Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vodu z laguny u Nových Kopist hasiči odčerpávají a posílají ji do Labe

  10:45aktualizováno  10:45
V Nových Kopistech na Litoměřicku, které voda po zborcení provizorních hrází zatopila v době, kdy už jinde ustupovala, běží celé dny obří čerpadla. Hasiči se jimi snaží přečerpat do kilometrové vzdálenosti vodní lagunu, která ve vesnici po povodni zůstala.

Ladislav Lakota z brněnského hasičského útvaru vysvětluje, že vodu z Nových Kopist je nejdřív třeba přečerpat do laguny na blízkém poli, z ní do další laguny a pak do Labe. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Jsme tady z Brna, Ostravy nebo Plzně. Ve sportu spolu soupeříme, ale tady pomáháme společně," říká velitel zásahu Jozef Dankovič z Brna.

Kde hasiči čerpají vodu

Litoměřicko: Nové Kopisty, Mlékojedy, Štětí, Roudnice nad Labem, Lovosice a Litoměřice

Děčínsko: Dobkovice, Hřensko

Ústecko: Povrly, Dolní Zálezly, Neštědice, Roztoky, Vaňov, Neštěmice, v Ústí nad Labem na Pražské ulici, Vojtěšské ulici a ulici K Můstku

Lounsko: Kryry a Chmelařské náměstí v Žatci

V terénu je nyní 12 profesionálních jednotek (96 lidí) a 77 dobrovolných jednotek (547 lidí)

Od počátku povodní bylo v Ústeckém kraji nasazeno 109 profesionálních jednotek (969 lidí) a 275 dobrovolných jednotek (2483 lidí)

Hasiči několika čerpadly odsávají vodu od vesnice rychlostí asi třicet metrů krychlových za minutu do další laguny. Stejnou rychlostí další čerpadla posílají vodu k Labi. Starostce Terezína, pod kterou Nové Kopisty patří, slíbili, že v ideálním případě laguna zmizí do tří dnů.

"Zaručíte, že nebude pršet?" reaguje Dankovič na dotaz, zda slib splní. Lidé v Nových Kopistech začínají pomalu dostávat vodu i ze sklepů.

"Čerpám ze sklepa a hlavně čekám na vysoušeč," potvrzuje Stanislav Husák, který bydlí na okraji vesnice a je nejblíž k Labi. V domku měl půl metru vody, což je o metr méně než v roce 2002. Už přitom počítal s tím, že Nové Kopisty voda nepostihne. Teprve minulou středu odpoledne, když se začalo blížit Labe od Lovosic, se začal připravovat.

"Dal jsem dovnitř kozy, na ně mi kamarád pomohl s gaučem. Stěnu jsem ale rozebrat nestačil, tu mohu vyhodit. Stejně jako lino," vypráví Husák.

Dřív kanály odváděly vodu za trať, říká pamětnice

Nové Kopisty byly částečně zatopeny Ohří a Labem, jejichž vody vesnici obklopily v době, kdy už jinde obě řeky klesaly. Ohře, která se nemohla vlévat do Labe, prorazila provizorní bariéru ze zeminy ve směru od Bohušovic a Terezína. Labe se rozvodnilo od Lovosic (o zatopení Nových Kopist zde).

Fotogalerie

"V Nových Kopistech je navíc problém se spodní vodou z Labe. Měli jsme to tam i před jedenácti lety," připomíná starostka Terezína Růžena Čechová.

Na spodní vodu, před níž není úniku, upozorňovali minulý týden i členové litoměřického povodňového štábu.

Někteří obyvatelé Nových Kopist přesto tvrdí, že jejich domy bylo možné před letošní záplavou ochránit. "Kdyby se postavila pořádná stěna jako v Bohušovicích, voda by sem nikdy nemohla přijít," zlobí se Husák.

Jinou ochranu by si přála důchodkyně, která žije ve vesnici od dětství, ale jméno prozradit nechce. Především odmítá teorii se spodní vodou.

"Tomu nevěřte. Tolik vody tady nikdy nebylo, protože dva kanály odváděly vodu za železniční trať, kde se rozlila do polí. Jenže to zastavěli kravínem, tak tady voda zůstává," upozorňuje žena.

Zásuvky do výšky, místo plovoucí podlahy dlažbu

Svůj domek už má vyklizený také Miroslav Prágl, který žije v Nových Kopistech v místě, kam natekla Ohře. Nyní řeší už jen vodu ve sklepě.

"Dokud hasiči neodčerpají lagunu, nic s tím neudělám, tady jsme v nejnižším bodě," říká Prágl.

Svým způsobem měl minulý týden štěstí, protože se nemusel starat o rychlé vyklizení přízemí svého domku. Už měl vše vystěhované kvůli rekonstrukci. Navíc byl kvůli vodě prozíravý. Když plánoval nové elektrické rozvody, zásuvky si nechal namontovat asi 80 centimetrů nad zem. A na podlahu položil dlažbu.

"V tuhle chvíli dlažba vypadá jako nejlepší možné řešení. Co mi potvrdili odborníci, měla by to vydržet. Plovoucí podlahu nebo koberce bych mohl vyhodit, ale věděl jsem, že tady pořád hrozí voda," dodává Prágl.

Nové Kopisty u Terezína.

Nové Kopisty u Terezína.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz