Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Milešovce se buduje čistička vody, vanu na vrchol dopravil vrtulník

  13:36aktualizováno  13:36
Na vrcholu Milešovky, nejvyšší hory Českého středohoří, se buduje moderní čistička odpadních vod. Její důležitou součástí je rozměrná filtrovací vana, která váží přes dva metráky. A protože je vrchol pro vozidla nepřístupný a pro nákladní lanovku byla vana příliš objemná, dopravil ji vrtulník.

Vanu o rozměrech 4,5x2x1,3 metry musel na vrchol Milešovky dopravit vrtulník. | foto: Jan HocekiDNES.cz

Náklad vyzvedl na louce u Bílky na úpatí Milešovky, pak s ním pilot několik minut kroužil nad polem, aby zjistil, jak se chová. Samotná doprava nahoru trvala jen 5 minut.

Vanu o hmotnosti 230 kilogramů musel na vrchol Milešovky dopravit vrtulník.

Vanu o hmotnosti 230 kilogramů musel na vrchol Milešovky dopravit vrtulník.

Na vrchol hory bylo nutné kromě plastové nádrže dopravit ještě 22 tun materiálu. Ten představovalo zejména kamenivo a písek, jež poslouží jako náplň filtru. Tento náklad už se na vrchol vozil lanovkou.

Stávající čistírna odpadních vod na Milešovce už neplní předepsané parametry. Do rekonstrukce se pustila litoměřická firma LEN-servis.

„Byli jsme vyzváni Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR, abychom jim pomohli vyřešit čištění odpadních vod na vrcholu Milešovky, kde mají svoji pozorovací stanici,“ popisuje Jan Lenner, jednatel společnosti. „Pustili jsme se toho s tím, že zajistíme rekonstrukci čistírny a její doplnění o další čištění.“

V zimě přebývají na vrcholu Milešovky čtyři lidé

Čistička na Milešovce musí zvládat dva extrémy. V zimě se na vrcholu pohybují často jen čtyři lidé, kteří obsluhují observatoř a armádní zařízení. V letním období zde naopak procházejí tisíce turistů.

„A i když si objednají třeba jen ohřátý párek, vzniká tím produkce tuků, které zanášejí čisticí proces. Do restaurace bude proto nainstalován poddřezový nerezový odlučovač tuku,“ přibližuje Lenner jedno z mnoha opatření, která se teď na Milešovce provádějí.

„Navíc jsme zjistili, že bude potřeba zajistit zneškodňování odpadních vod ještě před čistírnou, to znamená, že se tam nainstaluje česlicový objekt, který bude zachycovat pevné podíly z odpadu ze sociálních zařízení,“ popsal dále.

Další čistička by mohla být na Lovoši

Odtékající voda z mechanicko-biologické čistírny se bude vsakovat přímo do země. Proto musí být čistší než voda odcházející do koryta potoka nebo řeky. „Aby došlo k ještě výraznějšímu stupni vyčištění, zařadili jsme jako třetí stupeň čistírny ještě zemní filtr. V něm se vyčištěné vody ze základní čistírny ještě přefiltrovávají přes vrstvu písku a kameniva a teprve pak odcházejí do vsaku,“ vysvětluje Lenner.

Podle vedoucího observatoře Miloše Matúšika se původně dokonce uvažovalo o tom, že by se přečištěná voda vracela zpátky do budovy a znovu se používala na splachování.

„Vyčištěná voda by měla být opravdu velmi čistá. Zpětné používání vody zatím ještě není v provozu, trubky jsou však připravené. Záleží, jaká se ukáže výsledná kvalita vody,“ doplnil Lenner. Čistička má na vrcholu Milešovky sloužit několik desítek let. Pokud se tu osvědčí, tak by v dohledné době mohla být také na Lovoši.

Autoři:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Z někdejší textilní manufaktury v Oseku budou sociální byty pro mladé

Současný pohled na bývalou textilní manufakturu v Oseku.

Téměř 300 let starou budovu bývalé textilní manufaktury plánuje opravit město Osek. Po deseti letech snahy radnice...

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Najdete na iDNES.cz