Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí mění Činoherní studio na dětské divadlo, činohru zajistí Heřmánek

  8:22aktualizováno  8:22
Ústečtí radní se rozhodli svérázným způsobem vyřešit problém, který způsobili likvidací Činoherního studia. Jeho budovu změní na divadlo pro děti a mládež a činoherní představení v nadcházející sezoně zajistí na velké scéně Severočeského divadla prostřednictvím pražských divadel.

Divadlo Bez zábradlí v Ústí odehraje v příští sezoně celý svůj repertoár, další z nasmlouvaných třiceti představení zajistí s pomocí jiných divadel. | foto: Archiv MF DNES

"Město samo několikrát proklamovalo, že chce rozvíjet činoherní scénu a udržet tradice Činoherního studia. Místo toho ji tímto svým rozhodnutím definitivně pohřbívá," míní poslední umělecký šéf zaniklého Činoherního studia Filip Nuckolls.

Ústecký magistrát tvrdí, že rozhodnutí rady neznamená, že by radní po fiasku s výběrovým řízením na uměleckého šéfa opustili myšlenku městskou činohru obnovit (o výběrovém řízení zde).

"Rada města se i nadále nevzdává záměru pokračovat ve slavné tradici Činoherního studia a vybudovat vlastní činoherní soubor," stojí v tiskové zprávě na webu magistrátu.

Jenže radní už uložili vedoucímu odboru majetku, aby interiér budovy Činoherního studia upravil na "prostor pro kulturní aktivity dětí" s názvem AmULet. Divadlo AmULet by mělo fungovat od podzimu. Nabídnout chce klasická, loutková i cirkusová představení (přečtěte si blog herce Haidlera na toto téma).

Ve městě už divadlo pro děti a mládež funguje

Ve městě už přitom jedno divadlo pro děti a mládež funguje, od roku 1981 tu působí Mladá scéna. Její ředitel Pavel Trdla už se magistrátu nabídl, že by se na chodu chystaného divadla pro děti chtěl se svým souborem podílet.

"Nabídl jsem ředitelce příspěvkové organizace Janě Müllerové, že bychom si tam občas mohli zahrát," řekl Trdla. Bezprostřední reakce na nabídku se ale nedočkal.

Činohru dotovanou z peněz města v divadelní sezóně 2014 - 2015 obstará Divadlo Bez zábradlí Karla Heřmánka. Na prknech Severočeského divadla má zajistit 30 představení, hrát bude i Divadlo Na Jezerce Jana Hrušínského či Agentura Harelkýn. Připraveno bude 23 tisíc dotovaných vstupenek, náklady pokryjí s největší pravděpodobností peníze, které zastupitelé schválili letos v březnu pro příspěvkovou organizaci.

Divadlo Bez zábradlí v Ústí uvede celý svůj repertoár. V jedné z jeho her přitom paradoxně účinkuje Jiří Bartoška, který ve sporu s ústeckou radnicí veřejně podporoval Činoherní studio a je i patronem celonárodní sbírky pro nástupnický spolek Činoherák Ústí.

Jsem profesionál, hrát budu, říká patron sbírky Bartoška

Bartoška se o spolupráci Heřmánkova divadla a ústecké radnice dozvěděl až od MF DNES. Že bude v Ústí hrát na objednávku města, které nechalo zlikvidovat původní Činoherní studio, ale bere s odstupem.

"Nemám s tím problém. Jsem profesionál a jestliže pan Heřmánek vyvěsí, že hraju v Ústí Jakuba fatalistu, tak pojedu hrát," řekl Bartoška, který jako celý soubor v Divadle Bez zábradlí jen hostuje.

Heřmánek s Bartoškou byli hvězdami původního Činoherního studia v 70. letech minulého století. MF DNES se snažila zjistit další podrobnosti spolupráce Divadla Bez zábradlí a Ústí nad Labem, tajemnice Heřmánkovy scény ale nezvedala telefon a Heřmánek měl mobil vypnutý.

Herci původního souboru Činoherního studia sdružení ve spolku Činoherák Ústí, který se snaží s podporou veřejnosti tradici zlikvidované scény udržet, mezitím mají za sebou první premiéru. Na hradě Střekov odehráli nastudování Shakespearových Dvou pánů z Verony a všech šest představení bylo zcela vyprodaných.

Spolek také s pomocí dobrovolníků intenzivně pracuje na opravě bývalého kina Hraničář, kde chce mít od září své zázemí. 

V březnu Ústečané protestovali za zachování Činoherního studia, ale marně:

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Najdete na iDNES.cz