Nemocnice v Lounech.

Nemocnice v Lounech. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Lounská nemocnice slibuje komfortnější služby, ale akutní péči už ne

  • 0
Nemocnice v Lounech, kterou vlastní miliardář Tomáš Chrenek, chystá velkou rekonstrukci. Oddělení budou komfortnější jak pro pacienty, tak pro personál. Akutní péče ale už v plánu není.

Moderní prostředí na odděleních lůžek následné péče a u sociálních lůžek, rozšíření služeb rehabilitace či nové centrum pracovního lékařství. Holding Agel plánuje v nemocnici v Lounech investice za desítky milionů korun.

Špitál v Lounech

  • zprivatizovaný byl v roce 2004, kdy zadlužené zařízení prodal Ústecký kraj soukromé firmě
  • o pět let později špitál opět změnil majitele a došlo k uzavření dalších lůžkových oddělení
  • zařízení od té doby zajišťuje pouze následnou léčebnou péči a dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči
  • nemocnice dále provozuje RDG oddělení včetně CT, pracoviště fyzioterapie, interní ambulanci, ambulanci fyziatrie a rehabilitačního lékařství, ambulanci algeziologie
  • v současné době tam pracuje 120 zaměstnanců, z toho je 12 lékařů, zbytek tvoří střední zdravotnický a nižší nelékařský personál

Skupina Tomáše Chrenka převzala soukromou nemocnici, která v posledních letech nabízí jen následnou péči, letos v únoru (psali jsme o tom zde).

Výraznější investice plánuje vedení zdravotnického zařízení v následujících čtyřech letech. Vše se bude dělat za plného provozu.

„Rozsáhlé investice jsou nezbytné. Budovy jsou z roku 1928 a potřebují zásadní stavební úpravy, aby byly na úrovni 21. století a vyhovovaly současným potřebám,“ uvedl šéf nemocnice Pavel Fojtík.

Veškeré stavební úpravy budou podle jeho ujištění probíhat bez omezení rozsahu poskytované zdravotnické péče.

Lepší sociální lůžka

V příštím roce tak dojde ve dvou největších pavilonech k výměně výtahů, oddělení rehabilitace má být estetičtější a všechna oddělení dostanou nové vstupy. Náklady Fojtík odhaduje kolem 30 milionů korun.

Pokud navíc Agel uspěje se žádostí o dotaci z ministerstva práce a sociálních věcí, pustí se také do kompletní přestavby pavilonu s oddělením sociálních lůžek. Těch je tu 45.

Projekt zahrnuje celkovou opravu budovy od přízemí po střechu včetně změny vnitřního uspořádání. Dnes jsou pokoje až čtyřlůžkové, nově budou maximálně dvoulůžkové.

„To bude jak pro pacienty, tak i jejich návštěvy komfortnější. Několik pokojů bude jednolůžkových. Dojde k centralizaci sesteren, vybudování nového technického zázemí,“ popsal Fojtík.

Nedostatek kvalifikovaného personálu

Akutní zdravotnická péče byla v nemocnici zrušena před více než sedmi lety. Od té doby rychlá záchranná služba vozí pacienty do okolních nemocnic, například do Žatce, Slaného a Mostu.

„Rozjezd akutní péče je z pohledu dostupnosti zdravotnického personálu a dlouhodobé finanční udržitelnosti nereálný. Nemocnice je tak provázaný organismus, že ve chvíli, kdy zrušíte akutní péči, těžko se obnovuje,“ uvedl Fojtík.

Problémem je také nedostatek kvalifikovaného lékařského personálu, s čímž se potýká většina nemocnic napříč republikou.

„I kdybychom získali podporu pojišťoven a Ústeckého kraje, nejsme schopni tady sestavit chirurgický tým s odpovídající praxí a kvalitou,“ vysvětlil Fojtík.

Co s prázdnými budovami se zatím neví

Proto se chce lounská nemocnice zaměřit na zlepšování stávajících poskytovaných služeb a některé rozšiřovat. Na oddělení rehabilitace by se měl tým rozrůst až o dalších pět terapeutů.

Zcela nové oddělení pracovního lékařství se bude specializovat na pracovně-lékařskou péči. To vyšetřuje zdravotní způsobilost zaměstnanců k práci, k pracovnímu zařazení, především pak na riziková pracoviště.

Zajišťuje také dohled nad podmínkami na pracovištích a dalších zařízeních podniku. „To je obor, který v lounském regionu v ucelené podobě chybí,“ dodal Fojtík.

V areálu nemocnice je kromě dvou hlavních pavilonů, které jsou využívané, několik prázdných budov, například bývalé dětské oddělení a márnice.

Co bude s objekty dál, zda je vlastník opraví a najde jim nové využití, nebo zdemoluje, není zatím jasné.