Marcela Krplová. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Bývalá šéfka České Miss skončila u soudu kvůli dotaci na web o památkách

  • 11
Až na osm let může jít do vězení někdejší ředitelka soutěže Česká Miss Marcela Krplová a její bývalý spolupracovník Petr Hartmann. Dvojice z Ostravska je obžalovaná z dotačního podvodu v Ústeckém kraji, od něhož dostala tři miliony na prezentaci sakrálních památek. Případem se začal zabývat ústecký okresní soud.

Obžalovaní o dotaci požádali v roce 2010 prostřednictvím občanského sdružení Madleine, které Krplová založila. Podle obžaloby od počátku projekt nadhodnotili s úmyslem „ulít“ si peníze.

Hartmann si tehdy na webu Ústeckého kraje všiml, že různé organizace napříč Českou republikou mohou z tehdejšího fondu hejtmanky získat finanční podporu na projekty, které budou například propagovat region.

Rozhodli se proto kraj oslovit s návrhem projektu „Kouzla sakrálních památek Ústeckého kraje“ a požádali o tři miliony na jeho vytvoření.

Krajské orgány záměr vyhodnotily jako smysluplný a dotaci přikleply. Občanské sdružení Madleine proto začalo pracovat na tvorbě brožur a webové prezentace.

Cílem bylo obohatit se, viní dvojici žalobkyně

Projekt měl několik dílčích částí, přičemž obžalovaní je podle spisu zadávali k vypracování firmám, v nichž sami figurovali.

„Počínali si s úmyslem a vědomím, že projekt vyhotoví za podstatně nižší cenu, než je v žádosti o poskytnutí dotace uvedeno. A to tak, že realizaci jednotlivých částí zajistí prostřednictvím subdodávek od společností, které ovládají nebo v nich mají majetkové podíly. Tím si opatří doklady pro vyúčtování použití poskytnuté dotace v celé výši, ač takové náklady ve skutečnosti nevynaloží. Získají tak obnos pro svou potřebu,“ stojí v obžalobě.

Obžaloba se opírá o znalecké posudky. „Dílo podle nich takové hodnoty nedosahovalo,“ uvedla žalobkyně.

Krplová i Hartmann vinu odmítli. „Rozhodně jsme neměli v úmyslu někoho ošidit,“ řekl před soudem Hartmann. „Kraj vše převzal. Všechno bylo v pořádku, reakce pochvalné,“ doplnil s tím, že provázanost s firmami úředníci nepovažovali za překážku.

Peníze Hartmann podle svých slov na starosti neměl. Jeho úkolem prý byla technická stránka.

Krplová následně vypověděla, že si nepamatuje, kdo řídil financování. Do projektu podle ní občanské sdružení šlo s cílem získat reference do budoucna.

„S obžalobou absolutně nesouhlasím. Zdiskreditovala mi jméno. Je pro mě stresující,“ prohlásila Krplová.

U soudu v rámci výpovědi mluvila třeba o své pracovité povaze. Měla i tendenci vysvětlovat, jak funguje svět byznysu a marketingu.

Na stránkách byly ukradené texty, vypověděl svědek

Celý případ otevřel provozovatel serveru ČeskéStředohoří.cz Jiří Šedivý.

„Zavolala mi známá, jestli vím, že na stránkách o sakrálních památkách Ústeckého kraje provozovaných právě krajem je jeden můj text. Netušil jsem to. Byl tam bez mého souhlasu,“ vypověděl Šedivý u soudu.

Pročetl i zbylé texty, přičemž i ty podle něj byly okopírované, například z webu Hrady.cz.

„Obrátil jsem se proto na kraj,“ pokračoval Šedivý. Popsal, že si od úřadu vyžádal všechny materiály související s tímto projektem a narazil proto i na kapitolu o přidělení třímilionové dotace.

„Bylo tam, že jen na dodání textů dostali půl milionu. Říkal jsem si, že je to nějak moc, když je vlastně jen kopírovali,“ dodal Šedivý. Rozhodl se proto podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Po své výpovědi si Šedivý v jednací síni vyslechl překvapivou omluvu od Marcely Krplové. „Chci se vám omluvit za to, čeho se dopustila moje zaměstnankyně,“ řekla mu Krplová.

Ústecký kraj se k trestnímu stíhání připojil se škodou ve výši celé třímilionové dotace. Soud bude pokračovat v srpnu.