Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ANO se v Chomutově spojilo s komunisty. Město potřebuje změnu, hájí se

  5:59aktualizováno  5:59
Zvláštní uskupení má v příštích čtyřech letech vládnout severočeskému městu. Dvě hnutí, která slibovala Chomutovu změnu dosavadních kritizovaných nepořádků, PRO Chomutov a ANO 2011, se spojila v koalici s KSČM. ČSSD vypadla ze hry, protože je příliš spjata mimo jiné s vraždou Romana Housky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Logika vítězů voleb vychází z toho, že dvě ze tří nejsilnějších stran v novém zastupitelstvu slibovaly v předvolební kampani očistu Chomutova. Města, kterému v minulosti vládly společně ODS a ČSSD. Výrazný vliv měly hlavně různě provázané osobnosti označované za kmotry.

Právě kmotrovské stíny odsouzeného bývalého starosty Alexandra Nováka (ODS) nebo zavražděného Romana Housky (ČSSD) chtějí nové strany s pomocí komunistů zahnat. „Na obci neřešíme ideologii, ale to, jak ji spravovat,“ komentoval složení chomutovské trojkoalice lídr vítězného PRO Chomutov Daniel Černý.

Výsledky voleb v Chomutově

  • PRO Chomutov (18,98 %, 8 mandátů) - V minulém volebním období měli stejně mandátů, ale byli těsně druzí a skončili v opozici.

  • ČSSD (18,01 %, 8 mandátů) - Také měli stejně mandátů, ale s ODS a jednotlivci dalších stran dokázali sestavit koalici.

  • ANO 2011 (17,09 %, 8 mandátů) - Nový politický subjekt čekal, že se do zastupitelstva dostane. O to více jej výsledek překvapil.

  • KSČM (14,71 %, 6 mandátů) - Stejně silní jako před čtyřmi lety. Tehdy skončili v opozici, nyní budou spoluvládci Chomutova.

  • Nový Sever (11,99 %, 5 mandátů) - Byli prvním kandidátem pro vládnoucí trojkoalici. Při povolebním jednání se však s partnery nedohodli.

Spojení s KSČM nevadí ani krajskému vedení ANO. „O koalici samozřejmě víme, ale dáváme na znalost místní organizace. Oni vědí, kdo se jak choval,“ vzkázal MF DNES předseda ANO na Ústecku Pavel Elias. Na námitku, že KSČM v Chomutově se profiluje velmi radikálně, ústecké ANO dodává: „V koalici se budeme vyhýbat lidem, kteří kradli.“

Už před volbami bylo v Chomutově patrné, že PRO Chomutov a ANO 2011 k sobě mají nejblíže z hlediska programů i názorů na předchozí fungování města. Při povolebním vyjednávání obě hnutí měla jen omezené možnosti. Se stejně silnou ČSSD dopředu odmítala spolupracovat.

„Možná kdyby ČSSD prošla nějakou sebereflexí před volbami a kandidátku poskládala jinak, mohla být společně s ANO našimi partnery. Anebo byla možná široká koalice. Bohužel ČSSD nebyla schopná nabídnout lidi, se kterými bychom mohli sedět u jednoho stolu,“ prohlásil kategoricky Černý.

Dosavadní primátor Chomutova Jan Mareš z ČSSD tvrdí, že termíny spojující Chomutov s mafiánskými praktikami se objevily až v době před komunálními volbami. K nově vzniklé koalici bez sociálních demokratů se odmítl vyjádřit.

Dvě spřízněné strany musely po volbách vybírat, s kým se spojit, pokud chtějí město řídit. Menšinová vláda na radnici prý nepřicházela v úvahu. „To bychom zůstali mimo, ostatní by se spojili proti nám,“ uvádí lídr hnutí ANO 2011 Marek Hrabáč.

Dvojice partnerů tak musela hledat třetího. Jako o prvním uvažovali o dalším hnutí, které vzniklo mimo tradiční strany, o Novém Severu. „Byli jsme připraveni prosazovat změny, jednali jsme spolu. Jsem překvapený z toho, že to nevyšlo. Obávám se, že rozhodly nějaké informace třetích stran nebo šuškanda,“ komentoval vznik koalice s KSČM lídr Nového Severu David Dinda.

Komunisté neměli podmínky, jen chtěli změnu

PRO Chomutov i ANO 2011 se shodují, že pro ně nebyl Nový Sever důvěryhodný. Nemohly se vyrovnat s tím, že na kandidátce Nového Severu byli přeběhlíci, kteří po minulých volbách pomohli koalici sociálních a občanských demokratů. A že při jednáních prý stupňovali požadavky.

Naopak komunisté podle informací MF DNES neměli při schůzce žádné podmínky. Jen se přidali k názoru vyjednavačů obou hnutí, že Chomutov změnu potřebuje, a oni ji podpoří.

„U nás i po jednání s ANO jsme se shodli, že Nový Sever je spíš marketingový projekt, se kterým se nemůžeme shodnout na mnoha věcech. A že daleko menší zlo bude spolupracovat s KSČM, která tu byla dlouhé roky opozicí, kritizovala, pracovala velice dobře,“ řekl Černý, pravděpodobný budoucí primátor.

Definitivně se na křeslo ještě těšit nemůže. O výsledku voleb ve městě totiž bude rozhodovat soud. Stížnost na průběh hlasování podalo vítězné PRO Chomutov kvůli podezření, že na sídlišti Písečná se hlasy kupovaly. „Samozřejmě, když se budou v některých okrscích volby opakovat, je riziko, že nějaký mandát můžeme ztratit. Toho jsme si vědomi. Ale i za tu cenu do toho jdeme,“ prohlásil Černý.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Najdete na iDNES.cz