech mohou přes malé strany ovlivňovat nejrůznější lobbistické skupiny, nejde vše jednoduše.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie zkoumá volební plakát s heslem, že jen deratizace na havěť nestačí

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Policie se zabývá obsahem volebního plakátu uskupení Otevřená radnice Most, jehož lídrem je bývalý náměstek ministra...

Další z rubriky

Mostecký magistrát se obrátil na policii, nelíbí se mu chování Krušnohoru

Tuto výzvu dostali někteří Mostečané do svých schránek.

Apokalypsa hrozí podle senátorky Aleny Dernerové, pokud bude stejně rychlým tempem pokračovat stěhování...

V pořadí třetí návrh trasy ropovodu Družba má Litvínov obejít

Vymezené území, kudy by měl ropovod vést.

S novou variantou prodloužení ropovodu Družba z litvínovského Záluží až na hranice s Německem přišel jeho vlastník a...

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Najdete na iDNES.cz