Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí šlo na ruku miliardářovi Vítkovi. Jeho firma nemusí postavit parkoviště

  9:25aktualizováno  9:25
Magistrát Ústí nad Labem vyšel vstříc společnosti CPI z impéria miliardáře Radovana Vítka. Firma staví v centru obchodní komplex s hotelem, od města ale měla podmínku, že musí vybudovat i parkovací dům. Jenže se tak nestane. CPI tvrdí, že je to z ekonomických důvodů.

Hotel, market, parkoviště a kanceláře v objektu firmy CPI miliardáře Vítka v centru Ústí nad Labem. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

CPI vlastní v Ústí řadu bytů a za dva měsíce tu otevře rozsáhlý objekt na Masarykově ulici s hotelem, marketem a dalšími službami. Bude v něm i 160 parkovacích míst.

Miliardářova společnost se však při jednáních s magistrátem o stavbě hotelu zavázala vybudovat dalších 200 parkovacích míst nedaleko - při hotelu Vladimir. Svůj objekt s hotelem totiž stavěla na proluce, kde bylo parkoviště.

Realitní kolos CPI

Společnost vlastní po celé České republice kolem 10 tisíc bytů. Představitelé firmy loni v říjnu uvedli, že hodnota jejího portfolia se pohybuje kolem 24 miliard korun. Ve vedení společnosti působí lidé, kteří mají blízko k ODS. Člen představenstva Josef Štolba byl v Ústí nad Labem za stejnou stranu zastupitelem magistrátu.

Ovšem nový parkovací dům s dvěma sty místy se nyní CPI vybudovat nechystá, oznámila to už magistrátu. A politici jí ustoupili. Vedení města převzalo projektovou dokumentaci s tím, že ji poskytne tomu, kdo by stavět chtěl.

"K přehodnocení tohoto investičního záměru nás vedly ekonomické důvody. Proto jsme město oslovili s nabídkou, že na naše náklady připravíme celý projekt a takto připravený projekt mu předáme," uvedla Michaela Winklerová, mluvčí společnosti CPI. Firma má podle obchodního rejstříku základní jmění přes 3 miliardy korun.

"Pro město je důležitý fakt, že tam nevznikla hluboká jáma, a proto jsme přistoupili na to, že parkovací dům bychom měli stavět ve spolupráci s dalším investorem my," uvedla Ivana Solničková, mluvčí ústeckého magistrátu.

Ústí nemuselo vyjít CPI vstříc, tvrdí opozice

Rozhodnutí radních kritizuje například Karola Haasová z opoziční TOP 09. Poukazuje na skutečnost, že není důvod vycházet společnosti CPI vstříc.

"Tvrdě zvyšuje nájmy obyvatelům Ústí ve svých bytech. Z rejstříku vyplývá, že je v zisku, dívala jsem se," uvádí.

Podle Haasové však nepůjde rozhodnutí ústecké koalice (ODS, ČSSD, SZSP) napadnout. Souvisí to i s tím, že rada může sama rozhodovat o zakázkách do 10 milionů korun.

Michaela Winklerová z CPI se nebojí, že by odstoupení od projektu poškodilo image společnosti. "Podle nás bylo férové přiznat včas, že dům nepostavíme," uvádí. "Férové to bylo kvůli tomu, že magistrát chtěl parkovací místa co nejdříve," dodala.

Podle informací MF DNES zatím není žádný stavitel, který by v řádech měsíců chtěl parkovací místa u Vladimiru vybudovat místo CPI. Znevýhodněni se pak mohou cítit ti, kteří v Ústí staví a veškeré dohody s magistrátem dodrží.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Najdete na iDNES.cz