Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Saská Pegida přehledně: tváří se umírněně, přitahuje ale i extremisty

  20:05aktualizováno  20:05
V Drážďanech se scházejí každé pondělí odpůrci přistěhovalců a muslimů z hnutí Pegida. Po útoku v Paříži jich tento týden dorazilo už 25 tisíc. Sílí ale i jejich oponenti, kteří je považují za demagogy, populisty a rasisty. Portál iDNES.cz přináší přehled, co se kousek za českými hranicemi děje.

Protimuslimská demonstrace v Drážďanech (5. ledna 2015) | foto: Reuters

1.Co je Pegida

Občanská iniciativa Pegida (Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes - Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu) vznikla v říjnu v Drážďanech. Její vedení zveřejnilo šest základních bodů, kterých chce dosáhnout. Mezi jeho požadavky, které šíří po internetu a hlásá na demonstracích i mnoha přednáškách, jsou například tvrdší podmínky pro přijímání imigrantů a převažující přímá demokracie.

Desítky tisíc Němců demonstrovaly proti islámu

„Politici rozhodují z pokojů, nás neslyší,“ tvrdí například jeden z vůdců Pegida Lutz Bachmann.

Vedle něj se ale stále více prosazuje Kathrin Oertelová. Chce být více vidět i kvůli kriminální minulosti Bachmanna, jenž má v trestním rejstříku šestnáct záznamů převážně za krádeže a je snadným terčem odpůrců hnutí.

2.Kdo jsou příznivci Pegida

Na akce Pegida táhne lidi zklamání a frustrace. Objevují se transparenty jako „Jsme ztraceni“ nebo „Respekt a toleranci také pro nás“.

„Kancléřka Angela Merkelová je světová politička. A dobrá. Ale neví, co obyčejné Němce trápí, protože doma skoro není,“ prohlásil v pondělí v Drážďanech například jeden z demonstrantů Klaus Stein.

Lidé v davu mají pocit, že se o ně konečně někdo zajímá a poslouchá je. Jednoduchá a srozumitelná hesla hnutí Pegida navíc táhnou dav, přestože často přerůstají v demagogii.

3.V čem je problém Pegida

Příznivci hnutí Pegida se oficiálně distancují od rasistů a snaží se vystupovat umírněně. „Nejsme proti muslimům, z Pegida nemusí mít strach, jsme tolerantní, a to jim chceme říci. A také chceme říct, že máme právo tady být,“ prohlašovala na pondělní demonstraci Kathrin Oertelová.

Fotogalerie

Jenže zatímco před Vánocemi chodily na akce Pegida hlavně drážďanské rodiny, středostavovské i chudší, teď se mezi demonstranty stále více objevují i holohlaví mladíci v neonacistickém oblečení.

Redaktorka MF DNES byla i svědkem toho, kdy muž v davu vykládal okolostojícím, že Němci už se nevejdou do Německa a že by měli opět zabrat Slezsko a Sudety.

„Víte, že jste ve středním Německu? Že Benešovy dekrety nám sebraly naše území, Sudety, východní Německo a Slezsko? To by se nám mělo vrátit,“ říkal zcela vážně demonstrant redaktorce.

„Všechny imigranty by měli z Německa vyházet,“ tvrdil další.

4.Kdo jsou odpůrci Pegida

Pětadvacetitisícovému davu se v pondělí v Drážďanech postavilo sedm a půl tisíce odpůrců.

„Nejdřív tady byl Hitler, pak komunisté. A lidé z východního Německa nemají s demokracií dlouhé zkušenosti. Neustále někoho poslouchali, někdo je vedl. Teď se neumí starat sami o sebe. To je důvod úspěchu Pegidy v Drážďanech,“ míní třeba Rolf Winter, který přišel před Semperovu operu s výstražnou vestou a smetákem, aby společně s dalšími odpůrci Pegida symbolicky vymetal demagogii z města.

Zjednodušování situace, se kterým přichází Pegida, odmítají i vrcholní saští a němečtí politici. Na „antipegida“ demonstraci v sobotu u kostela Fraunkirche byla například starostka Drážďan Helma Orozsová nebo saský premiér Stanislaw Tillich. Poslouchalo je 35 tisíc lidí.

„Drážďany nenávist nerozdělí,“ uvedla Oroszová na adresu Pegida.

Demonstrace se v pondělí konala i v Lipsku. Tam dorazili téměř výhradně odpůrci Pegida a bylo jich 30 tisíc, podobné to je i v Hannoveru, Mnichově a Berlíně.

„Jsme Charlie. Nejsme Pegida,“ bylo jedno z lipských hesel narážejících na pařížskou tragédii a na dění v Drážďanech.

5.Jaké jsou nálady v Sasku

Napětí v Sasku roste. Například minulý týden v Lipsku asi 50 maskovaných lidí napadlo policejní služebnu a zapálilo vůz stojící vedle. Zatím není jasné, kdo útočil. Mohli to být radikální přistěhovalci, kteří mají za to, že loni jeden z nich zemřel vinou policie, ale stejně tak to mohli být němečtí radikálové, kteří „potřebovali nějakou akci“.

Podle saského ministerstva vnitra politických útoků na uprchlíky a jejich ubytovny přibývá. Loni jich policie zaznamenala 44, přitom v roce 2013 jich bylo jen 15. Nejvíc jich bylo loni zaznamenáno v Budyšíně (Bautzen), kde policie registruje dvanáct útoků, následují se šesti případy okresy Chemnitz a Krušné hory. Mnohem častěji se také na ulicích objevují graffiti s hákovými kříži a runami SS.

Pondělní demonstrace v Drážďanech:Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz