Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chomutovská knihovna posílá na nepořádné čtenáře exekutora

  8:58aktualizováno  8:58
Chomutovská knihovna se rozhodla pro radikální řešení. Po výzvě k vrácení knih či CD a následné amnestii posílá na ty, kteří nereagují a mají největší dluhy, exekutora. V kraji je to postup ojedinělý. Například v Roudnici obcházejí zapomětlivce samy knihovnice, v Lounech mají právníka.
Největší hříšník dluží chomutovké knihovně 15 tisíc koru, celkově jí lidé dluží asi tři sta tisíc korun. (Ilustrační foto)

Největší hříšník dluží chomutovké knihovně 15 tisíc koru, celkově jí lidé dluží asi tři sta tisíc korun. (Ilustrační foto) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Služeb exekutora začala chomutovská knihovna využívat poté, co po sérii upomínek nabídla dlužníkům amnestii. Někteří možnost vrátit knížky dodatečně a bez pokuty využili. Zhruba stovka ale nereagovala ani na čtvrtou upomínku, ani na amnestii.

"Rozhodli jsme se vymáhat exekučně dluhy, které jsou vyšší než pět tisíc korun," potvrdila ředitelka knihovny Marie Laurinová. Největší hříšník nezaplatil knihovně 15 tisíc. Celkově lidé dluží asi tři sta tisíc korun. 

"Částka pěti tisíc není při dnešních cenách knih nijak nedosažitelná. Některé kvalitnější publikace stojí třeba jedenáct set korun," vysvětlila Laurinová. Kdo si půjčí dvě výpravné publikace, pár románů a několik cédéček, i s pokutami pětitisícovou hranici snadno překročí.

Upomínky v Chomutově

Za všechny čtyři upomínky zaplatí v Chomutově nepořádní čtenáři celkem 225 korun, děti 115. Navíc knihovna požaduje 10 korun za CD a 20 korun DVD za tři dny. Měsíc zpoždění s vrácením "cédéčka" tak přijde na tři stovky.

"Začali jsme letos od čtenářů, kteří si půjčí knihy v hodnotě přes čtyři tisíce korun, vybírat podepsané potvrzení. S přihláškou a upomínkami máme v rukou doklady, že lidé nám opravdu dluží částku, kterou chceme," vysvětlila Laurinová.

Nejprve ale chomutovské knihovnice vyhlásily amnestii, kterou využilo přes pět stovek zapomnětlivých čtenářů. "Hodně se nám toho vrátilo, to nás potěšilo," doplnila ředitelka knihovny. Na ty, kteří ale vstřícnost půjčovny knih nevyužili, čekají dál pokuty.

Exekuce zůstává krajním řešením, jež se netýká všech lidí, kteří knížky nevrátili. Dluh za nevrácené knížky není vždy přes pět tisíc. Podle Laurinové tak exekutor půjde asi k šestině z těch, kteří si knihy nechávají i po čtvrté upomínce, což znamená asi patnáct čtenářů.

Opatření chomutovské knihovny ale budou podle informací MF DNES bedlivě sledovat i podobné instituce v jiných městech a případně je začnou také využívat.

V Lounech mají právníka, v Roudnici si stačí sami

V Teplicích prý problém s dlužníky není nijak extrémní, knihovna nepřichází o velké částky. Využívá moderní technologie. Nepořádníky upozorňuje i mailem. Lidé mají možnost prodloužit si vypůjčení knih na dálku na svém čtenářském kontu.

V Roudnici hříšníky obcházejí samotné knihovnice. "Chystáme se vyrazit znovu v květnu, než studenti odejdou na jiné školy nebo odjedou z internátů," potvrdila vedoucí knihovny Lenka Ječná. "Lidé jsou většinou zaskočení, že u nich zazvoní knihovnice a chce knížku. Z velké části nám ji hned vrátí. Někdy se domluvíme na splátkách dluhu," popsala Ječná.

Podobný postup využívají i v Děčíně, kde knihovně pomáhají s objížděním nepořádných čtenářů i strážníci. 

K exekucím se nechystá ani Městská knihovna Louny, kde ale neuznávají ani amnestie. "Nabízíme služby řádným čtenářům, takže není důvod vycházet vstříc těm nepořádným," prohlásila ředitelka knihovny Dagmar Bahnerová.

"Kdo nevrátí knihy ani po upomínkách, toho předáme našemu právníkovi. Ten nám často donese jak knihy, tak poplatky," poznamenala. Dlužníky to ale vyjde mnohem dráž, protože vedle pokuty knihovně zaplatí o 800 korun víc.

Knihovnám přitom někdy vznikají i škody, které jim klienti nezpůsobí pouhou zapomnětlivostí. "Dost nás trápí krádeže," upozornil třeba ředitel děčínské knihovny Ladislav Zoubek. "Jsou takoví lidé, že si k nám přijdou půjčit vytipovanou knihu a tu pak obratem prodají v antikvariátu," podotkl.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie zkoumá volební plakát s heslem, že jen deratizace na havěť nestačí

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Policie se zabývá obsahem volebního plakátu uskupení Otevřená radnice Most, jehož lídrem je bývalý náměstek ministra...

Další z rubriky

V pořadí třetí návrh trasy ropovodu Družba má Litvínov obejít

Vymezené území, kudy by měl ropovod vést.

S novou variantou prodloužení ropovodu Družba z litvínovského Záluží až na hranice s Německem přišel jeho vlastník a...

Muž vytáhl na kolemjdoucího sekáček na maso a vyhrožoval mu smrtí

Ústečtí městští strážníci zasahovali v Městských sadech.

Ústečtí městští strážníci zasahovali v Městských sadech. Jednadvacetiletý muž z Litoměřicka tam ohrožoval sekáčkem na...

Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Najdete na iDNES.cz