Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vodu z laguny u Nových Kopist hasiči odčerpávají a posílají ji do Labe

  10:45aktualizováno  10:45
V Nových Kopistech na Litoměřicku, které voda po zborcení provizorních hrází zatopila v době, kdy už jinde ustupovala, běží celé dny obří čerpadla. Hasiči se jimi snaží přečerpat do kilometrové vzdálenosti vodní lagunu, která ve vesnici po povodni zůstala.

Ladislav Lakota z brněnského hasičského útvaru vysvětluje, že vodu z Nových Kopist je nejdřív třeba přečerpat do laguny na blízkém poli, z ní do další laguny a pak do Labe. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Jsme tady z Brna, Ostravy nebo Plzně. Ve sportu spolu soupeříme, ale tady pomáháme společně," říká velitel zásahu Jozef Dankovič z Brna.

Kde hasiči čerpají vodu

Litoměřicko: Nové Kopisty, Mlékojedy, Štětí, Roudnice nad Labem, Lovosice a Litoměřice

Děčínsko: Dobkovice, Hřensko

Ústecko: Povrly, Dolní Zálezly, Neštědice, Roztoky, Vaňov, Neštěmice, v Ústí nad Labem na Pražské ulici, Vojtěšské ulici a ulici K Můstku

Lounsko: Kryry a Chmelařské náměstí v Žatci

V terénu je nyní 12 profesionálních jednotek (96 lidí) a 77 dobrovolných jednotek (547 lidí)

Od počátku povodní bylo v Ústeckém kraji nasazeno 109 profesionálních jednotek (969 lidí) a 275 dobrovolných jednotek (2483 lidí)

Hasiči několika čerpadly odsávají vodu od vesnice rychlostí asi třicet metrů krychlových za minutu do další laguny. Stejnou rychlostí další čerpadla posílají vodu k Labi. Starostce Terezína, pod kterou Nové Kopisty patří, slíbili, že v ideálním případě laguna zmizí do tří dnů.

"Zaručíte, že nebude pršet?" reaguje Dankovič na dotaz, zda slib splní. Lidé v Nových Kopistech začínají pomalu dostávat vodu i ze sklepů.

"Čerpám ze sklepa a hlavně čekám na vysoušeč," potvrzuje Stanislav Husák, který bydlí na okraji vesnice a je nejblíž k Labi. V domku měl půl metru vody, což je o metr méně než v roce 2002. Už přitom počítal s tím, že Nové Kopisty voda nepostihne. Teprve minulou středu odpoledne, když se začalo blížit Labe od Lovosic, se začal připravovat.

"Dal jsem dovnitř kozy, na ně mi kamarád pomohl s gaučem. Stěnu jsem ale rozebrat nestačil, tu mohu vyhodit. Stejně jako lino," vypráví Husák.

Dřív kanály odváděly vodu za trať, říká pamětnice

Nové Kopisty byly částečně zatopeny Ohří a Labem, jejichž vody vesnici obklopily v době, kdy už jinde obě řeky klesaly. Ohře, která se nemohla vlévat do Labe, prorazila provizorní bariéru ze zeminy ve směru od Bohušovic a Terezína. Labe se rozvodnilo od Lovosic (o zatopení Nových Kopist zde).

Fotogalerie

"V Nových Kopistech je navíc problém se spodní vodou z Labe. Měli jsme to tam i před jedenácti lety," připomíná starostka Terezína Růžena Čechová.

Na spodní vodu, před níž není úniku, upozorňovali minulý týden i členové litoměřického povodňového štábu.

Někteří obyvatelé Nových Kopist přesto tvrdí, že jejich domy bylo možné před letošní záplavou ochránit. "Kdyby se postavila pořádná stěna jako v Bohušovicích, voda by sem nikdy nemohla přijít," zlobí se Husák.

Jinou ochranu by si přála důchodkyně, která žije ve vesnici od dětství, ale jméno prozradit nechce. Především odmítá teorii se spodní vodou.

"Tomu nevěřte. Tolik vody tady nikdy nebylo, protože dva kanály odváděly vodu za železniční trať, kde se rozlila do polí. Jenže to zastavěli kravínem, tak tady voda zůstává," upozorňuje žena.

Zásuvky do výšky, místo plovoucí podlahy dlažbu

Svůj domek už má vyklizený také Miroslav Prágl, který žije v Nových Kopistech v místě, kam natekla Ohře. Nyní řeší už jen vodu ve sklepě.

"Dokud hasiči neodčerpají lagunu, nic s tím neudělám, tady jsme v nejnižším bodě," říká Prágl.

Svým způsobem měl minulý týden štěstí, protože se nemusel starat o rychlé vyklizení přízemí svého domku. Už měl vše vystěhované kvůli rekonstrukci. Navíc byl kvůli vodě prozíravý. Když plánoval nové elektrické rozvody, zásuvky si nechal namontovat asi 80 centimetrů nad zem. A na podlahu položil dlažbu.

"V tuhle chvíli dlažba vypadá jako nejlepší možné řešení. Co mi potvrdili odborníci, měla by to vydržet. Plovoucí podlahu nebo koberce bych mohl vyhodit, ale věděl jsem, že tady pořád hrozí voda," dodává Prágl.

Nové Kopisty u Terezína.

Nové Kopisty u Terezína.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dětství měla plné slz, hádek a bití. Teď studuje a uchází se o miss

Lucie Korubová z Lipové u Šluknova

Čtyřiadvacetiletá Lucie Korubová z Lipové u Šluknova, jedna z účastnic soutěže krásy Miss Libereckého kraje, vyrůstala...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Všude bylo hodně kouře, popsal požár z Předlic obyvatel domu

Pan Dalibor, obyvatel vyhořelého předlického domu.

Správce domu v Předlicích, kde ve čtvrtek hořelo, pro nájemníky našel provizorní bydlení a zajišťuje už i trvalé. Lidé...

Najdete na iDNES.cz