Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Případ chátrání zámku jde k soudu. Majiteli Vršovic za to hrozí vězení

  19:11aktualizováno  19:11
Dlouholetou devastaci zámku ve Vršovicích na Lounsku bude řešit soud. Za špatný stav může podle žalobkyně majitel památky Miroslav Trejbal. Stavební úřad ho kvůli tomu několikrát pokutoval. Vlastník ale tvrdí, že dělá, co může.

Zchátralý zámek Vršovice se dočkal jen dílčích oprav. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Miroslav Trejbal, který se v pondělí z jednání ze zdravotních důvodů omluvil, a líčení tak muselo být odročené, obvinění popírá (o jeho působení na zámku jsme psali zde) .

Fotogalerie

Prý se o památku stará, jak mu stačí finance a síly a úředníci mu to jen komplikují. Za devastaci zámku ale může jít až na dva roky za mříže.

„Do zámku jsem investoval dvacet milionů korun. Opravuji stáje, kde plánuji ubytování, sklady a muzeum pohřebnictví. Po republice je celá řada památek, které jsou v horším stavu, a nic se s tím nedělá. Mě památkáři a úřady kritizují a chovají se ke mně jako bych byl nějaký gauner,“ reagoval na obžalobu.

Zámek Vršovice

Začal vznikat v první polovině 17. století z bývalé tvrze. Zámek měl po dokončení v 18. století přes 20 místností. Vedle stodol, chlévů i parku patřila ke šlechtickému sídlu také unikátní sýpka. Patřil například Lobkowiczům či Schwarzenbergům.

V okolí se konaly velké hony, nedaleko byla bažantnice, kde se chovaly tisíce bažantů. Po 2. světové válce se stal majetkem místního národního výboru, který ho využíval i jako byty, v areálu ale působili třeba i zemědělci.

Stavební úřad v Lounech vyměřil Trejbalovi v minulosti pokuty v řádu desetitisíců korun.

S úředníky památkové péče, která pod stavební úřad spadá, se Trejbal dohaduje od roku 2005, kdy bez jejich vědomí snesl věž z hlavní budovy.

Věž se vrátila neopravená

Po letech ji vrátil zpátky, už ji ale nijak neopravil. Zdevastovaná je také sýpka, kde se před třemi lety zřítila střecha.

„V prosinci 2013 bylo vydané závazné stanovisko neodkladných zabezpečovacích prací na hlavní budově zámku a sýpce. Práce se nekonaly. Letos v únoru jsme uložili pokutu, její výši sdělit nemohu,“ uvedla vedoucí stavebního úřadu Kateřina Todtová.

Zdevastovaný je jak zámek, sýpka, tak i stodola a historická vodárna.

„Zámek je dlouhodobě v pokročilém havarijním stavu. Speciálně se jedná o hlavní zámeckou budovu, kde jsou propadlé krovy a střešní plášť. Problematický je také stav dřevěné věže nad průjezdem do dvora. Tento stav trvá řadu let,“ popsal Jiří Bureš z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem.

Trejbal, který je majitelem pohřební služby v Mostě, s kritikou úřadů nesouhlasí. „Nemůžu opravovat pět věcí najednou, nejsou lidi a docházejí peníze. Neustále mě kritizují úředníci,“ stěžuje si.

„Nikdo mi přitom na opravu nedal ani korunu. Nedočkal jsem se ani uznání, že jsem to udělal hezky. Místo toho pořád jen buzerace a teď ještě soud. Když mi nedají peníze na opravu, tak ať drží ústa. Takhle nemám chuť něco dalšího tam dělat,“ pouští se ostře do úřadů Trejbal.

Místní lidé v záchranu památky nevěří

Podle památkářů je spolupráce s majitelem problematická, přislíbil sice nějaké práce provést, ale na realizaci už nedošlo. Vysvětloval to například odchodem dělníků či odcizeným stavebním materiálem.

Lounská státní zástupkyně ho viní ze zneužití vlastnictví. „Dlouhodobě se o památku řádně nestará a neakceptoval výzvy úřadů,“ uvedla žalobkyně Dagmar Olšáková.

V záchranu zámku místní už příliš ani nevěří. „Pan Trejbal k tomu přistupuje po svém a dost svérázně. Poslední rok se tam už nic nedělo. Zámek chátrá a místní lidé to těžce nesou. Nadějí by byl spíše jiný majitel,“ říká starostka Pavlína Adamová.

Podobně zdevastovaných památek jsou v České republice stovky, řada je jich i na Lounsku. „Že by ale případy jejich zničení končily u soudu, není příliš obvyklé,“ poznamenává památkář Bureš.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Najdete na iDNES.cz