Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Činoherák bude od května hrát na lodi bratří Formanů, zakotví v Ústí

  14:47aktualizováno  14:47
Činoherák Ústí, který pokračuje v tradici původního Činoherního studia zlikvidovaného městem, získal unikátní prostory pro svá první představení. Odehraje je na divadelní lodi Tajemství bratří Formanů. Loď bude kotvit přímo v Ústí nad Labem a soubor na ní začne hrát 20. května.

Loď Tajemství bratří Formanů | foto: Jiří KoťátkoMAFRA

"Loď Tajemství bude v Ústí nad Labem kotvit od 20. 5. do 9. 6., na každý den máme přichystané divadelní představení či jinou kulturní akci," uvedla mluvčí spolku Veronika Vendlová.

Program lodi zahájí představení Divadla Demago Zpátky do továren, druhý den bude následovat obnovená premiéra monodramatu Spiknutí aneb život je čudo s hercem Matúšem Bukovčanem. Následovat budou další hry včetně pohádek pro děti a jako doprovodný program se budou konat koncerty, maškarní ples či Dětský den (celý program zde).

"Rezervační systém a předprodej vstupenek na představení bude zahájen 30. dubna na webových stránkách spolku. Kotviště pro loď bude určeno s ohledem na aktuální stav Labe," podotkla Vendlová (stránky spolku zde).

Stavební úřad poslal kontrolu do kina Hraničář

Soubor se podle informací MF DNES na pronájmu lodě domluvil již dříve, dohodu ale tajil do doby, dokud nezískal od Povodí Labe povolení kotvit ve městě. Spolek se totiž obával, že by nemusel souhlas získat, protože jeho aktivity provází nebývalý zájem ústeckého magistrátu.

Například na úterý dopoledne nařídil stavební úřad magistrátu místní šetření v budově bývalého kina Hraničář, kde spolek našel zázemí a hodlá ho upravit tak, aby v něm mohl hrát.

"Ohlásili se dva dny poté, co jsme na tiskové konferenci oznámili, že chceme prostory upravit. Přišli sami od sebe, ohlášení stavby jsme ještě nepodávali. Ujistili se, že jsme s pracemi nezačali, a zase odešli. My jsme u toho ani nebyli, protože paní ze stavebního úřadu řekla, že nejsme účastníci řízení," konstatovala Vendlová.

V Hraničáři chce Činoherák hrát od září

Kontrola tak budovu prošla jen se zástupcem společnosti Falcon, které kino patří. Že cílem bylo zjistit, jestli spolek nezačal bez povolení se stavebními úpravami, potvrdil i vedoucí stavebního úřadu Vlastimil Hudeček.

"Při kontrolní prohlídce nebylo zjištěno žádné provádění stavebních úprav ani činností směřující ke změně využití objektu. Krajská hygienická stanice a hasičský záchranný sbor neuplatnily při kontrolní prohlídce žádné námitky," řekl.

Spolek v Hraničáři chystá úpravu jeviště, které má překrývat první řady sedaček, výměnu elektroinstalace, rekonstrukci toalet a vybudování zázemí pro herce v zadní části foyer (o plánech zde). Zatím ale neví, jestli bude na plánované úpravy stačit ohlášení, nebo bude potřeba stavební povolení.

"Máme k tomu protichůdná právní stanoviska a nechceme udělat chybu. Každopádně se stavebním úřadem hodláme spolupracovat, aby vše bylo v pořádku, a v září už chceme hrát v Hraničáři," dodala Vendlová.

Na činnost spolku se zatím skládají sponzoři i drobní přispěvatelé. Za tři týdny mu už na transparentní účet poslali přes milion korun (o podpoře zde). V nejbližších dnech by také mohla být schválená veřejná sbírka, o jejíž vypsání spolek požádal.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Všude bylo hodně kouře, popsal požár z Předlic obyvatel domu

Pan Dalibor, obyvatel vyhořelého předlického domu.

Správce domu v Předlicích, kde ve čtvrtek hořelo, pro nájemníky našel provizorní bydlení a zajišťuje už i trvalé. Lidé...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Najdete na iDNES.cz