Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cestovatelé vyzývají k přeměření vodopádu. Nejvyšší je v Africe, tvrdí

  10:03aktualizováno  10:03
Tři cestovatelé z Chomutovska změřili vodopád na řece Tugela v Jihoafrické republice a došli k údaji 1 101 metrů. To je o 122 metrů víc, než měří vodopád Salto Ángel v jihoamerické Venezuele uváděný jako nejvyšší na světě. Cestovatelé chtějí rozproudit debatu, zda se má žebříček změnit.

„Určili jsme dno vodopádu. Tam jsme odečetli nadmořskou výšku podle GPS a barometrického výškoměru. Pak jsme přešli nahoru na hranu vodopádu a tam jsme to určili úplně stejně. Prostým odečtem dvou údajů jsme pak určili výšku vodopádu,“ popisuje metodu jeden z účastníků expedice Martin Šíl.

Fotogalerie

Nejsložitějším úkolem podle něj bylo určit nejnižší místo, tedy bod, kde končí vodopád a začíná řeka pod ním. Právě to se může stát důvodem námitek od oficiálních geografických institucí, stejně jako samotný způsob měření.

„Zrovna GPS docela znám a vím, že určovat podle toho výškopis je ošidné. Stejně tak u barometru je víc vlivů, které mohou měření ovlivnit. Takže tyto přístroje nejsou pro měření úplně vhodné,“ upozornil Tomáš Oršulák ze severočeského pracoviště České geografické společnosti.

Jeho pochyby potvrdil také Bohumír Janský, předseda České geografické společnosti a hydrolog, který pomáhal najít prameny Amazonky.

O změření vodopádu vzniká film

Cestovatelé dosud neměli čas výsledky svého měření prezentovat, to se ale změní. „Dosud jsem stříhal dokument. Film bude v březnu součástí cestovatelského festivalu,“ poznamenal Šíl.

Filmem chce oživit diskusi, která se vede už léta. Sám se totiž o sporu, zda je vyšší Tugela, nebo Salto Ángel, dozvěděl díky diskusi na anglické wikipedii. Proto se rozhodl, že sám zkusí změřit, jak to je.

„Debata je určitě dobrá. Minimálně to může někoho vyprovokovat, že se tam vypraví a změří vodopád znovu,“ říká k tomu geograf Oršulák. Skutečně důvěryhodným údajem totiž bude až klasické geodetické měření, tedy se speciálními přístroji a odborným určením výšky.

Změnou žebříčku by cestovatelé vstoupili do encyklopedií

Pokud by se světový rekord v oblasti výšky vodopádů změnil, dva cestovatelé z Kadaně a jeden z Chomutova by si zajistili geografickou prestiž.

„Určitě by se dostali do učebnic geografie a encyklopedií, protože na změnu upozornili,“ poznamenal geograf Oršulák.

I kdyby však odborníci závěr severočeské výpravy vyvrátili, byl by aspoň spor o nejvyšší vodopád konečně rozhodnutý. Uznání geografů si ostatně cestovatelé za svou snahu vysloužili už nyní.

„Obdivuji každého, kdo se rozhodne s takovým cílem do Afriky jet. Vypravit se tam a změřit si to. To se dneska už moc nedělá,“ dodal Oršulák.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Najdete na iDNES.cz