Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí nad Labem vymění papírové jízdenky a kupóny v MHD za čipové karty

  8:59aktualizováno  8:59
Dopravní podnik v Ústí nad Labem připravuje radikální změnu ve způsobu placení jízdného. Společně s radnicí hodlá pro cestující zřídit elektronický odbavovací systém, který postupně nahradí klasické papírové jízdenky a časové kupony.

Dodavatel systému by měl být znám v průběhu roku 2015, aby ho mohl podle plánu města zavést do konce příštího roku. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

„Hlavními výhodami jsou další možnosti odbavení pro cestující, zlepšení informačních systémů ve vozidle, lepší kontrola tarifní kázně nebo získání komplexních dat o využití jednotlivých tarifů,“ vypočítává ředitel dopravního podniku Radek Chobot.

Systém umožní nejen efektivnější distribuci jízdného, ale podnik díky němu získá přehled mimo jiné o tom, jaké linky MHD cestující nejvíc využívají, jaké časové kupony jsou nejvíce žádané, a podle toho bude moci přizpůsobit své služby.

„V současné době nemáme o využití našich jízdních dokladů přesné informace,“ podotýká Chobot.

Ústí se tak připojí k dalším městům v kraji, která už na elektronický systém odbavení najela. Využívají ho například Most, Chomutov či Teplice.

„Spokojenost s tímto systémem bude, umožňuje získat přesné informace o využívání jednotlivých linek autobusů a tramvají,“ uvádí mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Změna bude stát desítky milionů, Ústí spoléhá na dotace

Cesta k zavedení elektronického systému v Ústí je však na samém počátku. Zatím ještě není známé ani datum, kdy město jako investor projektu a vlastník dopravního podniku vyhlásí výběrové řízení na dodavatele technologie.

„Nacházíme se v době zpracování projektu,“ sdělil ředitel Chobot.

Dodavatel systému by měl být znám v průběhu roku 2015, aby ho mohl podle plánu města zavést do konce příštího roku. „Systém bude pak postupně nabíhat tři roky,“ odhaduje Chobot.

Město je připravené zaplatit za novou technologii až 48 milionů korun, hodlá k tomu využít také dotace z evropských fondů.

„Naším cílem je kromě zavedení bezkontaktní čipové karty i využití bankovních karet,“ podotkl ředitel Chobot.

Kvůli technologii projdou navazující obměnou i vozy MHD. „Dojde ke změně kabeláže, výměně palubního počítače, nainstalování odbavovacích terminálů a výměně či přidání informačních obrazovek,“ vyjmenoval ředitel.

V budoucnu by mohla jedna karta platit ve více městech

Technologie má postupně vést k tomu, aby lidé přestali používat papírové jízdenky a časové kupony a nechali se odbavit pouze přiložením karty ke snímači.

„Vytvoříme podmínky, aby lidé sami přestali mít zájem o využívání papírových jízdenek,“ říká ředitel Chobot, podle něhož jsou pro podnik náklady na papírové jízdenky příliš velké.

Podmínky mají být motivační, mohou fungovat třeba jako v Chomutově. „Cestující na elektronickou peněženku mohou dostat slevu na jízdném podle počtu ujetých zastávek,“ zmínila mluvčí chomutovského magistrátu Šárka Schönová. Mostu se pak podařilo dopracovat se k tomu, že papírové jízdenky už vůbec nemá.

Zda bude elektronický odbavovací systém znamenat v MHD plošný nástup předními dveřmi, zatím není jasné. Ředitel Chobot nicméně říká, že zpomalení čekací doby při nástupu cestujících by v takovém případě nehrozila. „Současné technologie umožňují velmi rychlé odbavení,“ podotkl ředitel.

Zavedení elektronického odbavovacího systému se v Ústí nad Labem připravuje také proto, že se v kraji chystá vznik integrovaného dopravního systému, který má platit od 1. ledna 2015. V budoucnu má umožnit i to, aby se cestující napříč krajem mohli odbavit jednotným způsobem. Zatím ale není jasné, zda se do něj zapojí všechna velká města.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Fenin skončil, varnsdorfského kouče Frťalu zaskočil Brazilcův odchod

Jablonecký kouč Zdenko Frťala

Šest bodů nad sestupem z druhé ligy. Fotbalový Varnsdorf ještě není v komfortní zóně, trenér Zdeno Frťala si to...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Nikdy nebyl agresivní, byl to šok, řekla manželka obžalovaného střelce

U soudu vypovídal postřelený muž, obžalovaný se jednání neúčastnil

Ústecký krajský soud začal řešit případ vleklých sousedských neshod, které loni v létě vyvrcholily střelbou. Obžalovaný...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz