Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Politička skloubila práci s péčí o dítě. Jste papaláš, slyší za to

  0:10aktualizováno  0:10
Náměstkyně ústeckého primátora Jana Bohuňková z hnutí PRO! Ústí si vyzkoušela, s jakými odsudky se potýkají ženy, které chtějí skloubit práci s péčí o děti. V kanceláři má dětskou postýlku a její asistentka jí zároveň vypomáhá jako chůva půlroční dcery. Bohuňková za to hned schytala kritiku.

Náměstkyně ústeckého primátora Jana Bohuňková z hnutí PRO! Ústí ve své magistrátní kanceláři s dcerou a portrétem Václava Havla. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Asistentku a chůvu začala Bohuňková potřebovat, když se z ní loni v listopadu stala náměstkyně primátora. Protože se nechtěla vzdát funkce ani péče o dceru Julii, které byly tehdy tři měsíce, začala hledat někoho, kdo bude schopný zastat obě práce.

„Musela jsem situaci řešit rychle, protože bývalé vedení města rozpustilo celou kancelář primátora. Z celého týmu zde zůstala pouze mluvčí a jedna recepční. Shodou okolností paní Dana Kadeřábková byla bez práce a mohla nastoupit okamžitě,“ popisuje Bohuňková.

V kanceláři asistentky se pak objevily dvě nové skříně na dětské věci, dětská postýlka s hračkami a kočárek. Tématu se okamžitě ujali kritici nové koalice.

„Pravidla by měla být pro všechny stejná a papaláši předpisy porušují. Ani zákoník práce nezná, že chůva hlídá dítě a odbíhá dělat asistentku placenou městem. Je to právní kočkopes,“ durdí se František Štván, který s kritikou Bohuňkové vystoupil i v diskusi občanů na zastupitelstvu.

Kritik si nechal ukázat i výplatní pásku chůvy

Dítě a práce?

Nejen práce na mateřské dovolené se řeší na diskuzním fóru eMimino.cz.

Facebook je od té doby plný pohoršených výlevů, že si Bohuňková nechala pro dceru přepažit kancelář a chůvu nechala na magistrátě zaměstnat jako svoji asistentku bez výběrového řízení a platí ji z městských peněz.

Žádná přepážka přitom v kanceláři nestojí a protože v případě asistentky nejde o úřednickou funkci, výběrové řízení na její místo magistrát vypisovat nemusel.

„Ano, kolují takové fámy. Navíc s tím, že plat chůvy je za půl úvazku 15 tisíc korun, které platí radnice. Není to pravda. Dana Kadeřábková má základní plat za celý úvazek 15 tisíc korun. To znamená, že má zhruba sedm tisíc korun za půlúvazek jako asistentka a dalších devět tisíc korun jí za funkci chůvy platím já ze svého. Pozvala jsem do kanceláře i Františka Štvána a ukázala mu údajnou přestavbu, a dokonce mu asistentka ukázala i svoji výplatní pásku,“ říká Bohuňková.

Šanci mít dítě na pracovišti má málokdo, stále víc velkých firem to ale svým zaměstnankyním umožňuje nebo zřizuje firemní školky a dětské skupiny. Jedním z takových zaměstnavatelů v Ústeckém kraji je například litoměřická firma Hennlich.

Matky na úřadech: „Přijedu já za vámi, moje dítě je starší“

Manažerek, úřednic a političek, které si berou děti do práce, tak bude navzdory kritikům přibývat. A s nimi i takových situací, jako když si Bohuňková domlouvala pracovní schůzku se zástupkyní ředitele odboru azylové a imigrační politiky ministerstva vnitra Pavlínou Novotnou.

„Já jsem ji poprosila, zda by nepřijela do Ústí nad Labem. Ona řekla, že se jí to moc nehodí. Ptala jsem se proč, že já mám v práci malé dítě. Ona odvětila, že ona také a ptala se, jak staré je to moje. Dopadlo to tak, že řekla, že ona má dítě o pár měsíců starší, a tak ona přijede do Ústí,“ líčí Bohuňková.

I na ústeckém magistrátu možná brzy dětí přibude. Náměstkyně Bohuňková, která je odpovědná za sociální politiku města, hodlá matkám vycházet vstříc a podporovat je. Pokud o to bude zájem, na úřadu by chtěla zřídit například dětský koutek, dětskou skupinu nebo školku. Mohla by na to získat dotace z evropských fondů.

„Matky, kterým se vyjde vstříc, jsou strašně vděčné a šťastné, že nemusí být odtržené od svého dítěte. A získáte tak naprosto skvělého a loajálního zaměstnance,“ dodala Bohuňková.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Najdete na iDNES.cz