Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí mění Činoherní studio na dětské divadlo, činohru zajistí Heřmánek

  8:22aktualizováno  8:22
Ústečtí radní se rozhodli svérázným způsobem vyřešit problém, který způsobili likvidací Činoherního studia. Jeho budovu změní na divadlo pro děti a mládež a činoherní představení v nadcházející sezoně zajistí na velké scéně Severočeského divadla prostřednictvím pražských divadel.

Divadlo Bez zábradlí v Ústí odehraje v příští sezoně celý svůj repertoár, další z nasmlouvaných třiceti představení zajistí s pomocí jiných divadel. | foto: Archiv MF DNES

"Město samo několikrát proklamovalo, že chce rozvíjet činoherní scénu a udržet tradice Činoherního studia. Místo toho ji tímto svým rozhodnutím definitivně pohřbívá," míní poslední umělecký šéf zaniklého Činoherního studia Filip Nuckolls.

Ústecký magistrát tvrdí, že rozhodnutí rady neznamená, že by radní po fiasku s výběrovým řízením na uměleckého šéfa opustili myšlenku městskou činohru obnovit (o výběrovém řízení zde).

"Rada města se i nadále nevzdává záměru pokračovat ve slavné tradici Činoherního studia a vybudovat vlastní činoherní soubor," stojí v tiskové zprávě na webu magistrátu.

Jenže radní už uložili vedoucímu odboru majetku, aby interiér budovy Činoherního studia upravil na "prostor pro kulturní aktivity dětí" s názvem AmULet. Divadlo AmULet by mělo fungovat od podzimu. Nabídnout chce klasická, loutková i cirkusová představení (přečtěte si blog herce Haidlera na toto téma).

Ve městě už divadlo pro děti a mládež funguje

Ve městě už přitom jedno divadlo pro děti a mládež funguje, od roku 1981 tu působí Mladá scéna. Její ředitel Pavel Trdla už se magistrátu nabídl, že by se na chodu chystaného divadla pro děti chtěl se svým souborem podílet.

"Nabídl jsem ředitelce příspěvkové organizace Janě Müllerové, že bychom si tam občas mohli zahrát," řekl Trdla. Bezprostřední reakce na nabídku se ale nedočkal.

Činohru dotovanou z peněz města v divadelní sezóně 2014 - 2015 obstará Divadlo Bez zábradlí Karla Heřmánka. Na prknech Severočeského divadla má zajistit 30 představení, hrát bude i Divadlo Na Jezerce Jana Hrušínského či Agentura Harelkýn. Připraveno bude 23 tisíc dotovaných vstupenek, náklady pokryjí s největší pravděpodobností peníze, které zastupitelé schválili letos v březnu pro příspěvkovou organizaci.

Divadlo Bez zábradlí v Ústí uvede celý svůj repertoár. V jedné z jeho her přitom paradoxně účinkuje Jiří Bartoška, který ve sporu s ústeckou radnicí veřejně podporoval Činoherní studio a je i patronem celonárodní sbírky pro nástupnický spolek Činoherák Ústí.

Jsem profesionál, hrát budu, říká patron sbírky Bartoška

Bartoška se o spolupráci Heřmánkova divadla a ústecké radnice dozvěděl až od MF DNES. Že bude v Ústí hrát na objednávku města, které nechalo zlikvidovat původní Činoherní studio, ale bere s odstupem.

"Nemám s tím problém. Jsem profesionál a jestliže pan Heřmánek vyvěsí, že hraju v Ústí Jakuba fatalistu, tak pojedu hrát," řekl Bartoška, který jako celý soubor v Divadle Bez zábradlí jen hostuje.

Heřmánek s Bartoškou byli hvězdami původního Činoherního studia v 70. letech minulého století. MF DNES se snažila zjistit další podrobnosti spolupráce Divadla Bez zábradlí a Ústí nad Labem, tajemnice Heřmánkovy scény ale nezvedala telefon a Heřmánek měl mobil vypnutý.

Herci původního souboru Činoherního studia sdružení ve spolku Činoherák Ústí, který se snaží s podporou veřejnosti tradici zlikvidované scény udržet, mezitím mají za sebou první premiéru. Na hradě Střekov odehráli nastudování Shakespearových Dvou pánů z Verony a všech šest představení bylo zcela vyprodaných.

Spolek také s pomocí dobrovolníků intenzivně pracuje na opravě bývalého kina Hraničář, kde chce mít od září své zázemí. 

V březnu Ústečané protestovali za zachování Činoherního studia, ale marně:

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz