Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

  7:31aktualizováno  7:31
Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí, pro něž se stala chůze naboso životním stylem a postojem.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot. | foto: MAFRA

„Při chůzi bez bot se člověk nikdy nenudí, každá cesta je dobrodružstvím,“ říká Ivana Hluštíková. 

Pamatuje si, že když sundala boty a začala bez nich chodit všude, připadala si ze začátku jako nahá.

„Velice brzy jsem si ale na ten pocit zvykla, chodit bosky mi přišlo normální a hlavně mě to začalo bavit,“ vzpomíná Hluštíková na dobu zhruba před třemi lety, kdy se takto rozhodla vyjít poprvé na ulici.

Nástrah v podobě rozpáleného chodníku nebo například střepů se neobává. „Pár nehod mě sice potkalo, například ukopnutý palec nebo škrábnutí, nebylo to ale nic hrozného. Kůže na ploskách nohou postupně zesílí a stane se odolnější. A více a lépe už se také dívám, kam šlapu,“ usmívá se.

Fotogalerie

Nejraději ale vyráží bosa do přírody, především do lesa. „Tam se moje nohy radují. Představa, že jehličí píchá, je nesprávná. Ale bolí šlápnutí na borovou šišku,“ říká Hluštíková. 

Pro bosou chůzi je podle ní vhodný jakýkoli přirozený povrch, tráva, les, polní cesta. „Náročné jsou naopak tvrdé a hladké povrchy, jako je dlažba a asfalt,“ upozorňuje Hluštíková.

Díky chození naboso se cítí mnohem lépe. „Nenašlapuji přes patu, ale přes špičku, což je pro člověka mnohem přirozenější pohyb. Přední část plosky nohy dobře tlumí nárazy z povrchu. Správná chůze naboso se pozná tak, že chodci, když si zacpe uši, nebuší v hlavě. A pokud boso-chodec správně našlapuje, tak jeho kroky neuslyšíte,“ přibližuje.

V zimě jen v balerínách

Bez bot se zcela obejde od jara do začátku zimy. „Znám tři lidi, kteří takto chodí i ve sněhu a v mrazu, já až takový vyznavač nejsem. Když klesne teplota pod deset stupňů, tak se obouvám. Vyrobila jsem si ale baleríny jen s tenkou podrážkou. V našich klimatických podmínkách, kdy je minimum sněhu, se v nich dá zima prochodit,“ je přesvědčená.

Lidé, kteří chtějí mít nohu při chůzi naboso přece jen trochu chráněnou, mohou sáhnout po speciální obuvi zvané barefoot. Ta díky minimální podrážce navozuje pocit chůze naboso. Tyto boty jsou však módní, a tudíž dost drahé. Ti zručnější si je ale mohou vyrobit. 

„Na výrobu jsou snadné jednoduché sandálky, kterým se říká huaraches. Je to jen podrážka, já mám gumovou s navázanou šňůrkou, která botu drží na noze. I když chodím bosa, mám je u sebe a nazouvám je v místech, kde je mi povrch nepříjemný,“ líčí Hluštíková.

Rozhodnutí začít ze dne na den chodit bos prý přesto podle ní není pro každého. „Lidská noha už není zvyklá chodit bez obutí, většinu života je zavřená v tvrdé botě. Kdo si zkusí vyrazit do terénu bez bot poprvé, může ho nepříjemně překvapit povrch vytvořený člověkem – štěrkové cesty, rozpálený povrch ulice,“ popisuje Hluštíková. 

Určitě doporučuje každému nadšenci, aby měl u sebe boty, a v místech, kde je mu chůze naboso nepříjemná, se obul. „Určitě by neměl jít přes bolest, svaly na chodidlech a nohou si musí na novou námahu postupně zvykat,“ upozorňuje Hluštíková.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Lunetic zahájil turné v Litvínově. Oslavil tak dvacáté „narozeniny“

Lunetici po dvaceti letech

Skupina Lunetic odstartovala turné. Uspořádala ho k výročí – od chvíle, kdy vtrhla na českou hudební scénu, totiž...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...

Litoměřická aplikace poradí, jak na tříděný odpad a ukáže i uzavírky

Ilustrační snímek

Pomoc lidem, kteří při třídění odpadu nevědí, kam ho odevzdat, nabízí nová mapová aplikace, kterou spustily Litoměřice....

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz