Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ANO se v Chomutově spojilo s komunisty. Město potřebuje změnu, hájí se

  5:59aktualizováno  5:59
Zvláštní uskupení má v příštích čtyřech letech vládnout severočeskému městu. Dvě hnutí, která slibovala Chomutovu změnu dosavadních kritizovaných nepořádků, PRO Chomutov a ANO 2011, se spojila v koalici s KSČM. ČSSD vypadla ze hry, protože je příliš spjata mimo jiné s vraždou Romana Housky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Logika vítězů voleb vychází z toho, že dvě ze tří nejsilnějších stran v novém zastupitelstvu slibovaly v předvolební kampani očistu Chomutova. Města, kterému v minulosti vládly společně ODS a ČSSD. Výrazný vliv měly hlavně různě provázané osobnosti označované za kmotry.

Právě kmotrovské stíny odsouzeného bývalého starosty Alexandra Nováka (ODS) nebo zavražděného Romana Housky (ČSSD) chtějí nové strany s pomocí komunistů zahnat. „Na obci neřešíme ideologii, ale to, jak ji spravovat,“ komentoval složení chomutovské trojkoalice lídr vítězného PRO Chomutov Daniel Černý.

Výsledky voleb v Chomutově

  • PRO Chomutov (18,98 %, 8 mandátů) - V minulém volebním období měli stejně mandátů, ale byli těsně druzí a skončili v opozici.

  • ČSSD (18,01 %, 8 mandátů) - Také měli stejně mandátů, ale s ODS a jednotlivci dalších stran dokázali sestavit koalici.

  • ANO 2011 (17,09 %, 8 mandátů) - Nový politický subjekt čekal, že se do zastupitelstva dostane. O to více jej výsledek překvapil.

  • KSČM (14,71 %, 6 mandátů) - Stejně silní jako před čtyřmi lety. Tehdy skončili v opozici, nyní budou spoluvládci Chomutova.

  • Nový Sever (11,99 %, 5 mandátů) - Byli prvním kandidátem pro vládnoucí trojkoalici. Při povolebním jednání se však s partnery nedohodli.

Spojení s KSČM nevadí ani krajskému vedení ANO. „O koalici samozřejmě víme, ale dáváme na znalost místní organizace. Oni vědí, kdo se jak choval,“ vzkázal MF DNES předseda ANO na Ústecku Pavel Elias. Na námitku, že KSČM v Chomutově se profiluje velmi radikálně, ústecké ANO dodává: „V koalici se budeme vyhýbat lidem, kteří kradli.“

Už před volbami bylo v Chomutově patrné, že PRO Chomutov a ANO 2011 k sobě mají nejblíže z hlediska programů i názorů na předchozí fungování města. Při povolebním vyjednávání obě hnutí měla jen omezené možnosti. Se stejně silnou ČSSD dopředu odmítala spolupracovat.

„Možná kdyby ČSSD prošla nějakou sebereflexí před volbami a kandidátku poskládala jinak, mohla být společně s ANO našimi partnery. Anebo byla možná široká koalice. Bohužel ČSSD nebyla schopná nabídnout lidi, se kterými bychom mohli sedět u jednoho stolu,“ prohlásil kategoricky Černý.

Dosavadní primátor Chomutova Jan Mareš z ČSSD tvrdí, že termíny spojující Chomutov s mafiánskými praktikami se objevily až v době před komunálními volbami. K nově vzniklé koalici bez sociálních demokratů se odmítl vyjádřit.

Dvě spřízněné strany musely po volbách vybírat, s kým se spojit, pokud chtějí město řídit. Menšinová vláda na radnici prý nepřicházela v úvahu. „To bychom zůstali mimo, ostatní by se spojili proti nám,“ uvádí lídr hnutí ANO 2011 Marek Hrabáč.

Dvojice partnerů tak musela hledat třetího. Jako o prvním uvažovali o dalším hnutí, které vzniklo mimo tradiční strany, o Novém Severu. „Byli jsme připraveni prosazovat změny, jednali jsme spolu. Jsem překvapený z toho, že to nevyšlo. Obávám se, že rozhodly nějaké informace třetích stran nebo šuškanda,“ komentoval vznik koalice s KSČM lídr Nového Severu David Dinda.

Komunisté neměli podmínky, jen chtěli změnu

PRO Chomutov i ANO 2011 se shodují, že pro ně nebyl Nový Sever důvěryhodný. Nemohly se vyrovnat s tím, že na kandidátce Nového Severu byli přeběhlíci, kteří po minulých volbách pomohli koalici sociálních a občanských demokratů. A že při jednáních prý stupňovali požadavky.

Naopak komunisté podle informací MF DNES neměli při schůzce žádné podmínky. Jen se přidali k názoru vyjednavačů obou hnutí, že Chomutov změnu potřebuje, a oni ji podpoří.

„U nás i po jednání s ANO jsme se shodli, že Nový Sever je spíš marketingový projekt, se kterým se nemůžeme shodnout na mnoha věcech. A že daleko menší zlo bude spolupracovat s KSČM, která tu byla dlouhé roky opozicí, kritizovala, pracovala velice dobře,“ řekl Černý, pravděpodobný budoucí primátor.

Definitivně se na křeslo ještě těšit nemůže. O výsledku voleb ve městě totiž bude rozhodovat soud. Stížnost na průběh hlasování podalo vítězné PRO Chomutov kvůli podezření, že na sídlišti Písečná se hlasy kupovaly. „Samozřejmě, když se budou v některých okrscích volby opakovat, je riziko, že nějaký mandát můžeme ztratit. Toho jsme si vědomi. Ale i za tu cenu do toho jdeme,“ prohlásil Černý.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Najdete na iDNES.cz