Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Činoherák sehraje premiéru přes zákaz úřadu. Riskuje pokutu půl milionu

  13:11aktualizováno  13:11
V Ústí nad Labem se schyluje k „horké“ premiéře. Spolek Činoherák Ústí se ji rozhodl odehrát ve svém novém sídle v bývalém kině Hraničář, přestože tím riskuje vysokou pokutu. Je totiž ve sporu se stavebním úřadem, který mu budovu zakázal užívat.

Činoherák Ústí našel zázemí v kině Hraničář, které bylo léta zavřené. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Herci, kteří pokračují v tradici zaniklého Činoherního studia, ohlásili na páteční večer premiéru adaptace dramatu Kráska z Leenane. Na tom, aby bylo bývalé kino Hraničář do tohoto termínu připravené, pracovaly od června desítky dobrovolníků. V úterý ale stavební úřad nařídil zastavení prací.

„Není schválena projektová dokumentace, je bez povolení postavena rampa pódia, vznikly nové prostory, nejsou vyjádření dotčených orgánů, hasičů a krajské hygienické stanice,“ uvedl šéf úřadu Vlastimil Hudeček.

Spolek rozhodnutí označil za účelové, které nemá oporu ve stavebním zákoně. „Rozhodnutí magistrátu nelze považovat za nic jiného než za obstrukci, která nám má znemožnit odehrát premiéru,“ řekl šéf spolku Filip Nuckolls.

Spor je nyní hlavně o nové pódium, které Činoherák do budovy pořídil a stavební úřad mu na něm nechce dovolit hrát. Podle jednoho z mecenášů spolku Martina Hausenblase je přitom pódium mobilní, certifikované a dodané profesionální firmou. „Je to asi tak stejná stavba jako sedačka v obýváku,“ tvrdí Hausenblas.

Činoherák se opírá o  výklad právního poradce České komory architektů Jiřího Plose, podle kterého instalace pódia není stavební úpravou, a tudíž se na ni výrok stavebního úřadu nevztahuje.

Majitel budovy s premiérou souhlasí

„Vložení montovaného pódia před stávající pódium, jakož i vložení osvětlovací mobilní montované rampy je zásahem, který působnost stavebního úřadu nezakládá, neboť to zcela spadá do přípustných forem využití,“ píše v posudku Plos (celý posudek zde).

Šéf spolku Nuckolls také odmítá, že by Činoherák neměl například souhlasné stanovisko k úpravám od hasičů. Možné pochybení připouští jen v tom, že spolek kvůli odlišnému pohledu na výklad stavebního zákona začal stavět ve foyer kina bez takzvané stavební ohlášky sádrokartonové příčky. Jejich budování proto zastavil.

Majitel budovy, firma Falcon, proti odehrání premiéry a dalších představení nic nemá. „Spolku jsme uvedení hry nezakázali, s postupem stavebního úřadu nesouhlasíme,“ sdělil finanční ředitel Falconu Zdeněk Keršláger.

Činoheráku však hrozí, že za uvedení premiéry dostane od ústeckého magistrátu pokutu až 500 tisíc korun za porušení zákazu prostory v Hraničáři užívat. Šéf stavebního úřadu Vlastimil Hudeček dokonce prohlásil, že pokud Činoherák bude v Hraničáři hrát, pak by „určitě orgány činné v trestním řízení měly zahájit z úřední povinnosti svoji činnost ve smyslu obecného ohrožení zdraví a života“.

„Vlastník Falcon ani spolek Činoherák Ústí nevlastní žádné povolení a premiéra, pokud se bude 26. září konat, se bude konat ve stavbě bez povolení stavebního úřadu a bez vyjádření dotčených orgánů,“ dodal Hudeček.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Najdete na iDNES.cz