Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nová ústecká rada vrací do budovy Činoherního studia původní soubor

  10:46aktualizováno  10:46
Do budovy Činoherního studia v ústecké čtvrti Střekov se vrátí původní soubor. Návrat a další financování spolku připravuje nová rada města, v níž jsou i lidé blízcí spolku Činoherák Ústí. Právě do tohoto spolku většina původního souboru přešla a díky veřejné sbírce hrála v upravených prostorech kina Hraničář.

Budova Činoherního studia v Ústí nad Labem | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Došli jsme k závěru, že to je to pravé řešení. Ale musíme ještě dořešit určité právní aspekty. Je to tedy zatím návrh, který budeme ještě projednávat na radě města 9. prosince,“ řekl náměstek primátora Martin Hausenblas.

Spolek by měl být podle návrhu radních v budově Činoherního studia v nájmu od ledna. I po návratu na Střekov má ale v plánu některé hry uvádět dál v obnoveném kině Hraničář, který nadšenci ve volném čase upravili na multikulturní prostor (o Hraničáři zde).

„Z Hraničáře rozhodně neodejdeme úplně. Bylo by to nefér vůči lidem, kteří na něm pracovali, aby nás podpořili,“ řekl k tomu šéf spolku Filip Nuckolls.

Činoherák městu předložil svou koncepci a radní předběžně rozhodli, že mu na letošní rok dají milion korun. Na příští rok mu pak navrhnou dvanáctimilionovou dotaci. Návrh pak ale ještě bude muset schválit zastupitelstvo města, které se sejde 16. prosince.

„Není to tak, že od spolku za tu dotaci nic neočekáváme. Byla nám předložena koncepce, jakási firemní strategie, která bere ohled na potřeby obyvatel města a která je pro spolek závazná,“ řekl radní ANO Pavel Štěpař (celá koncepce zde).

V průběhu příštího roku pak chce město připravit a vyhlásit pro studiovou činohru několikaletý grant. „Byla by to dotace, která bude rozhodně svěřována subjektu, který má za sebou veřejnou stopu,“ podotkl radní pro kulturu a herec Činoheráku Jaroslav Haidler.

Koalice již zrušila podezřelou dotaci a odvolala ředitelku

Činoherní studio přivedla na pokraj zániku minulá koalice ČSSD a hnutí Ústečané podporovaná komunisty. V souboru se snažila umlčet své kritiky, a tak nejprve v tichosti vyměnila správní radu divadla a poté se snažila získat na soubor větší vliv změnou financování.

Provedla ho však uprostřed sezóny a dostala tím divadlo do potíží. Soubor se odmítl zúčastnit narychlo vypsaných grantů a tehdejší koalice divadlo na zastupitelstvu zrušila (činnost souboru poté včetně podrobného rozpočtu zde).

Z budovy Činoherního studia pak město zřídilo divadlo pro děti a přidělilo čtyřletou dotaci ve výši 24 milionů spolku AmULet, který narychlo zřídili lidé bez zkušeností s divadlem, zato blízcí tehdejší koalici.

Dění kolem Činoherního studia se však odrazilo ve výsledku voleb, ve kterých za vítězným hnutím ANO 2011 skončilo jako druhé místní hnutí PRO! Ústí blízké Činoheráku. Obě hnutí pak vytvořila koalici a hned na prvním zastupitelstvu zrušila dotaci AmULetu (o zrušení dotace zde).

Později odvolala také ředitelku městské příspěvkové organizace, která měla pod hlavičkou Činoherního studia divadelní využití budovy na Střekově zajistit (o odvolání zde).
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz