Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chcete se starat o děti za peníze? Zkuste speciální kurz

  7:30aktualizováno  7:30
Problém nedostatku mateřských škol trápí rodiče ve většině měst regionu. Alternativu ke klasickým školkám nabízí síť mateřských center. Ta připravila projekt s názvem "Krok k zaměstnání", v rámci kterého proběhne rekvalifikační kurz péče o děti ve věku od tří do patnácti let.

Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Kurz odstartuje v Ústeckém kraji už 6. září v lovosickém rodinném centru Mozaika. Jde o šanci na vznik nových míst pro děti, které se nevešly do klasických školek. Jen v Teplicích a Ústí marně sháněly místa na začátku roku desítky rodičů.

"Kurz je určen všem zájemcům, a to i včetně maminek a tatínků na rodičovské dovolené, kteří chtějí pracovat s dětmi a mají ukončené středoškolské vzdělání. K jeho absolvování je potřeba navštívit minimálně 11 ze 13 seminářů a složit závěrečný test," říká manažerka projektu Klára Vlková.

"Kurz měl být původně situován v Ústí, ale kvůli administrativním a kapacitním problémům byl nakonec přesunut do Lovosic," dodává.

V lovosickém centru Mozaika, které bylo vybudováno letos v květnu, jsou stále volná místa. "Původně měl být kurz určen pro 15 lidí, to byl ale plán pro Ústí. Nyní máme kapacitu kolem 20, takže zbývá ještě zhruba pět míst volných," vyzývá k přihlášení pracovnice Mozaiky Alena Ptáčková.

Dále uvádí, že se lidé prý mohou hlásit i po začátku kurzu, protože jsou tolerovány celkem dvě absence. Na kurzech se účastníci seznámí se základy psychologie, pedagogiky, první pomoci a tvorby dětského programu.

Nutností je i týdenní praxe s dětmi

Jejich povinnou součástí je týdenní praxe v práci s dětmi, kterou si účastník musí zařídit sám. Ta může probíhat v mateřských centrech, domovech dětí a dalších organizacích, jejichž náplň souvisí s obsahem kurzu.

V závěru pak účastníky čeká zkouška, která prověří jak znalosti získané z kurzů, tak praktickou schopnost připravit tříhodinový program pro děti. Pro nejúspěšnější absolventy jsou připravena místa v síti mateřských center. Jen v Ústeckém kraji jich je přes dvě desítky.

Mateřská centra

Jsou místa, jež zřizují zpravidla matky na mateřské dovolené, které se dále podílí na jejich samosprávě a zajišťování programu. Kromě nich, jsou v centrech ještě proškolení pracovníci, kteří pomáhají s tvorbou programu trojího typu, tedy pro samotné děti, rodiče s dětmi a samotné rodiče. Mateřská centra nemají pevně dané stanovy a každé jednotlivé centrum si vytváří svůj program a upravuje jej podle potřeb jednotlivé komunity.

Ostatní absolventi si zvýší svou kvalifikaci pro trh práce. Po schválení zákona o miniškolkách, který se chystá, bude certifikát držitele opravňovat k otevření soukromé školky pro maximálně čtyři děti. Tyto miniškoličky mají simulovat domácí prostředí a budou muset splňovat jen určitá hygienická pravidla.

V současnosti je založení takovéto instituce provázeno složitými právními kroky a přísnými hygienickými normami. Miniškolek je proto velmi málo, na Ústecku a Liberecku jich je pouze 12.

Ty stávající jsou otvírány především v rámci mateřských center ve speciálně zřizovaných prostorách a ne jednotlivci, jak je tomu například v Německu nebo Rakousku. Projekt "Krok k zaměstnání" je financován z Evropských fondů.

V čem je podle vás problém, že není školek více?

celkem hlasů: 146

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. září 2010. Anketa je uzavřena.

Politici na radnicích neodhadli počet míst ve školkách. 77
Ke klasickým školkám je málo alternativ. 43
Míst ve školkách je dost, problém jsem nepocítil/a. 26
Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie zkoumá volební plakát s heslem, že jen deratizace na havěť nestačí

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Policie se zabývá obsahem volebního plakátu uskupení Otevřená radnice Most, jehož lídrem je bývalý náměstek ministra...

Další z rubriky

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Památník Terezín získal věci po vězních, třeba blůzu či prádelní koš

Nové předměty v památníků Terezín představuje správce depozitářů Tomáš Raichl.

Vedení Památníku Terezín požádalo veřejnost o předměty po vězních, kteří prošli buď Terezínem nebo jinými nacistickými...

Opravit Tschinkelovu vilu a více zpráv o lithiu, přejí si lidé v Dubí

Žalostný pohled na budovu bývalé psychiatrické léčebny v Dubí. Kdysi výstavní...

Zachránit a obnovit chátrající vilu továrníka Antona Tschinkela, nebourat místní sokolovnu nebo být lépe informováni o...

Najdete na iDNES.cz