Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na trzích v Drážďanech si nás pletli s Francouzi, líčí čeští policisté

  11:04aktualizováno  11:04
Na pořádek na oblíbeném drážďanském vánočním trhu Štrýclmarkt, kam jezdí i tisíce Čechů, pomáhalo dohlížet osm policistů z Ústecka. Celkem tam zaznamenali osmnáct trestných činů, o polovinu méně než loni. V 16 případech šlo o krádeže peněženek a mobilů.

Tomáš Pytloun z Libouchce a Tomáš Löffler z Chlumce jsou dva z celkem osmi českých policistů, kteří pomáhali saským kolegům hlídat bezpečnost na vánočních trzích v Drážďanech. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Rodičům se tradičně zatoulalo několik dětí, ale bylo jich také méně než jindy. Mírně naopak přibylo seniorů, kteří zabloudili.

„Za naší služby se naštěstí nikdo neztratil, byl relativně klid a hlavně jsme lidem pomáhali. Byli jsme taková infotabule. Návštěvníci trhů se nás ptali, kde najdou toalety, zastávku autobusů či garáže,“ líčí Tomáš Löffler ze služebny v Chlumci, který na hlídku jezdil s kolegou Tomášem Pytlounem z Libouchce.

Pomáhat německým policistům na drážďanské vánoční trhy jezdí čeští kolegové už deset let. Letos se tam střídaly čtyři dvoučlenné hlídky (o letošních trzích zde).

„S kolegou do Drážďan jezdíme už tři roky, další hlídky byly třeba z Ústí a Všebořic. A nejezdíme jen na trhy, ale pomáháme každé tři měsíce i při společných hlídkách na obou stranách hranice,“ podotkl Löffler.

Kvůli terorismu hlídalo trhy mnohem víc policistů

Po teroristických atentátech v Paříži německá policie zesílila hlídky na všech trzích. V ulicích byly vedle uniformovaných policistů další desítky lidí v civilu, aby co nejméně rušili vánoční atmosféru.

„Proti loňsku bylo v ulicích o dost víc německých kolegů. A kontroly nebyly jen na trzích, ale i na silnicích už od hranice,“ přibližuje Löffler.

Kvůli obavám z možného ohrožení na letošní 581. Štrýclmarkt přijelo o deset procent méně návštěvníků než loni a někteří obchodníci hlásí až o dvacet procent menší tržby.

„Přijelo necelých 2,3 milionu lidí, nejslabší byl hlavně začátek trhů. Kromě podprahového strachu z terorismu za to ale možná může i nevánoční, velmi teplé počasí,“ míní drážďanský starosta Dirk Hilbert.

Mladík z Prahy na českou hlídku mluvil anglicky

Při jedné ze služeb byla odcizena peněženka německé návštěvnici a popis pachatele dostali i Löffler s Pytlounem. „Byli jsme také upozorněni, že na trhu operuje skupinka pěti lidí, čtyři muži a jedna žena. Sahali lidem do tašek a kabelek a okrádali je. Co víme, všichni byli Poláci,“ popisuje práci na trzích Löffler.

Během obchůzek mezi stánky ale nebyla nouze ani o vtipné zážitky. Třeba když se mladík z Prahy s hlídkou snažil domluvit anglicky, protože nepoznal českou uniformu, nebo když mladá Češka hláskovala z uniformy nápis „Policie“ a kamarádce říkala, že si vždy myslela, že Němci mají ve slově policie písmeno Z.

„Němci si nás zase pletli s Francouzi, ač jsme měli na levém rameni český státní znak. Za zády jsme často slyšeli: och, francouzští policisté. Ale taky - ne, ne, to jsou Češi, a odpověď - aha, to jsou dobří policisté. To nás potěšilo,“ líčí Löffler.

Svařáku se na trzích nakonec i přes teplé počasí prodalo 120 tisíc litrů a lidé si koupili a domů jako suvenýr odnesli přes 54 tisíc hrnečků, jen o málo méně než loni. „Hlavně v neděli bylo u stánků více Čechů než Němců,“ všiml si Löffler.

Služba českých policistů i trhy už skončily, zábavu si ale na Altmarktu lze užít i v lednu. Od 15. ledna do 28. února se náměstí promění v kluziště s bobovou skluzavkou a bude tam i větrný mlýn s různými dobrotami.

Letošní trhy v Drážďanech:
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Nikdy nebyl agresivní, byl to šok, řekla manželka obžalovaného střelce

U soudu vypovídal postřelený muž, obžalovaný se jednání neúčastnil

Ústecký krajský soud začal řešit případ vleklých sousedských neshod, které loni v létě vyvrcholily střelbou. Obžalovaný...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Z někdejší textilní manufaktury v Oseku budou sociální byty pro mladé

Současný pohled na bývalou textilní manufakturu v Oseku.

Téměř 300 let starou budovu bývalé textilní manufaktury plánuje opravit město Osek. Po deseti letech snahy radnice...

Grafton Recruitment Praha
PROCESNÍ INŽENÝR

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz