Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Policie ČR

Policisté v Ústeckém kraji chybí, noví většinou neprojdou psychotesty

  • 50
Na pět desítek policistů schází do plného stavu v Ústeckém kraji. Podle vedení policie noví uchazeči nepřicházejí kvůli nižšímu platu. Podmínky přijetí se ale měnit nebudou.

Dvacet policistů v Teplicích a celkem asi padesát v kraji chybí do plánovaného stavu, který je 3 395 policistů. Policie však uvádí, že zatím občané obavy o svou bezpečnost mít nemusejí.

„Odchody zaměstnanců samozřejmě práci policie zkomplikovat mohou, ohrozit ale nikoliv. Stabilitu a bezpečnost v regionu se nám daří dlouhodobě udržovat na vysoké úrovni,“ ubezpečuje mluvčí krajského ředitelství policie Šárka Poláčková.

A to i v Teplicích, kde nyní chybí nejvíce policistů v rámci celého kraje. „Podstav na územním odboru Teplice je vzhledem k jeho velikosti minimální,“ říká ale mluvčí.

Nejčastějšími důvody odchodu policistů ze služebního poměru jsou lepší nabídka zaměstnání, syndrom vyhoření, únava či finanční důvody.

„Zájem mladých lidí o práci u policie není až tak velký. Roli hrají náročné podmínky přijímacího řízení i poměrně nízký nástupní plat,“ vysvětluje Poláčková.

Plat bez praxe zhruba dvacet tisíc

Ten je u středoškoláků bez praxe přibližně 20 tisíc korun hrubého. A přestože nábor zájemců o práci u policie probíhá průběžně, žádné velké fronty se na něj nestojí.

„Hlásí se k nám spíše uchazeči se středoškolským vzděláním. Vysokoškoláků je nižší počet,“ prozrazuje policejní mluvčí.

Aby se uchazeč mohl stát policistou, musí splňovat několik podmínek, jako jsou plnoletost, trestní bezúhonnost, a také musí mít minimálně maturitu.

Zároveň musí projít psychologickými, fyzickými a zdravotními testy. Součástí přijímacího řízení je i vyšetření zaměřené na zjištění přítomnosti omamných a psychotropních látek.

„U psychotestů neuspěje přibližně 60 procent uchazečů. Následují fyzické testy, kde jich projde přibližně polovina. Problém se zdravotní způsobilostí nebývá častý,“ vypočítává Poláčková.

Vyšší nároky na uchazeče zůstanou

Přestože sítem projde jen malá část zájemců, vedení policie o zmírnění podmínek neuvažuje. „Služba u policie je náročným povoláním, a proto není možné snižovat nároky kladené na uchazeče o práci,“ má jasno Poláčková.

Nováčky u policie čeká nejdříve měsíční kurz ve středisku v Teplicích. Poté následuje půlroční studium v Praze či Brně a na dalších pět měsíců se vrátí do Teplic.

K útvarům, u kterých budou sloužit, se dostanou po roce odborné přípravy. Tu zakončí závěrečnou ústní zkouškou a praktickou zkouškou z fyzické zdatnosti, prověrkovým cvičením ze střelecké přípravy, taktiky a z použití donucovacích prostředků.

Práce u policie má i své výhody. Zaměstnanci mají nárok na šest týdnů dovolené, po šesti letech dostanou jednorázové „odchodné“ a po patnácti letech služby mají nárok také na výsluhový příspěvek a dvoutýdenní ozdravný pobyt.

Vedle toho pak nechybějí ani běžné benefity, jako jsou třeba stravenky či příspěvky na penzijní připojištění a kulturní akce.