Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na trzích v Drážďanech si nás pletli s Francouzi, líčí čeští policisté

  11:04aktualizováno  11:04
Na pořádek na oblíbeném drážďanském vánočním trhu Štrýclmarkt, kam jezdí i tisíce Čechů, pomáhalo dohlížet osm policistů z Ústecka. Celkem tam zaznamenali osmnáct trestných činů, o polovinu méně než loni. V 16 případech šlo o krádeže peněženek a mobilů.

Tomáš Pytloun z Libouchce a Tomáš Löffler z Chlumce jsou dva z celkem osmi českých policistů, kteří pomáhali saským kolegům hlídat bezpečnost na vánočních trzích v Drážďanech. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Rodičům se tradičně zatoulalo několik dětí, ale bylo jich také méně než jindy. Mírně naopak přibylo seniorů, kteří zabloudili.

„Za naší služby se naštěstí nikdo neztratil, byl relativně klid a hlavně jsme lidem pomáhali. Byli jsme taková infotabule. Návštěvníci trhů se nás ptali, kde najdou toalety, zastávku autobusů či garáže,“ líčí Tomáš Löffler ze služebny v Chlumci, který na hlídku jezdil s kolegou Tomášem Pytlounem z Libouchce.

Pomáhat německým policistům na drážďanské vánoční trhy jezdí čeští kolegové už deset let. Letos se tam střídaly čtyři dvoučlenné hlídky (o letošních trzích zde).

„S kolegou do Drážďan jezdíme už tři roky, další hlídky byly třeba z Ústí a Všebořic. A nejezdíme jen na trhy, ale pomáháme každé tři měsíce i při společných hlídkách na obou stranách hranice,“ podotkl Löffler.

Kvůli terorismu hlídalo trhy mnohem víc policistů

Po teroristických atentátech v Paříži německá policie zesílila hlídky na všech trzích. V ulicích byly vedle uniformovaných policistů další desítky lidí v civilu, aby co nejméně rušili vánoční atmosféru.

„Proti loňsku bylo v ulicích o dost víc německých kolegů. A kontroly nebyly jen na trzích, ale i na silnicích už od hranice,“ přibližuje Löffler.

Kvůli obavám z možného ohrožení na letošní 581. Štrýclmarkt přijelo o deset procent méně návštěvníků než loni a někteří obchodníci hlásí až o dvacet procent menší tržby.

„Přijelo necelých 2,3 milionu lidí, nejslabší byl hlavně začátek trhů. Kromě podprahového strachu z terorismu za to ale možná může i nevánoční, velmi teplé počasí,“ míní drážďanský starosta Dirk Hilbert.

Mladík z Prahy na českou hlídku mluvil anglicky

Při jedné ze služeb byla odcizena peněženka německé návštěvnici a popis pachatele dostali i Löffler s Pytlounem. „Byli jsme také upozorněni, že na trhu operuje skupinka pěti lidí, čtyři muži a jedna žena. Sahali lidem do tašek a kabelek a okrádali je. Co víme, všichni byli Poláci,“ popisuje práci na trzích Löffler.

Během obchůzek mezi stánky ale nebyla nouze ani o vtipné zážitky. Třeba když se mladík z Prahy s hlídkou snažil domluvit anglicky, protože nepoznal českou uniformu, nebo když mladá Češka hláskovala z uniformy nápis „Policie“ a kamarádce říkala, že si vždy myslela, že Němci mají ve slově policie písmeno Z.

„Němci si nás zase pletli s Francouzi, ač jsme měli na levém rameni český státní znak. Za zády jsme často slyšeli: och, francouzští policisté. Ale taky - ne, ne, to jsou Češi, a odpověď - aha, to jsou dobří policisté. To nás potěšilo,“ líčí Löffler.

Svařáku se na trzích nakonec i přes teplé počasí prodalo 120 tisíc litrů a lidé si koupili a domů jako suvenýr odnesli přes 54 tisíc hrnečků, jen o málo méně než loni. „Hlavně v neděli bylo u stánků více Čechů než Němců,“ všiml si Löffler.

Služba českých policistů i trhy už skončily, zábavu si ale na Altmarktu lze užít i v lednu. Od 15. ledna do 28. února se náměstí promění v kluziště s bobovou skluzavkou a bude tam i větrný mlýn s různými dobrotami.

Letošní trhy v Drážďanech:Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Za dvojnásobnou vraždu v kolonii soudí jen komplice, vrah se zastřelil

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Soud v Ústí nad Labem začal projednávat dvojnásobnou vraždu v zahradní kolonii ve Střížovicích. Jaroslav Topinka je...

Najdete na iDNES.cz