Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Činoherák bude od května hrát na lodi bratří Formanů, zakotví v Ústí

  14:47aktualizováno  14:47
Činoherák Ústí, který pokračuje v tradici původního Činoherního studia zlikvidovaného městem, získal unikátní prostory pro svá první představení. Odehraje je na divadelní lodi Tajemství bratří Formanů. Loď bude kotvit přímo v Ústí nad Labem a soubor na ní začne hrát 20. května.

Loď Tajemství bratří Formanů | foto: Jiří KoťátkoMAFRA

"Loď Tajemství bude v Ústí nad Labem kotvit od 20. 5. do 9. 6., na každý den máme přichystané divadelní představení či jinou kulturní akci," uvedla mluvčí spolku Veronika Vendlová.

Program lodi zahájí představení Divadla Demago Zpátky do továren, druhý den bude následovat obnovená premiéra monodramatu Spiknutí aneb život je čudo s hercem Matúšem Bukovčanem. Následovat budou další hry včetně pohádek pro děti a jako doprovodný program se budou konat koncerty, maškarní ples či Dětský den (celý program zde).

"Rezervační systém a předprodej vstupenek na představení bude zahájen 30. dubna na webových stránkách spolku. Kotviště pro loď bude určeno s ohledem na aktuální stav Labe," podotkla Vendlová (stránky spolku zde).

Stavební úřad poslal kontrolu do kina Hraničář

Soubor se podle informací MF DNES na pronájmu lodě domluvil již dříve, dohodu ale tajil do doby, dokud nezískal od Povodí Labe povolení kotvit ve městě. Spolek se totiž obával, že by nemusel souhlas získat, protože jeho aktivity provází nebývalý zájem ústeckého magistrátu.

Například na úterý dopoledne nařídil stavební úřad magistrátu místní šetření v budově bývalého kina Hraničář, kde spolek našel zázemí a hodlá ho upravit tak, aby v něm mohl hrát.

"Ohlásili se dva dny poté, co jsme na tiskové konferenci oznámili, že chceme prostory upravit. Přišli sami od sebe, ohlášení stavby jsme ještě nepodávali. Ujistili se, že jsme s pracemi nezačali, a zase odešli. My jsme u toho ani nebyli, protože paní ze stavebního úřadu řekla, že nejsme účastníci řízení," konstatovala Vendlová.

V Hraničáři chce Činoherák hrát od září

Kontrola tak budovu prošla jen se zástupcem společnosti Falcon, které kino patří. Že cílem bylo zjistit, jestli spolek nezačal bez povolení se stavebními úpravami, potvrdil i vedoucí stavebního úřadu Vlastimil Hudeček.

"Při kontrolní prohlídce nebylo zjištěno žádné provádění stavebních úprav ani činností směřující ke změně využití objektu. Krajská hygienická stanice a hasičský záchranný sbor neuplatnily při kontrolní prohlídce žádné námitky," řekl.

Spolek v Hraničáři chystá úpravu jeviště, které má překrývat první řady sedaček, výměnu elektroinstalace, rekonstrukci toalet a vybudování zázemí pro herce v zadní části foyer (o plánech zde). Zatím ale neví, jestli bude na plánované úpravy stačit ohlášení, nebo bude potřeba stavební povolení.

"Máme k tomu protichůdná právní stanoviska a nechceme udělat chybu. Každopádně se stavebním úřadem hodláme spolupracovat, aby vše bylo v pořádku, a v září už chceme hrát v Hraničáři," dodala Vendlová.

Na činnost spolku se zatím skládají sponzoři i drobní přispěvatelé. Za tři týdny mu už na transparentní účet poslali přes milion korun (o podpoře zde). V nejbližších dnech by také mohla být schválená veřejná sbírka, o jejíž vypsání spolek požádal.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Lounské muzeum láká na legendy počítačových her, lidé si mohou i zahrát

Kurátorka výstavy Retrogaming Lenka Macová u jedné z nejúspěšnějších her...

Legendární počítačové hry Prince of Persia, SimCity, Mortal kombat, Tetris a stovky dalších si mohou zájemci v těchto...

Najdete na iDNES.cz