Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nová ústecká rada vrací do budovy Činoherního studia původní soubor

  10:46aktualizováno  10:46
Do budovy Činoherního studia v ústecké čtvrti Střekov se vrátí původní soubor. Návrat a další financování spolku připravuje nová rada města, v níž jsou i lidé blízcí spolku Činoherák Ústí. Právě do tohoto spolku většina původního souboru přešla a díky veřejné sbírce hrála v upravených prostorech kina Hraničář.

Budova Činoherního studia v Ústí nad Labem | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Došli jsme k závěru, že to je to pravé řešení. Ale musíme ještě dořešit určité právní aspekty. Je to tedy zatím návrh, který budeme ještě projednávat na radě města 9. prosince,“ řekl náměstek primátora Martin Hausenblas.

Spolek by měl být podle návrhu radních v budově Činoherního studia v nájmu od ledna. I po návratu na Střekov má ale v plánu některé hry uvádět dál v obnoveném kině Hraničář, který nadšenci ve volném čase upravili na multikulturní prostor (o Hraničáři zde).

„Z Hraničáře rozhodně neodejdeme úplně. Bylo by to nefér vůči lidem, kteří na něm pracovali, aby nás podpořili,“ řekl k tomu šéf spolku Filip Nuckolls.

Činoherák městu předložil svou koncepci a radní předběžně rozhodli, že mu na letošní rok dají milion korun. Na příští rok mu pak navrhnou dvanáctimilionovou dotaci. Návrh pak ale ještě bude muset schválit zastupitelstvo města, které se sejde 16. prosince.

„Není to tak, že od spolku za tu dotaci nic neočekáváme. Byla nám předložena koncepce, jakási firemní strategie, která bere ohled na potřeby obyvatel města a která je pro spolek závazná,“ řekl radní ANO Pavel Štěpař (celá koncepce zde).

V průběhu příštího roku pak chce město připravit a vyhlásit pro studiovou činohru několikaletý grant. „Byla by to dotace, která bude rozhodně svěřována subjektu, který má za sebou veřejnou stopu,“ podotkl radní pro kulturu a herec Činoheráku Jaroslav Haidler.

Koalice již zrušila podezřelou dotaci a odvolala ředitelku

Činoherní studio přivedla na pokraj zániku minulá koalice ČSSD a hnutí Ústečané podporovaná komunisty. V souboru se snažila umlčet své kritiky, a tak nejprve v tichosti vyměnila správní radu divadla a poté se snažila získat na soubor větší vliv změnou financování.

Provedla ho však uprostřed sezóny a dostala tím divadlo do potíží. Soubor se odmítl zúčastnit narychlo vypsaných grantů a tehdejší koalice divadlo na zastupitelstvu zrušila (činnost souboru poté včetně podrobného rozpočtu zde).

Z budovy Činoherního studia pak město zřídilo divadlo pro děti a přidělilo čtyřletou dotaci ve výši 24 milionů spolku AmULet, který narychlo zřídili lidé bez zkušeností s divadlem, zato blízcí tehdejší koalici.

Dění kolem Činoherního studia se však odrazilo ve výsledku voleb, ve kterých za vítězným hnutím ANO 2011 skončilo jako druhé místní hnutí PRO! Ústí blízké Činoheráku. Obě hnutí pak vytvořila koalici a hned na prvním zastupitelstvu zrušila dotaci AmULetu (o zrušení dotace zde).

Později odvolala také ředitelku městské příspěvkové organizace, která měla pod hlavičkou Činoherního studia divadelní využití budovy na Střekově zajistit (o odvolání zde).Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz