Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Politička skloubila práci s péčí o dítě. Jste papaláš, slyší za to

  0:10aktualizováno  0:10
Náměstkyně ústeckého primátora Jana Bohuňková z hnutí PRO! Ústí si vyzkoušela, s jakými odsudky se potýkají ženy, které chtějí skloubit práci s péčí o děti. V kanceláři má dětskou postýlku a její asistentka jí zároveň vypomáhá jako chůva půlroční dcery. Bohuňková za to hned schytala kritiku.

Náměstkyně ústeckého primátora Jana Bohuňková z hnutí PRO! Ústí ve své magistrátní kanceláři s dcerou a portrétem Václava Havla. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Asistentku a chůvu začala Bohuňková potřebovat, když se z ní loni v listopadu stala náměstkyně primátora. Protože se nechtěla vzdát funkce ani péče o dceru Julii, které byly tehdy tři měsíce, začala hledat někoho, kdo bude schopný zastat obě práce.

„Musela jsem situaci řešit rychle, protože bývalé vedení města rozpustilo celou kancelář primátora. Z celého týmu zde zůstala pouze mluvčí a jedna recepční. Shodou okolností paní Dana Kadeřábková byla bez práce a mohla nastoupit okamžitě,“ popisuje Bohuňková.

V kanceláři asistentky se pak objevily dvě nové skříně na dětské věci, dětská postýlka s hračkami a kočárek. Tématu se okamžitě ujali kritici nové koalice.

„Pravidla by měla být pro všechny stejná a papaláši předpisy porušují. Ani zákoník práce nezná, že chůva hlídá dítě a odbíhá dělat asistentku placenou městem. Je to právní kočkopes,“ durdí se František Štván, který s kritikou Bohuňkové vystoupil i v diskusi občanů na zastupitelstvu.

Kritik si nechal ukázat i výplatní pásku chůvy

Dítě a práce?

Nejen práce na mateřské dovolené se řeší na diskuzním fóru eMimino.cz.

Facebook je od té doby plný pohoršených výlevů, že si Bohuňková nechala pro dceru přepažit kancelář a chůvu nechala na magistrátě zaměstnat jako svoji asistentku bez výběrového řízení a platí ji z městských peněz.

Žádná přepážka přitom v kanceláři nestojí a protože v případě asistentky nejde o úřednickou funkci, výběrové řízení na její místo magistrát vypisovat nemusel.

„Ano, kolují takové fámy. Navíc s tím, že plat chůvy je za půl úvazku 15 tisíc korun, které platí radnice. Není to pravda. Dana Kadeřábková má základní plat za celý úvazek 15 tisíc korun. To znamená, že má zhruba sedm tisíc korun za půlúvazek jako asistentka a dalších devět tisíc korun jí za funkci chůvy platím já ze svého. Pozvala jsem do kanceláře i Františka Štvána a ukázala mu údajnou přestavbu, a dokonce mu asistentka ukázala i svoji výplatní pásku,“ říká Bohuňková.

Šanci mít dítě na pracovišti má málokdo, stále víc velkých firem to ale svým zaměstnankyním umožňuje nebo zřizuje firemní školky a dětské skupiny. Jedním z takových zaměstnavatelů v Ústeckém kraji je například litoměřická firma Hennlich.

Matky na úřadech: „Přijedu já za vámi, moje dítě je starší“

Manažerek, úřednic a političek, které si berou děti do práce, tak bude navzdory kritikům přibývat. A s nimi i takových situací, jako když si Bohuňková domlouvala pracovní schůzku se zástupkyní ředitele odboru azylové a imigrační politiky ministerstva vnitra Pavlínou Novotnou.

„Já jsem ji poprosila, zda by nepřijela do Ústí nad Labem. Ona řekla, že se jí to moc nehodí. Ptala jsem se proč, že já mám v práci malé dítě. Ona odvětila, že ona také a ptala se, jak staré je to moje. Dopadlo to tak, že řekla, že ona má dítě o pár měsíců starší, a tak ona přijede do Ústí,“ líčí Bohuňková.

I na ústeckém magistrátu možná brzy dětí přibude. Náměstkyně Bohuňková, která je odpovědná za sociální politiku města, hodlá matkám vycházet vstříc a podporovat je. Pokud o to bude zájem, na úřadu by chtěla zřídit například dětský koutek, dětskou skupinu nebo školku. Mohla by na to získat dotace z evropských fondů.

„Matky, kterým se vyjde vstříc, jsou strašně vděčné a šťastné, že nemusí být odtržené od svého dítěte. A získáte tak naprosto skvělého a loajálního zaměstnance,“ dodala Bohuňková.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Najdete na iDNES.cz