Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Činoherák sehraje premiéru přes zákaz úřadu. Riskuje pokutu půl milionu

  13:11aktualizováno  13:11
V Ústí nad Labem se schyluje k „horké“ premiéře. Spolek Činoherák Ústí se ji rozhodl odehrát ve svém novém sídle v bývalém kině Hraničář, přestože tím riskuje vysokou pokutu. Je totiž ve sporu se stavebním úřadem, který mu budovu zakázal užívat.

Činoherák Ústí našel zázemí v kině Hraničář, které bylo léta zavřené. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Herci, kteří pokračují v tradici zaniklého Činoherního studia, ohlásili na páteční večer premiéru adaptace dramatu Kráska z Leenane. Na tom, aby bylo bývalé kino Hraničář do tohoto termínu připravené, pracovaly od června desítky dobrovolníků. V úterý ale stavební úřad nařídil zastavení prací.

„Není schválena projektová dokumentace, je bez povolení postavena rampa pódia, vznikly nové prostory, nejsou vyjádření dotčených orgánů, hasičů a krajské hygienické stanice,“ uvedl šéf úřadu Vlastimil Hudeček.

Spolek rozhodnutí označil za účelové, které nemá oporu ve stavebním zákoně. „Rozhodnutí magistrátu nelze považovat za nic jiného než za obstrukci, která nám má znemožnit odehrát premiéru,“ řekl šéf spolku Filip Nuckolls.

Spor je nyní hlavně o nové pódium, které Činoherák do budovy pořídil a stavební úřad mu na něm nechce dovolit hrát. Podle jednoho z mecenášů spolku Martina Hausenblase je přitom pódium mobilní, certifikované a dodané profesionální firmou. „Je to asi tak stejná stavba jako sedačka v obýváku,“ tvrdí Hausenblas.

Činoherák se opírá o  výklad právního poradce České komory architektů Jiřího Plose, podle kterého instalace pódia není stavební úpravou, a tudíž se na ni výrok stavebního úřadu nevztahuje.

Majitel budovy s premiérou souhlasí

„Vložení montovaného pódia před stávající pódium, jakož i vložení osvětlovací mobilní montované rampy je zásahem, který působnost stavebního úřadu nezakládá, neboť to zcela spadá do přípustných forem využití,“ píše v posudku Plos (celý posudek zde).

Šéf spolku Nuckolls také odmítá, že by Činoherák neměl například souhlasné stanovisko k úpravám od hasičů. Možné pochybení připouští jen v tom, že spolek kvůli odlišnému pohledu na výklad stavebního zákona začal stavět ve foyer kina bez takzvané stavební ohlášky sádrokartonové příčky. Jejich budování proto zastavil.

Majitel budovy, firma Falcon, proti odehrání premiéry a dalších představení nic nemá. „Spolku jsme uvedení hry nezakázali, s postupem stavebního úřadu nesouhlasíme,“ sdělil finanční ředitel Falconu Zdeněk Keršláger.

Činoheráku však hrozí, že za uvedení premiéry dostane od ústeckého magistrátu pokutu až 500 tisíc korun za porušení zákazu prostory v Hraničáři užívat. Šéf stavebního úřadu Vlastimil Hudeček dokonce prohlásil, že pokud Činoherák bude v Hraničáři hrát, pak by „určitě orgány činné v trestním řízení měly zahájit z úřední povinnosti svoji činnost ve smyslu obecného ohrožení zdraví a života“.

„Vlastník Falcon ani spolek Činoherák Ústí nevlastní žádné povolení a premiéra, pokud se bude 26. září konat, se bude konat ve stavbě bez povolení stavebního úřadu a bez vyjádření dotčených orgánů,“ dodal Hudeček.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Všude bylo hodně kouře, popsal požár z Předlic obyvatel domu

Pan Dalibor, obyvatel vyhořelého předlického domu.

Správce domu v Předlicích, kde ve čtvrtek hořelo, pro nájemníky našel provizorní bydlení a zajišťuje už i trvalé. Lidé...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Přípravář výroby / produkční - Praha, 35-40 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz