Dům kultury v Ústí nad Labem, v němž dům dětí a mládeže sídlí.

Dům kultury v Ústí nad Labem, v němž dům dětí a mládeže sídlí. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

V domu dětí v Ústí panoval chaos ve financích, rada o tom nevěděla

  • 5
Ústecký magistrát loni zkontroloval hospodaření domu dětí a mládeže. Kontrola našla v městské organizaci se třímilionovým rozpočtem řadu chyb v účetnictví. Rada města se však o administrativním chaosu nic nedozvěděla. Instituci řídí už deset let zastupitel Jan Eichler, jehož strana SZSP tehdy v radě seděla.

"Zjištění potvrzují, že DDM nezajišťuje zcela dodržování ustanovení zákona o účetnictví a o finanční kontrole," stojí v kontrolní zprávě, kterou vypracovali úředníci na pokyn tehdejšího tajemníka magistrátu Leoše Nergla v květnu 2011.

Dům dětí v Ústí

Jan Eichler vede DDM od roku 2003. V roce 2009 se stalo zřizovatelem DDM Ústí, které zařízení převzalo od kraje. Od září 2010 sídlí DDM v domě kultury, kam se přestěhoval z Churchillovy ulice.

Kontrola prověřila celkem osm oblastí administrativy DDM, žádná z nich neprošla bez poskvrny. V každé úředníci objevili chyby, celkem šlo o desítky pochybení. Za pozornost stojí i to, že tehdejší vedení města, které je zřizovatelem DDM, se o kontrole nedozvědělo.

Tak například: DDM podivně uzavíral smlouvy na pronájem areálu TZ Buk v Krásné Lípě na Děčínsku, kde DDM opakovaně pořádal různé akce s dětmi. Úředníci se pozastavili nad tím, že podle smluv si jednou DDM pronajal areál na 7 měsíců za 20 tisíc, podruhé podle smlouvy měl zaplatit stejnou částku za 6 dní pronájmu - první smlouva se přitom časově kryla s druhou.

Jindy zase DDM zaplatil ústeckému Sdružení dětí a mládeže Tilia skoro 14 tisíc korun, aniž by podle kontroly bylo jasné, na co peníze šly. "Z faktury není zřejmé, jaké plnění sdružení Tilia poskytlo," stojí ve zprávě úředníků magistrátu.

Za chyby může stěhování, tvrdí ředitel

Nestandardně se podle kontroly zacházelo i s penězi uvnitř organizace. DDM třeba dvěma lidem vyplatil zaměstnanecké zálohy ve výši 126 tisíc, aniž by přitom dotyční byli zaměstnanci či měli sepsanou pracovněprávní smlouvu.

Kontroloři také poukázali na to, že organizace uzavírá nestandardní smlouvy na pronájem vlastního majetku. DDM například několikrát pronajal hokejbalové hřiště, aniž by ve smlouvě stanovil cenu pronájmu. Nebylo tak jasné, podle jaké dohody pak peníze inkasoval.

Eichler odmítá, že by tyto chyby měly vliv na věcné fungování organizace. "Chod byl vzhledem k veřejnosti bezproblémově zajištěn," řekl dlouholetý ředitel. Dlouhou řadu nedostatků odhalených úředníky Eichler vysvětluje tím, že v kontrolovaném období (rok 2010 a část roku 2011) se organizace stěhovala.

"Kontrolováno bylo období, kdy se DDM stěhoval do nových prostor za plného provozu a část zaměstnanců byla v nových prostorách, část ve starých a docházelo ke složitější komunikaci," řekl.

Rada města o kontrole nevěděla

Eichler si převzal zprávu o kontrole na podzim 2011. Jeho vyjádření ke zjištěním kontroly jsou součástí dokumentu, na většinu výtek reagoval maximálně stručně. "Dům dětí a mládeže bude důsledně dodržovat zákon o účetnictví," byla jeho nejčastější reakce.

Jakkoliv lze řadu pochybení odhalených kontrolou považovat za podstatná, rada města, která je Eichlerovi nadřízená, se o nich nikdy nedozvěděla. "Rada města nebyla o výsledcích kontroly informována. Zjištění kontroly zřejmě nebyla natolik závažná, aby je bývalý tajemník považoval za potřebné projednat v radě města," uvedl radní Pavel Dlouhý (ČSSD). Nutno dodat, že v té době byla Eichlerova strana SZSP součástí rady města.

Kontrola nicméně v důsledku zabrala. "Dle sdělení příslušných úředníků magistrátu byly loni zjištěné nedostatky v DDM odstraněny," ujistil radní Dlouhý. "Nedostatky byly odstraněny a napraveny," potvrdil tiskový referent kanceláře primátora Karel Rouč.

Sám ředitel Eichler připustil, že se ze závěrů kontroly hodně poučil. "Uvědomil jsem si díky kontrole to, co je potřebné dělat jinak," dodal Eichler.