Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé se vracejí k chovu králíků. Chtějí ušetřit a jíst zdravé maso

  10:42aktualizováno  10:42
Na severočeských zahradách v posledních letech znovu začíná přibývat králičích kotců, roste i počet členů chovatelských spolků. Část lidí chce ušetřit za drahé potraviny v obchodech, jiní zase po skandálech s antibiotiky nedůvěřují masu z dovozu.

Zájem o chov mají lidé v Ústeckém kraji zejména v tradičních zemědělských oblastech. Ilustrační snímek | foto: Martina Čermáková

Zvyšující se zájem o chov králíků je v Ústeckém kraji patrný zejména v tradičních zemědělských oblastech, jako je Litoměřicko a Lounsko, kde okresní organizace evidují po třech stovkách členů a nespočet neorganizovaných chovatelů.

„Někteří lidé s chovem začínají proto, že chtějí ušetřit. Je to jako za války: kdo měl králíka, měl v neděli maso. Jiní naopak nedůvěřují potravinám z obchodů a raději si králíka či drůbež vychovají sami,“ říká místopředsedkyně krajského sdružení Českého svazu chovatelů Světlana Zvěřinová.

Přispívají k tomu i kauzy z posledních let, kdy veterináři zakázali dovoz některých masných výrobků. V červnu se třeba na černou listinu dostaly králičí hřbety z Číny, které byly plné nitrofuranů., tedy veterinárních antibiotik.

„I v českém malochovu lze ale narazit na závadné maso. Někteří neorganizovaní chovatelé na kvalitu nedbají a svá zvířata krmí kdečím,“ upozorňuje Zvěřinová.

Pro výstavy je dobrá kondice nutností

V případě organizovaných chovatelů, kteří mají kalendáře plné termínů výstav, je naopak dobrá kondice zvířat nutností. Péče o výstavní šampiony však není levná.

„Výstavní králík na vyšší úrovni stojí nejméně 150 eur, další peníze spolknou speciální granule a vitaminy,“ přibližuje Jiří Andrle z žitenické organizace chovatelů, která v sobotu pořádá velkou výstavu drobného zvířectva.

„Přijedou i vystavovatelé ze Saska, kde je spolkový život na daleko vyšší úrovni. U nás už se ale situace také zlepšuje, v naší organizaci máme dokonce i desetiletou dívku,“ přibližuje Andrle.

Na talíři končí i šampioni

Aby chovatelé získali dorost, navštěvují se zvířaty i školky. „Nedávno byly mezi dětmi trendem králíčci teddy, teď jsou to morčata. A nejen u dětí,“ říká Andrle. Morčata tak budou mít na žitenické výstavě samostatnou sekci.

„Je to svět sám pro sebe. Chovatelé svá morčata přihlašují přes počítač a během chvilky je plno. Pak žasnete, když je přivezou v peřince,“ usmívá se Andrle.

Ačkoli morče chutná jako králík a v Andách se považuje za delikatesu, čeští majitelé je nekonzumují. To chovatelé králíků tolik zábran nemají.

„Na talíři končí i šampioni. Nejraději mám svíčkovou z králíka a obalovaná jatýrka,“ přiblížil Andrle. Poznamenal, že jemnosti nízkotučného králičího masa propadli už Římané.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Najdete na iDNES.cz