Stará správní budova Spolchemie | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Palác chemičky nechtěl nikdo ani za korunu. Unipetrol řeší, co dál

  • 1
První správní budova Spolchemie byla téměř dva roky na prodej. Vážný zájemce se nepřihlásil, ačkoliv cena domu šla dvakrát dolů. Vlastník zámečku, firma Unipetrol, nyní zvažuje, jak s domem naložit dál.

Budovu dnes využívá jako své sídlo Výzkumný ústav anorganické chemie, jenž patří do skupiny Unipetrol.

Osud jedné z nejcennějších budov ve městě je přitom aktuálně nejasný. Ústav plánoval palác opustit, už v září se měl stěhovat. Budovu chtěl proto prodat, jenže za 20 měsíců se kupec nenašel.

"Nabízenou budovu jsme stáhli z trhu vzhledem k tomu, že o ní žádný subjekt neprojevil vážný zájem," uvedl šéf komunikace Unipetrol Martin Pavlíček. Na trh s nemovitostmi se dostal palác v prosinci 2011, do portfolia ho získala kancelář BS Reality. 

Původní cena zámečku byla 22 milionů korun, po osmi měsících ji kvůli nezájmu realitka srazila na 18 milionů. Jeden čas se zámeček na webu realitky nabízel dokonce za korunu, pak se vrátil na předchozí částku. Jenže nic nepomohlo, budovu se udat nepodařilo.

Co bude s palácem dál, se zatím neví

"Není rozhodnuto, co s tou budovou bude," uvedla po neuskutečněném prodeji zámečku PR manažerka ústavu Veronika Vavroušková. Kdy bude rozhodnuto, zda budova půjde znovu do prodeje, či zůstane ústavu, není jasné.

První sídlo Spolchemie

"Byla to jedna z nejhonosnějších budov ve městě své doby. Výrazně se zapsala do tváře Ústí nad Labem," přibližuje hodnotu stavby historik Martin Krsek. Velmi cenné jsou v paláci nástěnné fresky od malíře Josefa Reinera. Pozornost zámečku věnoval ve svém cyklu Šumná města i David Vávra

"Zvažujeme další možnosti postupu, preferovanou variantu dosud vybranou nemáme," řekl jen Pavlíček

Přestože ústav se kvůli rozvoji pracoviště chtěl přesunout do modernějších prostor, tak kvůli nevydařenému prodeji stěhování odkládá a minimálně do dalšího rozhodnutí Unipetrolu zůstává na místě.

Palác se začal projektovat koncem 19. století, budovu navrhl renomovaný německý architekt Robert Langs.

" Vedení Spolku lpělo na vizuální kvalitě svých reprezentačních budov," poznamenal historik a publicista Martin Krsek. Palác sloužil jako první sídlo Spolku, firma v něm měla zázemí v letech 1895 a 1930.