Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Činoheráku pomáhají desítky dobrovolníků, spolek shání zedníky

  14:36aktualizováno  14:36
Dohromady stovka lidí pomáhá spolku Činoherák Ústí s rekonstrukcí budovy bývalého kina Hraničář, kde chce mít spolek domovskou scénu. Činoherák navazuje na Činoherní studio, které nechala ústecká radnice zaniknout.

Kino Hraničář je opuštěné od roku 2010, v září by se mělo stát domovskou scénou spolku Činoherák Ústí (foto: Jiří Dvořák). | foto: Jiří Dvořák

S opravami bývalého kina pomáhá denně v průměru deset lidí. "Jezdí i z Teplic nebo Děčína. Jsou to lidé všech věkových kategorií. Nejmladší byl šestnáctiletý, nejstarší jsou zralí padesátníci," řekla Jindřiška Moravcová z Činoheráku Ústí. Dobrovolníci už vybourali staré toalety, oškrábali staré malby a nátěry. Renovují i okna.

„Máme zhruba dvě desítky stálých dobrovolníků, kteří navzdory době dovolených neváhají obětovat svůj čas a přicházejí pomoci. Budova je to rozlehlá, takže je tu stále co dělat. Pracujeme od rána do večera, a to včetně víkendů,“ říká Karel Karika, který rekonstrukční práce v Hraničáři koordinuje.

Spolek potřebuje zedníky

Spolek se ale potýká s nedostatkem zedníků. „Chápeme, že mají teď sezonu a práci jinde, ale hodili by se nám hodně. Alespoň aby nám přispěli radou. Potřebujeme spravit  díry ve zdech a postavit příčky,“ doplnila Moravcová. Kromě zedníků shání spolek i stavební materiál či protipožární dveře.

Činoherák chystá i úpravy kinosálu, kde má vzniknout pódium pro divadelní představení. „Kromě velkého sálu vznikne v druhém patře ještě jeden menší pro komornější akce. Z dalšího bývalého salonku bude výstavní prostor pro současné umění a chystáme i stěnu hrdinů pro naše sponzory, dárce i dobrovolníky,“ řekl architekt Tomáš Petermann ze spolku. Podle plánů má být Hraničář jako zázemí k dispozici v průběhu září.

Spolek chce navázat na tradici Činoherního studia, angažuje s v něm naprostá většina herců, tvůrců a dalších bývalých zaměstnanců zaniklé scény. Spolek s podporou fanoušků, dobrovolníků a především dárců stihl nazkoušet novou premiéru, jejíž dosavadní tři reprízy byly vyprodané.  Do další existence má souboru pomoci také celonárodní sbírka, jejímž patronem je herec Jiří Bartoška.

Městská činohra stále bez šéfa, herců a her

Radnice zatím zřídila svou vlastní příspěvkovou organizaci, která má zajistit činoherní divadlo. Ale dosud ji chybí herci, inscenace i fundus. Výběrové řízení na uměleckého šéfa pak skončilo fiaskem, protože se přihlásil jediný kandidát, který nesplnil podmínky.

„Vedení města se intenzivně věnuje zajištění kvalitní činohry v Ústí nad Labem v sezóně 2014-2015 a dalšímu využití budovy ve Varšavské ulici pro divadelní účely,“ sdělila po konkurzu ředitelka příspěvkové organizace Jan Müllerová.

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz