Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chcete se starat o děti za peníze? Zkuste speciální kurz

  7:30aktualizováno  7:30
Problém nedostatku mateřských škol trápí rodiče ve většině měst regionu. Alternativu ke klasickým školkám nabízí síť mateřských center. Ta připravila projekt s názvem "Krok k zaměstnání", v rámci kterého proběhne rekvalifikační kurz péče o děti ve věku od tří do patnácti let.

Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Kurz odstartuje v Ústeckém kraji už 6. září v lovosickém rodinném centru Mozaika. Jde o šanci na vznik nových míst pro děti, které se nevešly do klasických školek. Jen v Teplicích a Ústí marně sháněly místa na začátku roku desítky rodičů.

"Kurz je určen všem zájemcům, a to i včetně maminek a tatínků na rodičovské dovolené, kteří chtějí pracovat s dětmi a mají ukončené středoškolské vzdělání. K jeho absolvování je potřeba navštívit minimálně 11 ze 13 seminářů a složit závěrečný test," říká manažerka projektu Klára Vlková.

"Kurz měl být původně situován v Ústí, ale kvůli administrativním a kapacitním problémům byl nakonec přesunut do Lovosic," dodává.

V lovosickém centru Mozaika, které bylo vybudováno letos v květnu, jsou stále volná místa. "Původně měl být kurz určen pro 15 lidí, to byl ale plán pro Ústí. Nyní máme kapacitu kolem 20, takže zbývá ještě zhruba pět míst volných," vyzývá k přihlášení pracovnice Mozaiky Alena Ptáčková.

Dále uvádí, že se lidé prý mohou hlásit i po začátku kurzu, protože jsou tolerovány celkem dvě absence. Na kurzech se účastníci seznámí se základy psychologie, pedagogiky, první pomoci a tvorby dětského programu.

Nutností je i týdenní praxe s dětmi

Jejich povinnou součástí je týdenní praxe v práci s dětmi, kterou si účastník musí zařídit sám. Ta může probíhat v mateřských centrech, domovech dětí a dalších organizacích, jejichž náplň souvisí s obsahem kurzu.

V závěru pak účastníky čeká zkouška, která prověří jak znalosti získané z kurzů, tak praktickou schopnost připravit tříhodinový program pro děti. Pro nejúspěšnější absolventy jsou připravena místa v síti mateřských center. Jen v Ústeckém kraji jich je přes dvě desítky.

Mateřská centra

Jsou místa, jež zřizují zpravidla matky na mateřské dovolené, které se dále podílí na jejich samosprávě a zajišťování programu. Kromě nich, jsou v centrech ještě proškolení pracovníci, kteří pomáhají s tvorbou programu trojího typu, tedy pro samotné děti, rodiče s dětmi a samotné rodiče. Mateřská centra nemají pevně dané stanovy a každé jednotlivé centrum si vytváří svůj program a upravuje jej podle potřeb jednotlivé komunity.

Ostatní absolventi si zvýší svou kvalifikaci pro trh práce. Po schválení zákona o miniškolkách, který se chystá, bude certifikát držitele opravňovat k otevření soukromé školky pro maximálně čtyři děti. Tyto miniškoličky mají simulovat domácí prostředí a budou muset splňovat jen určitá hygienická pravidla.

V současnosti je založení takovéto instituce provázeno složitými právními kroky a přísnými hygienickými normami. Miniškolek je proto velmi málo, na Ústecku a Liberecku jich je pouze 12.

Ty stávající jsou otvírány především v rámci mateřských center ve speciálně zřizovaných prostorách a ne jednotlivci, jak je tomu například v Německu nebo Rakousku. Projekt "Krok k zaměstnání" je financován z Evropských fondů.

V čem je podle vás problém, že není školek více?

celkem hlasů: 146

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. září 2010. Anketa je uzavřena.

Politici na radnicích neodhadli počet míst ve školkách. 77
Ke klasickým školkám je málo alternativ. 43
Míst ve školkách je dost, problém jsem nepocítil/a. 26
Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Policie navrhne obžalovat muže za video schvalující zastřelení Roma

Policisté na chomutovském sídlišti, kde byl zastřelen Rom.

Policisté v Chomutově chtějí dostat před soud plzeňského kulturistu a zápasníka Filipa Grznára, který na sociálních...

Obviněná z vraždy novorozence nalezeného v popelnici je na svobodě

Ve Strašnicích se našlo tělo mrtvého novorozence v kontejneru.

Matka obviněná z vraždy novorozence v Teplicích je na svobodě. Okresní soud nevyhověl návrhu státního zástupce na její...

Trestu za pořezání pacientů v nemocnici senior unikne, je nepříčetný

Psychicky narušený muž pořezal v teplické nemocnici dva pacienty, jednoho bodl...

Šestaosmdesátiletý muž, který loni na podzim napadl kapesním nožem na pokoji nemocnice v Teplicích dva spolupacienty,...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz