Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Saská Pegida přehledně: tváří se umírněně, přitahuje ale i extremisty

  20:05aktualizováno  20:05
V Drážďanech se scházejí každé pondělí odpůrci přistěhovalců a muslimů z hnutí Pegida. Po útoku v Paříži jich tento týden dorazilo už 25 tisíc. Sílí ale i jejich oponenti, kteří je považují za demagogy, populisty a rasisty. Portál iDNES.cz přináší přehled, co se kousek za českými hranicemi děje.

Protimuslimská demonstrace v Drážďanech (5. ledna 2015) | foto: Reuters

1.Co je Pegida

Občanská iniciativa Pegida (Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes - Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu) vznikla v říjnu v Drážďanech. Její vedení zveřejnilo šest základních bodů, kterých chce dosáhnout. Mezi jeho požadavky, které šíří po internetu a hlásá na demonstracích i mnoha přednáškách, jsou například tvrdší podmínky pro přijímání imigrantů a převažující přímá demokracie.

Desítky tisíc Němců demonstrovaly proti islámu

„Politici rozhodují z pokojů, nás neslyší,“ tvrdí například jeden z vůdců Pegida Lutz Bachmann.

Vedle něj se ale stále více prosazuje Kathrin Oertelová. Chce být více vidět i kvůli kriminální minulosti Bachmanna, jenž má v trestním rejstříku šestnáct záznamů převážně za krádeže a je snadným terčem odpůrců hnutí.

2.Kdo jsou příznivci Pegida

Na akce Pegida táhne lidi zklamání a frustrace. Objevují se transparenty jako „Jsme ztraceni“ nebo „Respekt a toleranci také pro nás“.

„Kancléřka Angela Merkelová je světová politička. A dobrá. Ale neví, co obyčejné Němce trápí, protože doma skoro není,“ prohlásil v pondělí v Drážďanech například jeden z demonstrantů Klaus Stein.

Lidé v davu mají pocit, že se o ně konečně někdo zajímá a poslouchá je. Jednoduchá a srozumitelná hesla hnutí Pegida navíc táhnou dav, přestože často přerůstají v demagogii.

3.V čem je problém Pegida

Příznivci hnutí Pegida se oficiálně distancují od rasistů a snaží se vystupovat umírněně. „Nejsme proti muslimům, z Pegida nemusí mít strach, jsme tolerantní, a to jim chceme říci. A také chceme říct, že máme právo tady být,“ prohlašovala na pondělní demonstraci Kathrin Oertelová.

Fotogalerie

Jenže zatímco před Vánocemi chodily na akce Pegida hlavně drážďanské rodiny, středostavovské i chudší, teď se mezi demonstranty stále více objevují i holohlaví mladíci v neonacistickém oblečení.

Redaktorka MF DNES byla i svědkem toho, kdy muž v davu vykládal okolostojícím, že Němci už se nevejdou do Německa a že by měli opět zabrat Slezsko a Sudety.

„Víte, že jste ve středním Německu? Že Benešovy dekrety nám sebraly naše území, Sudety, východní Německo a Slezsko? To by se nám mělo vrátit,“ říkal zcela vážně demonstrant redaktorce.

„Všechny imigranty by měli z Německa vyházet,“ tvrdil další.

4.Kdo jsou odpůrci Pegida

Pětadvacetitisícovému davu se v pondělí v Drážďanech postavilo sedm a půl tisíce odpůrců.

„Nejdřív tady byl Hitler, pak komunisté. A lidé z východního Německa nemají s demokracií dlouhé zkušenosti. Neustále někoho poslouchali, někdo je vedl. Teď se neumí starat sami o sebe. To je důvod úspěchu Pegidy v Drážďanech,“ míní třeba Rolf Winter, který přišel před Semperovu operu s výstražnou vestou a smetákem, aby společně s dalšími odpůrci Pegida symbolicky vymetal demagogii z města.

Zjednodušování situace, se kterým přichází Pegida, odmítají i vrcholní saští a němečtí politici. Na „antipegida“ demonstraci v sobotu u kostela Fraunkirche byla například starostka Drážďan Helma Orozsová nebo saský premiér Stanislaw Tillich. Poslouchalo je 35 tisíc lidí.

„Drážďany nenávist nerozdělí,“ uvedla Oroszová na adresu Pegida.

Demonstrace se v pondělí konala i v Lipsku. Tam dorazili téměř výhradně odpůrci Pegida a bylo jich 30 tisíc, podobné to je i v Hannoveru, Mnichově a Berlíně.

„Jsme Charlie. Nejsme Pegida,“ bylo jedno z lipských hesel narážejících na pařížskou tragédii a na dění v Drážďanech.

5.Jaké jsou nálady v Sasku

Napětí v Sasku roste. Například minulý týden v Lipsku asi 50 maskovaných lidí napadlo policejní služebnu a zapálilo vůz stojící vedle. Zatím není jasné, kdo útočil. Mohli to být radikální přistěhovalci, kteří mají za to, že loni jeden z nich zemřel vinou policie, ale stejně tak to mohli být němečtí radikálové, kteří „potřebovali nějakou akci“.

Podle saského ministerstva vnitra politických útoků na uprchlíky a jejich ubytovny přibývá. Loni jich policie zaznamenala 44, přitom v roce 2013 jich bylo jen 15. Nejvíc jich bylo loni zaznamenáno v Budyšíně (Bautzen), kde policie registruje dvanáct útoků, následují se šesti případy okresy Chemnitz a Krušné hory. Mnohem častěji se také na ulicích objevují graffiti s hákovými kříži a runami SS.

Pondělní demonstrace v Drážďanech:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz