Pěstitelé čekají úrodu tunu chemel na hektar. Ilustrační snímek

Pěstitelé čekají úrodu tunu chemel na hektar. Ilustrační snímek | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Pěstitelé chmele sečetli škody za 90 milionů, ale na pivo ho bude dost

  • 5
Přestože chmelaři spočítali škody z povodní na 90 milionů korun, kvalitního chmele bude dost pro české pivovary i na vývoz. Deště a následná vedra důležité plodině z Ústeckého kraje neuškodily. Už příští týden začne sklizeň.

Dlouhá zima trvající až do dubna, záplavy v červnu, po nich ještě kroupy, a k tomu červencová tropická vedra. Přes nestandardní klimatické podmínky jsou ale čeští chmelaři optimističtí, letošní úroda by podle nich měla být minimálně průměrná.

Sklízet se na Žatecku, kde se nachází nejvíce chmelnic z celého Česka, Litoměřicku či Tršicku na Moravě začne po 20. srpnu. Zatímco v jiných letech pěstitelé neradi odhadovali očekávaný výnos, nyní jsou matematicky přesní.

"Výnos bude 11,62 metráku z hektaru," prohlásil předseda svazu pěstitelů Bohumil Pázler. "Může být samozřejmě vyšší i nižší," dodal Pázler. V každém případě se zdá, že úroveň neklesne pod průměrná čísla 1 až 1,1 tuny z hektaru. 

Kvalita chmele bude standardní

Letos přitom mimořádně vysoké letní teploty nečekaně pomohly, stejně jako množství srážek na přelomu července a srpna. "Letní počasí pomohlo jarní časové ztráty snížit. Nějaké zpoždění sklizeň mít bude, ale půjde o několik dní, nikoliv o dva týdny," potvrdil Pázler.

Také kvalitu chmele by nakonec počasí nemělo snížit. Dle prvního kontrolního odběru je v hlávkách dokonce víc alfa kyselin, jež jsou důležité pro výrobu piva, než při prvním odběru loni. Konečnou kvalitu i výnos určují současné dny, kdy pěstitelé svou činností chmel už nijak neovlivní.

"Uvidíme, jestli se nynější počasí projeví tím, že stoupne alfa, nebo porostou hlávky," dodává Jiří Kořen, ředitel Chmelařského institutu Žatec, tedy ústavu, který se věnuje pěstování chmele i jeho výzkumu.

Záplavy spláchly 700 hektarů chmelnic

Největším problémem letošního počasí se nakonec ukázaly záplavy, které způsobily chmelařům celkové škody za 90 milionů korun. Hlavně poblíž řek poškodily 700 hektarů porostů, z nichž asi třetina se nebude vůbec sklízet. U zbytku bude nižší sklizeň.

"Nám to postihlo několik chmelnic, kde bude nižší výnos. Ale aspoň se nám podařilo zachránit rostliny pro další roky," vysvětlil vedoucí chmelařské farmy na Stekníku Jindřich Křivánek. Dalších 14 hektarů chmelnic na Žatecku v posledním měsíci poničily kroupy a vítr.

Kromě počasí chmelnice, nebo přesněji jejich rozlohu, negativně ovlivňují také vysoké náklady pěstitelů. Ty totiž způsobily, že se oproti loňskému roku snížila jejich rozloha o 48 hektarů na současných 4 318 hektarů. Celých 230 hektarů chmelnic letos záplavy poškodily tak, že z nich nebude žádná úroda.