Budova Činoherního studia v Ústí nad Labem

Budova Činoherního studia v Ústí nad Labem | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Činoherák Ústí rozdává výpovědi, přes sliby města je opět bez peněz

  • 28
Spolek Činoherák Ústí začal rozdávat výpovědi. Nástupce Činoherního studia dokončí divadelní sezonu, na start nové však nemá peníze. Dotaci na zbytek roku by mělo v červnu projednávat zastupitelstvo, její schválení není jisté.

„Aby bylo možné v rámci dvouměsíční výpovědní lhůty dostát závazkům jak vůči zaměstnancům, tak vůči státu s ohledem na odvody za zdravotní a sociální pojištění a spolek se nedostal do platební neschopnosti, byla jsem nucena dát výpovědi zaměstnancům,“ sdělila MF DNES pověřená ředitelka spolku Tereza Silbernaglová.

Výpověď dostalo patnáct zaměstnanců, vesměs servisních pracovníků, kteří zajišťovali techniku, garderobu či produkci. Silbernaglová pak dala výpověď i sobě.

„Na mně až zas tak nezáleží, nejsem na téhle práci z hlediska uplatnění a existence závislá. Zaměstnanci jsou na tom hůř, někteří se ještě nevzpamatovali z loňského finančního výpadku. Cítím víc zodpovědnosti za ně než za sebe,“ podotkla.

Herců se výpovědi netýkají. Se spolkem spolupracují na základě autorských smluv.

Činoherák je za stávajících podmínek schopný dohrát divadelní sezonu, která končí na sklonku června. Tento týden proto spolek podal žádost o dotaci na druhou polovinu roku, kdy začíná nová sezona.

Peníze vyčleněné máme, říká radní pro kulturu

„Prostředky na Činoherák vyčleněny jsou, je tam sedm milionů korun. Mně by se líbilo, kdyby to prošlo jako dotace na zastupitelstvu. Bylo by to férovější,“ řekl radní pro kulturu Jaroslav Haidler, který současně působí i ve spolku.

Zastupitelé se sejdou 24. června, do té doby musí žádost spolku o dotaci projednat a odsouhlasit rada města. Otázka je, zda na to koalice najde dost hlasů. Vláda hnutí ANO a PRO! Ústí totiž pro některé body těžko hledá shodu.

„Musím přiznat, že co se týče Činoheráku, jsem poměrně skeptický. Je obrovská otázka, jestli mu dotaci zastupitelstvo schválí,“ poznamenal už dříve zastupitel PRO! Ústí David Daduč.

Současná finanční nejistota komplikuje Činoheráku přípravu poslední premiéry této sezony, jíž by měla být shakespearovská adaptace.

„Není jisté financování poslední červnové premiéry Shakespearova Jindřicha VI., pro kterou hledáme partnera s finančním nebo materiálním příspěvkem,“ podotkla pověřená ředitelka spolku Silbernaglová.

Nové koalici se tak už delší dobu příliš nedaří plnit slib podpory ústecké činohry. Původně měla už loni v prosinci schválit Činoheráku dotaci 12 milionů korun na celý letošní rok. Z toho sešlo, spolek dostal jen milion na financování do konce loňského roku a pět milionů na dokončení letošní sezony.

Jsme na hraniční čáře důvěry, říká umělecký šéf spolku

„Už nás to moc nebaví. Dá se říct, že teď jsme s městem na hraniční čáře důvěry. Ale pořád mu důvěřujeme,“ komentuje to umělecký šéf spolku Filip Nuckolls.

Spolek Činoherák Ústí vznikl loni na jaře za pomoci fanoušků a dárců po likvidaci Činoherního studia bývalou radnicí v čele s ČSSD.

„My jsme zabojovali, někam jsme to dotáhli a teď chci jasně říct, že to je věc města, zda-li tu chce divadlo, které má tradici 43 let,“ podotkl Nuckolls.

Pokud spolek obdrží dotaci na druhou půli roku, ředitelka Silbernaglová výpovědi stáhne. Napříště už by měl být spolek financován z grantu.

„Grant by byl od roku 2016 do roku 2020,“ podotkl radní Haidler. Podle něj by bylo ideální, kdyby měl spolek v případě získání grantu garantováno 12 milionů ročně.

Vyhlášení grantu předpokládá Haidler na druhou půli roku. Zda se ho podaří připravit, bude jasnější, až se tento týden zastupitelé seznámí s návrhem dlouhodobého financování kultury ve městě.