Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Centrum Mikulášovic „jako z cukru“. Zatím ale jenom na vizualizaci

  9:09aktualizováno  9:09
Historický střed Mikulášovic na Šluknovsku má v následujících letech projít výraznou proměnou. Domy získají nové fasády, přibudou prostory pro společenská setkání či muzeum. Radnice už má v ruce i návrh, jak by po revitalizaci střed města vypadal.

Vizualizace centra Mikulášovic - vpravo budova hvězdárny po úpravě. | foto: studie-mikulasovice.cz

K vylepšení centra však nedojde hned. Město chce s pracemi sice začít co nejdříve, ale postupovat musí podle toho, jak bude mít peníze. Stejně tak není jasné, kolik bude všechno stát.

„Projekty i rozpočty teprve zpracováváme. Stavby půjdou do desítek milionů korun,“ sdělila starostka Mikulášovic Miluše Trojanová s tím, že třeba na plánovanou rekonstrukci hvězdárny padne určitě 20 milionů korun.

Současný stav centra Mikulášovic.

Současný stav centra Mikulášovic.

„Jsou to dva domy a jsou památkově chráněné. Budou tam prostory pro společenská setkání a v budoucnu i muzeum hudby Šluknovského výběžku. Opravy se budou týkat i rozlehlé zahrady a kamenného schodiště do ní,“ poznamenala Trojanová.

Rekonstrukce se má dočkat i bývalá fara, kde jsou nyní byty, a sousední dům s číslem popisným 2, kde měl přespat císař Josef II.

Město nemělo žádný plán, jak při opravách postupovat. Vždycky se udělal někde kousek něčeho.

Nová koncepce, které se město může držet

„Za chvíli by to tu vypadalo jako každý pes, jiná ves. To mě přinutilo k tomu, abychom vymysleli koncepci, které se město může držet několik let, až do úplné rekonstrukce domů v centru. To město velmi zatraktivní,“ míní starostka.

Návrh na vylepšení centra pro radnici vytvořila studentka architektury Stanislava Šulcová, která z Mikulášovic pochází. „Vycházela jsem z katastrální mapy, dobových fotografií a našli jsme i kolorované pohlednice. Podle zadání z města a pomocí dobových dokumentů jsem studii zpracovávala,“ řekla Šulcová.

Spolupracovat musela i s lidmi z památkového ústavu, protože dva z domů jsou památkově chráněné. „Měli výhrady k některým barvám fasád, ty budeme muset podle jejich požadavků upravit,“ poznamenává mladá architektka.

Týká se to například zdejší hvězdárny. „Navrhla jsem barvu s odstínem růžové, oni udělali rozbor omítky a zjistili, že fasáda byla okrová, takže okrová musí být znovu, jen zatím nevíme, jaký odstín bude mít,“ dodala.

I když už Stanislava Šulcová v Mikulášovicích nebydlí, dojíždí tam za rodiči. „Chci, aby město, kde jsem vyrůstala, bylo pěkné,“ uvedla studentka architektury.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Najdete na iDNES.cz