Vanu o rozměrech 4,5x2x1,3 metry musel na vrchol Milešovky dopravit vrtulník.

Vanu o rozměrech 4,5x2x1,3 metry musel na vrchol Milešovky dopravit vrtulník. | foto: Jan Hocek, iDNES.cz

Na Milešovce se buduje čistička vody, vanu na vrchol dopravil vrtulník

  • 1
Na vrcholu Milešovky, nejvyšší hory Českého středohoří, se buduje moderní čistička odpadních vod. Její důležitou součástí je rozměrná filtrovací vana, která váží přes dva metráky. A protože je vrchol pro vozidla nepřístupný a pro nákladní lanovku byla vana příliš objemná, dopravil ji vrtulník.

Náklad vyzvedl na louce u Bílky na úpatí Milešovky, pak s ním pilot několik minut kroužil nad polem, aby zjistil, jak se chová. Samotná doprava nahoru trvala jen 5 minut.

Vanu o hmotnosti 230 kilogramů musel na vrchol Milešovky dopravit vrtulník.

Na vrchol hory bylo nutné kromě plastové nádrže dopravit ještě 22 tun materiálu. Ten představovalo zejména kamenivo a písek, jež poslouží jako náplň filtru. Tento náklad už se na vrchol vozil lanovkou.

Stávající čistírna odpadních vod na Milešovce už neplní předepsané parametry. Do rekonstrukce se pustila litoměřická firma LEN-servis.

„Byli jsme vyzváni Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR, abychom jim pomohli vyřešit čištění odpadních vod na vrcholu Milešovky, kde mají svoji pozorovací stanici,“ popisuje Jan Lenner, jednatel společnosti. „Pustili jsme se toho s tím, že zajistíme rekonstrukci čistírny a její doplnění o další čištění.“

V zimě přebývají na vrcholu Milešovky čtyři lidé

Čistička na Milešovce musí zvládat dva extrémy. V zimě se na vrcholu pohybují často jen čtyři lidé, kteří obsluhují observatoř a armádní zařízení. V letním období zde naopak procházejí tisíce turistů.

„A i když si objednají třeba jen ohřátý párek, vzniká tím produkce tuků, které zanášejí čisticí proces. Do restaurace bude proto nainstalován poddřezový nerezový odlučovač tuku,“ přibližuje Lenner jedno z mnoha opatření, která se teď na Milešovce provádějí.

„Navíc jsme zjistili, že bude potřeba zajistit zneškodňování odpadních vod ještě před čistírnou, to znamená, že se tam nainstaluje česlicový objekt, který bude zachycovat pevné podíly z odpadu ze sociálních zařízení,“ popsal dále.

Další čistička by mohla být na Lovoši

Odtékající voda z mechanicko-biologické čistírny se bude vsakovat přímo do země. Proto musí být čistší než voda odcházející do koryta potoka nebo řeky. „Aby došlo k ještě výraznějšímu stupni vyčištění, zařadili jsme jako třetí stupeň čistírny ještě zemní filtr. V něm se vyčištěné vody ze základní čistírny ještě přefiltrovávají přes vrstvu písku a kameniva a teprve pak odcházejí do vsaku,“ vysvětluje Lenner.

Podle vedoucího observatoře Miloše Matúšika se původně dokonce uvažovalo o tom, že by se přečištěná voda vracela zpátky do budovy a znovu se používala na splachování.

„Vyčištěná voda by měla být opravdu velmi čistá. Zpětné používání vody zatím ještě není v provozu, trubky jsou však připravené. Záleží, jaká se ukáže výsledná kvalita vody,“ doplnil Lenner. Čistička má na vrcholu Milešovky sloužit několik desítek let. Pokud se tu osvědčí, tak by v dohledné době mohla být také na Lovoši.