Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rok 2016 by měl po letech čekání přinést dokončení dálnice D8

  8:35aktualizováno  8:35
Největší očekávání do roku 2016 se v Ústeckém kraji upínají k dostavbě dálnice D8, která uleví tisícům lidí v obcích přetížených kamionovou dopravou a významně zrychlí cestu z Prahy k hranicím. Kraj by si však mohl polepšit i v rovině sportovní či kulturní a je velká šance, že změny nastanou i politické.

Dostavba dálnice D8 u Radejčína | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Za rok v tuto dobu budou mít lidé ve Velemíně či Bořislavi každý den „neděli“. Budou moci bez potíží přejít ulici, přestanou jim pod náporem kamionů na silnicích praskat domy. Možná z nich zmizí i cedulky „Na prodej“, protože z lokality se dostavbou dálnice D8 stane ideální místo pro život i rekreaci s Milešovkou za zády a autostrádou, co by kamenem dohodil.

Fotogalerie

Bude záležet jen na místních, zda se jejich dlouho zkoušené obce vydají cestou nedalekého výstavního Milešova, nebo se v nich život po exodu kamionů zastaví.

Anebo bude všechno úplně jinak? Lidé už v souvislosti s dostavbou dálnice slyšeli tolik slibů, že se mnozí ušklíbnou i nad tím prezidentským.

„V prosinci 2016 přistanu na dálnici v helikoptéře a slavnostně přestřihnu pásku dokončeného úseku,“ tvrdil Miloš Zeman na základě slibu ministra dopravy Dana Ťoka, že do příštích Vánoc bude dálnice opravdu, ale opravdu otevřena.

Bylo by na čase. Úsek dlouhý 16,4 kilometru se měl původně otevřít po třech letech práce v roce 2010.

Volby do krajských zastupitelstev

Velké změny pravděpodobně přinesou krajské volby, které se uskuteční v říjnu příštího roku. Na zastupitelská křesla si totiž poprvé brousí zuby také hnutí ANO. A pokud do té doby nerozpustí své neposlušné buňky nebo některý z jeho vrcholných představitelů neudělá nějakou „rathovinu“, má velkou šanci na úspěch.

Podzimní předvolební průzkumy společnosti Sanep totiž hnutí ANO přisuzují druhé místo s pouhou procentní ztrátou na KSČM. Při dobře postavených kandidátkách proto není vůbec nereálné, že tradičně levicovému kraji bude vládnout koalice ANO a Pro! Kraj, případně s podporou nějaké třetí partaje.

Jisté je, že Ústecký kraj čeká výjimečně tuhá předvolební kampaň, protože KSČM a ČSSD budou chtít kormidlo před vetřelci uhájit stůj co stůj.

Krušnohoří v UNESCO

Máme hory i doly, jezera i řeky, a dokonce už i národní park, byť maličký. Co ještě v kraji nemáme? UNESCO! Ale co není, může být. Po seznamu světového kulturního dědictví pokukuje pevnostní Terezín i chmelařský Žatec, nejblíže zápisu je však díky společné českoněmecké nominaci hornická krajina Krušnohoří.

Zda se na prestižní seznam skutečně dostane, o tom rozhodnou delegáti UNESCO na svém sjezdu, který se bude konat od 10. do 20. července v tureckém Istanbulu.

Krupka na Teplicku, vrch Mědník na Chomutovsku a další čtyři lokality v Karlovarském kraji, ale také 79 památek na saské straně prošlo v uplynulém roce přísným posuzováním ohlášených i neohlášených komisařů UNESCO.

„Hodnotitelé šanci na zápis vůbec nekomentují. Měli velice profesionální přístup a ani náznakem neprojevili svůj osobní postoj,“ řekl k návštěvám krupský zastupitel Rostislav Kadlec. Poznamenal, že karty jsou už rozdané a nezbývá než čekat do léta.

Pokud by se ale Krušnohoří do UNESCO skutečně dostalo, vstoupila by hornická krajina do zcela nové éry.

VII. zimní olympiáda dětí a mládeže

Přes 1 500 sportovců přijede v lednu na zimní olympiádu dětí a mládeže, kterou pořádá Ústecký kraj v Krušných horách. Mladí lyžaři obsadí mezi 17. a 22. lednem tratě na Klínovci a Cínovci, bruslaři a hokejisté budou o body bojovat v Litvínově, Chomutově a Mostě. Zimní sporty doplní soutěže v disco dance a šachách.

Ústecký kraj hostil dětskou olympiádu už jednou – letní v roce 2007. Většina zimních sportů však vyžaduje sněhovou nadílku, která prozatím nepřichází.

„Přípravy olympiády probíhají podle plánu. Tedy až na slibované ochlazení, jehož příchod meteorologové stále posouvají. Tak snad po Novém roce,“ povzdechl si hejtman Oldřich Bubeníček.

Zatímco na Klínovci, kde budou probíhat sjezdové či akrobatické disciplíny, lze tratě zasněžit uměle, problém mohou mít běžkaři a biatlonisté na Cínovci. Pokud se příroda neumoudří, budou sem organizátoři vozit sníh z Bouřňáku nebo Klínovce, případně zajistí sněžná děla.

Z investic vložených do olympiády se však nakonec budou radovat i nesportovci. Kraj totiž nalil 15 milionů korun do oprav domovů dětí a mládeže, kde najdou účastníci olympiády zázemí. Pokud prostory nezdemolují, budou dál sloužit stovkám dalších dětí.

700 let od narození Karla IV.

V sobotu 14. května 2016 uplyne 700 let od narození osobnosti, kterou lidé zvolili Největším Čechem. Oslavy po celé republice tomu budou odpovídat a výjimkou nebude ani Ústecký kraj.

Císaře Karla IV. si připomenou zejména v městech, kde osvícený vládce zanechal svou stopu, ať už svou návštěvou, nebo třeba udělením významných výsad a práv. Na speciální oslavy a akce se tak lidé mohou těšit například v Kadani, Mostě, Lounech či Litoměřicích.

„Karel IV. věnoval Litoměřicím svahy Radobýlu pro pěstování vinné révy, což znamenalo rozvoj vinařství v celém regionu. Osobnost císaře si proto připomeneme v průběhu celého roku řadou koncertů i komentovaných výstav,“ uvedl litoměřický starosta Ladislav Chlupáč.

Ty největší akce se však uskuteční v Praze, kde budou v květnu vystaveny korunovační klenoty.

Otevření Tyršova mostu v Litoměřicích

Otevření Tyršova mostu v Litoměřicích se v přehledu pro rok 2016 vůbec nemělo ocitnout, protože klíčová stavba pro Litoměřičany a desetitisíce návštěvníků výstaviště Zahrady Čech měla být zprovozněná už v prosinci a zbývající opravy měly probíhat za plného provozu.

Příliš deštivý podzim však zkomplikoval izolační práce, jež se přesunuly do období méně deštivého, načež se však už nepodařilo zajistit dodavatele betonů, litých směsí a asfaltů, kteří v zimě nepracují.

Most se tak otevře zřejmě až 18. března, kdy má oprava starého mostu přes Labe podle všech smluv skončit.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz