Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Skály nad ústeckou Brnou, kam jezdil i Karel May, se otevřely lezcům

  8:21aktualizováno  8:21
Skalní nadšenci otevřeli novou lezeckou oblast Výří skály v Průčelské rokli nad ústeckou částí Brná. Nabízí přes sto převážně lehčích cest. Lezci však budou muset dodržovat některá omezení, protože na skalách hnízdí chráněný sokol stěhovavý.

Výstupy ve Výřích skalách jsou 30 až 70 metrů dlouhé. | foto: Zdeněk Hubka

Parta lezců potenciál skalních stěn objevila před pěti lety. Zdeněk „Dědek“ Hubka, který se na vrtání nových lezeckých cest podílel, upřesňuje, že šlo spíše o znovuobjevení.

Fotogalerie

„Kdysi dávno tam někdo lezl, asi Ústečáci nebo Děčíňáci. V 60. letech tam chodili trénovat na hory. Našli jsme tam staré skoby," líčí Hubka.

Jednotlivé výstupy jsou dlouhé třicet až sedmdesát metrů. Přístup ke skalám z Brné ovšem není snadný, Průčelská rokle je velmi strmá.

„Je to půl hodiny poctivého šlapání do kopce. Ti, kteří jsou zvyklí jezdit pod skálu autem, se tam moc honit nebudou. Na druhou stranu je to lepší, aspoň to tam nebude takový blázinec," míní Hubka.

Skály jsou otočené směrem na jih, takže lezci tam mohou chodit i v chladnějším počasí. Ten, kdo zdolá náročnější cestu ke skalám, ocení krásný výhled na zvlněnou krajinu Českého středohoří.

Povolení pro lezení ve skalách není třeba

Hubka připomněl, že kvůli hnízdění ptáků bude lezení na Výřích skalách možné až v létě. „Celá oblast je každoročně přístupná až po 30. červnu,“ zdůraznil Hubka.

Lokalita se nachází na území CHKO České středohoří. Šéf její správy Jaroslav Obermajer v lezení nevidí žádný problém.

„Povolení pro to není třeba, když nedochází k nějaké rušivé činnosti," říká Obermajer. On sám na Výřích skalách nepředpokládá masovější lezení, vzhledem k přístupu podle něj nebude tak atraktivní.

Rokle je zajímavá i peřejemi a dvěma vodopády na tamním potoce. Tamní divoká příroda zřejmě inspirovala i Karla Maye, který v Brné na konci 19. století pobýval. Ve skalách hnízdí krkavec, sokoli i čáp černý.

Podle Obermajera není nutné regulovat lidem do rokle vstup. „Je to výstupové místo, kudy se od Labe dostanete do dalších částí Českého středohoří. Je tak prudké, že tam nejezdí motorkáři ani bikeři,“ poznamenal Obermajer.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Najdete na iDNES.cz