Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Církev nepustila Paroubka do gymnázia. Trest za restituce, míní politik

  17:57aktualizováno  17:57
Biskupské gymnázium ve Varnsdorfu zrušilo přednášku poslance a předsedy národních socialistů Jiřího Paroubka. Litoměřické biskupství, pod které škola spadá, tvrdí, že se chystaná návštěva nelíbila rodičům. Paroubek odmítnutí označil za trest za své názory na církevní restituce.

Jiří Paroubek vnímá odmítnutí tak, že katolická církev není připravena na pluralitu názorů ve společnosti, což hodlá sdělit při projednávání zákona o církevních restitucích. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Ředitel gymnázia Jiří Čunát nechtěl důvody sám konkretizovat s tím, že pokyn ke zrušení přednášky dostal od biskupství. "Podnět každopádně vzešel od rodičů. Asi je nutné nastavit pravidla pro besedy politiků ve škole," poznamenal Čunát.

Paroubek nebyl prvním politikem, který na školu zamířil. Se studenty tu besedoval již ministr práce Jaromír Drábek z TOP 09 nebo Paroubkův spolustraník, poslanec Jiří Šlégr.

"Návštěvy politiků nám pomáhají. Můžeme upozornit na zdejší problémy se sociálním začleňováním a na Schrödingerův institut, který při škole vzniká jako středisko volného času pro Šluknovský výběžek," poznamenal ředitel.

Paroubek měl podle informací z litoměřického biskupství vystoupit ve středu v rámci vyučovací hodiny základů společenských věd s přednáškou na téma "Sociální začleňování a vyčleňování". Poté se chtěl sejít s vedením školy a Schrödingerova institutu.

Nechceme institut spojovat s žádnou stranou, říká biskupství

"Ředitel školy neinformoval zřizovatele včas a dostatečně o průběhu a obsahu návštěvy. Jakékoliv další návštěvy nebo besedy s představiteli různých politických stran, vlády nebo parlamentu na naší škole budou příště konány pouze s vědomím zřizovatele," uvedla mluvčí biskupství Jana Michálková.

O odvolání návštěvy ale podle ní rozhodlo ředitelství školy. Upřesnila také, že rodiče poukazovali na to, že škola má být apolitická.

"Věříme, že Schrödingerův institut by mohl pomoci znevýhodněnému Šluknovskému výběžku, naší snahou však je, aby nemohl být spojován s žádnou politickou stranou ani uskupením. To je důvod, proč jsme se rozhodli návštěvy politiků výrazně omezit," konstatovala Michálková.

Nejsou připraveni na pluralitu názorů, tvrdí Paroubek

Paroubek už poslal dopis arcibiskupovi Dominiku Dukovi s žádostí, aby se ke zrušení domluvené přednášky vyjádřil.

"Dozvěděl jsem se o tom dva dny před termínem. Vnímám to jako trest za mé názory na církevní restituce v pojetí Nečasovy vlády," tvrdí Paroubek, který nárok katolické církve na majetek zpochybňuje tvrzením, že ho měla jen ve své správě (více o výrocích Jiřího Paroubka čtěte zde).

Argument, že si na chystanou přednášku stěžovali rodiče, odmítá. "To lze přijmout u dětí v mateřské škole, ale ne u svéprávných, dospělých studentů mezi 18 a 19 lety," řekl.

"Vnímám to tak, že katolická církev není připravena na pluralitu názorů ve společnosti, což také sdělím při projednávání zákona o církevních restitucích. Z logiky věci totiž vyplývá, že jestli má katolická církev obhospodařovat větší část školství, hospiců, nemocnic a sociálních zařízení, tak lidem, kteří jsou jiné víry nebo mají jiné politické názory, hrozí, že do nich třeba nebudou připuštěni," poznamenal Paroubek, který se sám hlásí k Církvi československé husitské.

Zákon o restitucích církevního majetku prošel v únoru prvním čtením (více zde).
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Policie obvinila z vraždy novorozeněte v Teplicích jeho matku

Při manipulaci se zbraní se v neděli postřelil mladistvý chlapec (13.3.2017)

Policisté obvinili devětadvacetiletou ženu z vraždy jejího dítěte v Teplicích. K činu se žena přiznala. Nyní jí hrozí...

Nespáchal trestný čin. Soud počtvrté zprostil politika obžaloby za nehodu

Martin Klika před mosteckým soudem.

Mostecký okresní soud počtvrté zprostil náměstka hejtmana a litvínovského zastupitele Martina Kliku obžaloby za...

Mariánský most jednou může být delší, zavrtá se tunelem do skály

Mariánský most v Ústí nad Labem.

Mariánský most v Ústí nad Labem v budoucnu asi změní svůj vzhled. Radnice totiž hledá nejlepší řešení dopravy ve městě...

Najdete na iDNES.cz