Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Od vazby se nic nehnulo, říká programátor obviněný ze špionáže v Řecku

  8:22aktualizováno  8:22
Ústecký programátor Ivan Buchta a jeho kolega Martin Pezlar strávili loňské Vánoce v řecké vazbě, odkud se dostali na svobodu až po čtyřech měsících. Přestože byli za "focení vojenských objektů" obviněni ze špionáže, poté, co se mohli vrátit domů, pro Řecko jako by jejich případ skončil.

Propuštěný počítačový vývojář Ivan Buchta se na pražském letišti vítá se svými blízkými. (17. ledna 2013) | foto:  Michal Šula, MAFRA

"Je to zvláštní, ale od našeho lednového propuštění se nepohnula jediná věc. Žádný posun, žádná novinka. Jak to bylo v lednu, tak je to i v prosinci," řekl MF DNES Buchta s tím, že za celou dobu ho řečtí vyšetřovatelé nekontaktovali ani jednou.

Od svého řeckého právníka se dozvěděl jen to, že policie už ukončila vyšetřování a teď je na soudu, aby stanovil, kdy začne proces. "Ale jejich soudy jsou podobně přetížené jako ty naše, což jsme si vyzkoušeli, takže není vůbec jisté, kdy líčení začne," poznamenal Buchta.

Až soud začne, je prý připravený se do Řecka vrátit. "Nemáme s tím problém. My jsme nic neudělali a soud musí uznat, že nedošlo k tomu, z čeho jsme obvinění," je přesvědčený Ivan Buchta.

Oba Češi jeli loni v září na ostrov Limnos, aby poznali krajinu, jíž se inspirovala válečná počítačová hra, na které pracovali. Náhle je ale zatkla policie a oba skončili ve vazbě na ostrově Lesbos. Hlavním důkazem o špionáži mělo být video, na němž jsou zachycené některé objekty, jež jsou přitom pro veřejnost přístupné a dobře viditelné.

Policie české dvojici zabavila notebook, foťák, kameru a GPS. "Tedy nic tajného, co by u sebe neměli i jiní turisté," poznamenal Buchta. Samotný případ ale komentovat nechce, dokud nebude uzavřený.

O propuštění z vazby jednaly i politické špičky

Obvinění hned podali odvolání, jenže jeho vyřízení se vleklo kvůli stávce vyšetřovatelů, prokurátorů i soudců. Podali také žádost o propuštění na kauci, kterou ale řecká komise koncem října zamítla.

Mezitím se do jednání zapojily i politické špičky, se svými protějšky vyjednávali tehdejší premiér Petr Nečas i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Prezident Klaus pak požádal řeckou hlavu státu, aby případ pečlivě sledovala.

V listopadu se na podporu zadržovaných Čechů dokonce konala demonstrace. Její účastníci se sešli před řeckou ambasádou v Praze, kde předali petici a pak se přesunuli k ministerstvu zahraničních věcí, kde udělali to samé.

V prosinci programátoři podali žádost znovu, tentokrát už úspěšně. Kauce byla stanovena na 5 000 eur na jednoho, a poté, kdy ji právník složil, opustili 16. ledna vězení. Druhý den přistáli na letišti v Praze.

Elektroniku jim dosud nikdo nevrátil, to ale oba programátory trápí nejméně. "Deset let starý foťák je to nejmenší," dodává Buchta s výhledem na nejistý výsledek soudního procesu.

Přivítání Martina Pezlara a Ivana Buchty na pražském letišti letos v lednu:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Najdete na iDNES.cz