Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Co Severočeši ušetří na energii, vezme dražší voda. Poplatky zůstanou

  10:41aktualizováno  10:41
Radnice velkých měst v Ústeckém kraji ponechají v novém roce poplatky na nynější výši. Za elektřinu, plyn nebo teplo od řady dodavatelů lidé dokonce ušetří. Naopak cena vody, která patří již nyní k nejdražším v zemi, pro Severočechy stoupne o 3,48 koruny na rekordních 92,46 korun.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Cena je na samé spodní hranici toho, abychom neohrozili fungování vodohospodářského majetku a byli jsme i nadále schopni zajistit zásobování obyvatel pitnou vodou a odvádění a likvidaci komunálních odpadních vod," tvrdí generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti Bronislav Špičák.

Cenu firma zvedá i přesto, že může počítat se snížením ceny elektřiny. Argumentuje však tím, že s útlumem průmyslu klesá spotřeba vody a náklady na údržbu potrubí se rozpočítávají na méně litrů.

Zatímco před lety denně každý člověk spotřeboval 150 litrů vody, dnes je to jen 80 a toto číslo dál klesá, spotřeba se podle odhadu firmy sníží příští rok o dalších 2,37 procenta. Naopak cena od roku 2008 vzrostla už o více než polovinu (o zdražení vody zde).

Levnější energie domácnostem ušetří tisíce korun

Naopak například ČEZ již v září ohlásil pokles cen o 20 procent, pokud si lidé tuto cenu okamžitě zafixovali na 2 roky. "Úspora se týká i zákazníků nejčastěji využívané produktové řady Comfort, kde od 1. ledna snižuje cenu kWh o 15 procent," řekl mluvčí společnosti Ota Schnepp.

Zlevňují i další dodavatelé energií a tepla, kterých jsou nyní desítky, a zákazníci si z nich mohou vybrat. Například více než 35 tisíc zákazníků společnosti Bohemia Energy za elektřinu ušetří 11 procent. Rodina v bytě 3+1, která elektřinou vytápí, ohřívá vodu, svítí a vaří, tak příští rok ušetří 4 600 korun.

Lidé v rodinném domku s průměrnou spotřebou 25 MWh, kteří za rok platili 72,7 tisíce korun, pak ušetří 9 tisíc korun," přiblížila mluvčí společnosti Alžběta Šťastná.

Ještě více může zůstat v peněženkách zákazníkům společnosti Centropol Energy, která zlevní až o 18 procent.

"Domácnost, která k vytápění užívá přímotopy, příští rok ušetří 3 100 korun, majitelé rodinného domu téměř 6 tisíc korun," vypočetl mluvčí společnosti Martin Jonáš. Centropol Energy dodává v Ústeckém kraji plyn a elektřinu 370 tisícům zákazníků.

Poplatky za odpad zvýší jen Louny

Nezvyšovat lidem ceny se rozhodla i většina radnic velkých měst. Stejně jako loni tak bude stát odvoz odpadků, jízdenka na městskou hromadnou dopravu, poplatek za psa i daň z nemovitostí. To platí například pro Litoměřice, Most, Žatec, Teplice, Ústí nad Labem nebo Chomutov.

"Nechceme zvyšovat zátěž obyvatel, žádné poplatky se nezvyšují. Rozdíl mezi náklady na odpady a vybranými poplatky uhradí město. V příštím roce to bude o 100 korun více, to znamená, že za každého občana zaplatí město 338 korun," sdělil chomutovský primátor Jan Mareš.

O něco více, přesně o 1,9 procenta, však za odvoz odpadu zaplatí obyvatelé v Lounech. Například za týdenní odvoz stodvacetilitrové popelnice o 39 korun, za kontejner o objemu 1 100 litrů je nárůst o 368 korun za rok.

"Důvodem zdražení je všeobecný růst cen, zejména nákladů na palivo," uvedla tajemnice radnice Renáta Čapková. Naopak pro majitele psů, kteří mají čip, připravila radnice úlevu - ročně jim poplatek za psa sníží o 100 korun.

V Děčíně zlevní jízdné na čipovou kartu

Kromě Děčína se nikde nebudou měnit ani ceny jízdného. V Děčíně pak základní jízdné placené pomocí bezkontaktní čipové karty zlevní z 16 na 15 korun a základní úseková jízdenka platná pro tři zastávky zlevní o korunu.

O dvě koruny dražší ale bude základní jízdné při platbě v hotovosti, cestující zaplatí 20 korun.

"Nově ještě připravujeme návrh snížení cen pro seniory, kterým bychom chtěli během příštího roku dát padesátiprocentní slevu," sdělil primátor Děčína František Pelant.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Najdete na iDNES.cz