Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dění v Ústí ovlivnili lidé kolem Činoherního studia nyní i v roce 89

  17:27aktualizováno  17:27
Připomínka listopadu 1989 má v Ústí nad Labem zvláštní spojitost. Při sametové revoluci se výrazně angažovali lidé z Činoherního studia. Nyní, po čtvrt století, se opět lidé kolem tohoto divadla postarali o malou „revoluci“ na magistrátu, když ukončili vládu ČSSD podporovanou opět komunisty.

Protesty v Ústí nad Labem vyvrcholily 27. listopadu generální stávkou. Během ní se na Mírovém náměstí sešlo na 40 tisíc lidí. | foto: Petr Berounský

„Jako historik nemám takové srovnávání rád. Paralely jsou jen v rysech, ale ne v podstatě. V roce 1989 šlo o systémovou změnu, dnes o dílčí konflikt,“ je přesvědčený historik Václav Houfek, sám sociální demokrat.

Politolog Daniel Kroupa jde v hodnocení o něco dál. „Pokud bychom naznačovali, že v Ústí nad Labem byly stejné podmínky jako před rokem 1989, tak by tato paralela byla přitažená za vlasy. Pokud se na to díváme jako na aktivitu lidí, kteří se rozhodli, že nenechají věci jen v rukou úředníků a byrokratů, může být paralela na místě,“ míní.

Divadelníci hráli v revolučních událostech v roce 1989 vedle studentů klíčovou roli. Události na severu Čech sice nabraly za děním v hlavním městě určité zpoždění, ale už tři dny po potlačení demonstrace na pražské Národní třídě zahájili studenti ústecké pedagogické fakulty protestní stávku.

Demonstrace začaly kvůli životnímu prostředí

Houfek připomíná, že demonstrace na severu Čech přitom měly původně jiný než politický rozměr. „Byla tady tehdy velmi vyhrocená situace, co se týče životního prostředí. Už před 17. listopadem u nás proběhly ekologické demonstrace,“ říká Houfek.

Druhým centrem protestů se souběžně s fakultou stalo Činoherní studio. Místo plánovaných divadelních představení se v něm konaly debaty s občany. „Divadlo se stalo fórem, kde se mohlo veřejně diskutovat a zveřejňovat názory. Když chtěl někdo něco říct, musel vylézt na pódium a přede všemi to říct,“ popisuje Houfek.

V úterý 21. listopadu se vydali zástupci divadla za studenty a domlouvali se na společném postupu. Tehdejší šéf Činoheráku Petr Poledňák vzpomínal, jak byli studenti pod tlakem. „Děkan je vybízel, aby se laskavě drželi zpátky, aby se do ničeho s divadelníky nepouštěli, nebo to pro ně bude mít následky,“ zmínil Poledňák.

Několik studentů se ovšem otevřeně postavilo na stranu protestujících, čímž strhli i ostatní. Ve středu 22. listopadu odpoledne pak na Mírovém náměstí proběhla první společná demonstrace.

„Do poslední chvíle před začátkem to vypadalo velmi směšně až trapně, protože pár minut před druhou nás tam v mrazu podupávalo z divadla jen třicet. Ústí spalo. My jsme jen doufali, že studenti přijdou a nezradí to, na čem jsme se dohodli. A oni nezradili a přišli, přinesli transparenty a vlajky. Až oni tomu dodali tu váhu, stala se z nás masa. Naše velká skupina začala dodávat odvahu i kolemjdoucím a ti se začali postupně přidávat, takže když průvod prošel městem a vrátil se zpátky, byl nás určitě dvojnásobek,“ vylíčil průběh protestu Poledňák.

Demonstrace měla zprvu ekologický charakter, lidé skandovali hesla „Chceme čistý vzduch“, „Krušné hory žalují“, až poté zazněly i politické slogany. Protesty v Ústí postupně sílily. Zlom nastal v okamžiku, kdy se k účasti na stávce připojily i odbory. Vše vyvrcholilo 27. listopadu, kdy se do dvouhodinové generální stávky v Ústí připojilo asi 40 tisíc demonstrantů.

Letos lidé kolem Činoherního studia zamíchali volbami

Letos se Činoherní studio dostalo letos opět do centra pozornosti, když rada města nečekaně změnila způsob jeho financování, což nakonec vedlo k zániku souboru ve stávající podobě. Divadelníci si založili nástupnický spolek Činoherák Ústí a pro svoje aktivity oživili prostor bývalého kina Hraničář.

Naopak magistrát v letitém sídle Činoheráku narychlo zřídil divadlo pro děti a spolku AmULet, který neměl zkušenosti s divadelním provozem, schválil dotaci 24 milionů určenou na čtyřletý provoz. Vedení města pak ve volbách padlo a nové vedení města, ve kterém jsou i lidé blízcí Činoheráku, ji na prvním zasedání zastupitelů hned zrušilo.

Změna na magistrátu je to však mnohem hlubší. Nejlépe ji symbolizuje to, že nové vedení města sundalo v kancelářích po svých předchůdcích ze zdí portréty Miloše Zemana a na jejich místo pověsilo portréty Václava Havla.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz