Stovky lázeňských hostů musely opustit Česko kvůli propadlým vízům (ilustrační snímek).

Stovky lázeňských hostů musely opustit Česko kvůli propadlým vízům (ilustrační snímek). | foto: Petr Janeček, MF DNES

Česko vyhostilo stovky lázeňských hostů kvůli propadlým vízům

  • 190
Jste vyhoštěn, opusťte zemi! Tak ukončila česká policie lázeňskou léčbu stovkám bohatých pacientů z ciziny. Délka jejich kúry byla delší než víza v pase. Stát chce nyní urychlit vydávání dlouhodobých víz pro lázeňské hosty.

Jen v Ústeckém kraji bylo loni takových případů 443. "Z nich 109 dostalo pokutu a výjezdní příkaz a 334 bylo vyhoštěno," uvedl šéf ústecké cizinecké policie Pavel Češka.

Vízum na 90 dní na vyléčení některých potíží prostě nestačí. Mnohdy přitom jde o bohaté klienty, kteří si léčbu v Česku draze platí. "Kuvajt, Saúdská Arábie, Libye, Filipíny, Šrí Lanka a Indie," jmenuje policista. Přestože podle něj většina pacientů není pro stát žádným rizikem, policie musí jednat podle zákona.

Jedním z vyhoštěných pacientů byl pětadvacetiletý muž z Libye, který částečně ochrnul po autonehodě. Léčil se v Tereziných lázních v­ Dubí u Teplic, než kúru dokončil, policie mu nařídila odjet. "Jeho stav se sice zlepšil, ale kdyby mohl v léčbě pokračovat, byl by výsledek mnohem přínosnější," uvedla ředitelka lázní Lucie Jelínková.

Formálně vzato je chybou hostů, že zůstávají v lázních, i když nemají zajištěný pobyt. Podle Jelínkové často zvažují, jestli přerušit léčbu, odjet domů a po čase se sem vrátit. "Jenže oni se bojí, zda znovu dostanou vízum a budou moci léčbu dokončit," dodala. A získat rovnou dlouhodobé povolení bývá komplikované a nejisté.

"Bezpečnostní riziko bych v nich neviděl, oni se chtějí léčit a přitom přinášejí státu nemalé peníze. Jenže každý musí respektovat vízové povinnosti státu," říká šéf krajské cizinecké policie Pavel Češka.

Když policisté zjistí, že někomu propadlo vízum, řeší individuálně, co dál. Pokud zde cizinec žije neoprávněně několik dní, dostane pokutu za přestupek a výjezdní příkaz, aby v určité lhůtě odjel ze­ země. Policisté se snaží stanovit lhůtu tak, aby lázeňský host mohl dokončit kúru.

Vyhostí je i se služebnictvem

Množství hostů, kteří tady loni pobývali nelegálně, je překvapivé. Ne všichni se tu však přímo léčí. "Nejde jen o klienty lázní, ale i o ­služky a ­příbuzné, kteří je doprovázejí," upřesnil Češka.

Problémem se již zabývá vláda. Ministerstvo vnitra a ministerstvo zdravotnictví uznávají, že jde o systémový problém, a snaží se ho řešit. Jedná se o tom, jak urychlit vydávání dlouhodobých víz pro lázeňské hosty.