Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Případ chátrání zámku jde k soudu. Majiteli Vršovic za to hrozí vězení

  19:11aktualizováno  19:11
Dlouholetou devastaci zámku ve Vršovicích na Lounsku bude řešit soud. Za špatný stav může podle žalobkyně majitel památky Miroslav Trejbal. Stavební úřad ho kvůli tomu několikrát pokutoval. Vlastník ale tvrdí, že dělá, co může.

Zchátralý zámek Vršovice se dočkal jen dílčích oprav. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Miroslav Trejbal, který se v pondělí z jednání ze zdravotních důvodů omluvil, a líčení tak muselo být odročené, obvinění popírá (o jeho působení na zámku jsme psali zde) .

Fotogalerie

Prý se o památku stará, jak mu stačí finance a síly a úředníci mu to jen komplikují. Za devastaci zámku ale může jít až na dva roky za mříže.

„Do zámku jsem investoval dvacet milionů korun. Opravuji stáje, kde plánuji ubytování, sklady a muzeum pohřebnictví. Po republice je celá řada památek, které jsou v horším stavu, a nic se s tím nedělá. Mě památkáři a úřady kritizují a chovají se ke mně jako bych byl nějaký gauner,“ reagoval na obžalobu.

Zámek Vršovice

Začal vznikat v první polovině 17. století z bývalé tvrze. Zámek měl po dokončení v 18. století přes 20 místností. Vedle stodol, chlévů i parku patřila ke šlechtickému sídlu také unikátní sýpka. Patřil například Lobkowiczům či Schwarzenbergům.

V okolí se konaly velké hony, nedaleko byla bažantnice, kde se chovaly tisíce bažantů. Po 2. světové válce se stal majetkem místního národního výboru, který ho využíval i jako byty, v areálu ale působili třeba i zemědělci.

Stavební úřad v Lounech vyměřil Trejbalovi v minulosti pokuty v řádu desetitisíců korun.

S úředníky památkové péče, která pod stavební úřad spadá, se Trejbal dohaduje od roku 2005, kdy bez jejich vědomí snesl věž z hlavní budovy.

Věž se vrátila neopravená

Po letech ji vrátil zpátky, už ji ale nijak neopravil. Zdevastovaná je také sýpka, kde se před třemi lety zřítila střecha.

„V prosinci 2013 bylo vydané závazné stanovisko neodkladných zabezpečovacích prací na hlavní budově zámku a sýpce. Práce se nekonaly. Letos v únoru jsme uložili pokutu, její výši sdělit nemohu,“ uvedla vedoucí stavebního úřadu Kateřina Todtová.

Zdevastovaný je jak zámek, sýpka, tak i stodola a historická vodárna.

„Zámek je dlouhodobě v pokročilém havarijním stavu. Speciálně se jedná o hlavní zámeckou budovu, kde jsou propadlé krovy a střešní plášť. Problematický je také stav dřevěné věže nad průjezdem do dvora. Tento stav trvá řadu let,“ popsal Jiří Bureš z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem.

Trejbal, který je majitelem pohřební služby v Mostě, s kritikou úřadů nesouhlasí. „Nemůžu opravovat pět věcí najednou, nejsou lidi a docházejí peníze. Neustále mě kritizují úředníci,“ stěžuje si.

„Nikdo mi přitom na opravu nedal ani korunu. Nedočkal jsem se ani uznání, že jsem to udělal hezky. Místo toho pořád jen buzerace a teď ještě soud. Když mi nedají peníze na opravu, tak ať drží ústa. Takhle nemám chuť něco dalšího tam dělat,“ pouští se ostře do úřadů Trejbal.

Místní lidé v záchranu památky nevěří

Podle památkářů je spolupráce s majitelem problematická, přislíbil sice nějaké práce provést, ale na realizaci už nedošlo. Vysvětloval to například odchodem dělníků či odcizeným stavebním materiálem.

Lounská státní zástupkyně ho viní ze zneužití vlastnictví. „Dlouhodobě se o památku řádně nestará a neakceptoval výzvy úřadů,“ uvedla žalobkyně Dagmar Olšáková.

V záchranu zámku místní už příliš ani nevěří. „Pan Trejbal k tomu přistupuje po svém a dost svérázně. Poslední rok se tam už nic nedělo. Zámek chátrá a místní lidé to těžce nesou. Nadějí by byl spíše jiný majitel,“ říká starostka Pavlína Adamová.

Podobně zdevastovaných památek jsou v České republice stovky, řada je jich i na Lounsku. „Že by ale případy jejich zničení končily u soudu, není příliš obvyklé,“ poznamenává památkář Bureš.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz