Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústecká „díra“ čeká na stavební povolení, firma musí projekt předělat

  8:34aktualizováno  8:34
Vedení Ústí nad Labem se sešlo s firmou UDES, která plánuje postavit velký kancelářský dům na Mírovém náměstí vedle paláce Zdar. Místo budovy je v centru města už přes šest let vybetonovaná díra. Radní neodsouhlasili projektovou dokumentaci, zastavění proluky ale chtějí řešit.

Více než šest let hyzdí ústecké centrum díra, kde už dávno měl stát kancelářský dům, jehož investorem měla být firma UDES. Jedinou novinkou je, že „betonová jímka“ na Mírovém náměstí vedle paláce Zdar se nyní deratizuje. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Závěr jednání je takový, že dál na projektu pracujeme, protože kvůli zákonným požadavkům města nebylo vydáno stavební povolení. Po odstranění nedostatků a předložení nově zpracovaného projektu bude město opět rozhodovat o vydání stavebního povolení. Ani jedna strana nechce dopustit, aby došlo k nějakému porušení zákona,“ řekl předseda dozorčí rady firmy UDES Aleš Dostál.

Fotogalerie

Město zástupce firmy při jednání informovalo, že jejich projekt není v souladu s územním plánem.

„Firma UDES měla za úkol projekt přepracovat zejména v částech, kde zasahuje do pozemků města. Podle vyjádření předsedy představenstva to měla být otázka dní. Pokud bude projekt splňovat všechny podmínky, město výstavbu podpoří, díra na náměstí je nepřijatelný stav,“ řekla mluvčí magistrátu Romana Macová.

Předchozí vedení města se stavbou nechtělo mít nic společného, ačkoli magistrát do archeologického průzkumu místa v roce 2008 investoval 35 milionů.

„Při nedávném jednání s náměstkem Martinem Matou byly naše vizualizace předloženy. Nyní už jsou bezpředmětné, protože se předělávají. Problém byl v tom, že stavba zasahovala do městských pozemků. Byla varianta to řešit nějakým věcným břemenem, na tento způsob řešení ale město nepřistoupilo, takže projekt musíme předělat,“ uvedl Dostál.

Město se připravilo o dozor nad projektem

Radnice ale v současnosti nemá žádný nástroj, aby dostavbu urychlila.

Zastupitelé schválili prodej parcely firmě UDES v červnu 2009 za 44,15 milionu. Město si přitom dalo podmínku, že firma získá pozemek do vlastnictví až po vybudování druhého nadzemního podlaží.

Jenže nastaly problémy, stavební úřad schválil jen stavební zajištění pozemku a pak se UDES dostal do potíží a v červnu 2010 požádal město, aby svou podmínku zrušilo a parcelu na firmu převedlo hned. Jinak prý firma nezíská od banky úvěr na pokračování stavby. Žádosti zastupitelé vzápětí vyhověli, a tím se připravili o dozor nad projektem.

Ani na poslední schůzce podle Dostála nepadl žádný termín, dokdy by měl UDES předělaný projekt předložit. „Ale dohodli jsme se, že to bude co nejrychleji. Doufám, že je to otázka týdnů. Jakmile dostaneme stavební povolení, už stavbě nic nebrání. Byl bych rád, kdyby se s ní začalo do podzimu,“ sdělil Dostál.

Co v takzvaném polyfunkčním domě bude, odmítl konkrétněji prozradit. „Bude to budova s kancelářemi, prostory pro občanskou vybavenost, možná nějaká restaurace,“ nastínil pouze.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Grafton Recruitment Praha
ÚDRŽBÁŘ - MECHANIK

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 600 Kč

Najdete na iDNES.cz